הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - בשר על האש
16/10/2008, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה
החגים בעיצומם וגם הארוחות אז לפני ששמים בשר על האש כדאי לדעת....
גם כדי לשמור על תזונה נכונה וגם כדי לשמור על הדיאטה.
בשר על האש

רק אחרי שכל כך הרבה אנשים התחילו לסבול מכול מיני מחלות וממחלת ההשמנה החלו לעסוק במחקר שבודק מה הביא לכך.

בתחילת הדרך חשבנו שמרגרינה הרבה יותר בריאה מחמאה בגלל שאין בה כולסטרול, עד שהתבהרה התמונה והוברר מעל לכול ספק שמרגרינה עם שומן טראנס בריאה הרבה פחות. כאשר הבנו שלא כדאי לטגן כי זה גם משמין וגם מזיק – חשבנו שבשר על האש הוא הפתרון האידילי – גם טעים, גם לא שמן, גם לא מטוגן – מה יכול להיות טוב יותר? והנה התברר שגם כאן טעינו.
מומחים ממרכז הסרטן `דייוויס` שבאוניברסיטת קליפורניה ממליצים על דרכים להפחתת חומרים מסרטנים בבשרים. ידוע היום שככל שזמן הבישול ארוך יותר והחום רב יותר – כך הבשר מסרטן יותר. – מפתיע? – לא?

הנה כמה כללים תזונתיים להפחתת גורמים מסרטנים של בשרים,
לפני צליית בשר, מומלץ להכניסו למיקרוגל, לבישול חלקי. ויש להשתמש בגריל רק כדי לסיים את הצלייה, לא כדי להתחיל אותה.

מומלץ להפוך את הבשר שעל הגריל, מספר פעמים, לעיתים  קרובות – הפיכת הבשר  מפחיתה גורמים מסרטנים. היפוך בשר מפחית את החום הפנימי של הבשר.

מומלץ להשרות בתחמיץ כל בשר לפני ששמים אותו על גבי הגריל. השריית בשר בתוך תחמיץ - גם היא מפחיתה את הגורמים המסרטנים בבשר.

לפני אכילת בשר, מומלץ לאכול ירקות כמו ברוקולי, כרוב, כרובית או כרוב ניצנים. ירקות אלו מסלקים רעלים מסרטנים בבשר (וגם מצויין לדיאטה).                                   באופן כללי, שילוב בין ירקות ובין בשר טוב בהרבה מאשר  "רק בשר". ושוב אנחנו צריכים להזכיר כי עלינו להתייחס לכך שכדאי תמיד להתחיל ארוחה עם ירקות מסוגים שונים. זהו אמור להיות האוכל הבסיסי שלנו. ורק ל"קינוח" נאכל את הבשרים. קרוב לוודאי שאז נצליח לאכול הרבה פחות.


 בשר צלוי-היטב (well-done) אינו מומלץ. זה אולי טעים לקבל סטייק well-done אבל צריך לחשוב גם על הבריאות שלנו. אפשר להתפשר על בשר "מדיום", הנחשב מזיק פחות.


 כדאי לצלות בשר עם מדחום בישול מיוחד עבור בשר - לכל סוג בשר יש טמפרטורה מיוחדת משלו, הנחשבת מומלצת. כל חריגה מן החום המומלץ עשוי להזיק לבשר ולהזיק גם לגופכם. צליית עוף: 82-74 מעלות; צליית בקר או טלה טחון: 71-77 מעלות; סטייק בקר - 63-71 מעלות.


אין שום סיבה  לאכול יותר מדי בשר בארוחה אחת – זה יכול להזיק. אבל את זה אתם כבר יודעים...


שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il