הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - החורף הוא הזמן להוסיף קטניות לתפריט
20/11/2012, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תניכה לדיאטה
האם קטניות משמינות?
האם כדאי להוסיף קטניות לתפריט הדיאטה?
החורף הוא הזמן להוסיף קטניות לתפריט

היום נחה עלי המוזה. כנראה שהגשם עושה לי זאת. אני שומעת אותו וחושבת על מרק העדשים שאני הולכת תיכף להכין! איזה כיף. מרק הוא אחד הפיבוריטים שלי בחורף היות בני ביתי לא אוהבים מאכלי קדרה. אבל מרק חם כולם אוהבים. ומרק הוא מאכל מאד משביע ובפרט כאשר יש בו קטניות.
ראשים מי הן הקטניות?
 זו "משפחה" המורכבת מעדשים על כול צבעה, שעועית על כל גווניה, סויה, פול, תורמוס, אפונה וחומוס. רק השבוע אחת הבנות בקבוצות הסבירה לי עד כה משביע היה לה כאשר אכלה חצי כוס גרגרי חומוס במקום מנת פחמימה. ומי שאוכל זאת במקום מנת בשר – יכול לאכול כוס וחצי קטניות עם חצי כוס פחמימה ואז להיות שבע להרבה יותר זמן.
בחורף, מג'דרה עולה אצלי הרבה מאד על השולחן. כל פעם בגיוון אחר. לפעמים אורז ועדשים, לפעמים קינואה ועדשים, לפעמים בורגול או קוסקוס ועדשים ולפעמים אפילו כוסמת ועדשים. כל מאכל יש לו טעם ומרקם שונה. לפעמים אני משתמשת בעדשים ירוקים, הם עם קליפתם ולפעמים באילו הצבעוניים שהם ללא קליםה ולכם הם הרבה פעמים נעלמים בתבשיל, נמסים ובלתי נראים אך הטעם והאיכות נשארים.

אני יודעת שהדעה הרווחת בציבור היא שקטניות משמינות. יש בהן לא מעט קלוריות. וזה אולי נכון. אך הכמות שצריך לאכול מהן בכדי לשבוע היא ממש לא גדולה ולכן זה מומלץ ביותר בעיניי. הן מכילות הרבה סיבית תזונתיים, הרבה מינראלים וויטמינים, הן משמשות חלבון בריא וטוב לאילו שמתנזרים מחלב ובשר, לצמחוניים. יש לזכור שבכדי שהגוף יוכל לנצלן יש לאכלן ביחד עם משהו מין הדגנים כמו לכם, או אורז או פסטה ואפילו תפוחי אדמה – זאת היות שלרובם יש חלבון חסר כדי להשלימו צריך את הדגנים ואז נוצר חלבון מלא ומאד איכותי לגופנו. זאת אומרת שהסבתות שלנו ידעו מה שמחקרית מוכח עכשיו – שאוכלים שעועית עם אורז. או בחמין שעועית או חומוס עם תפוחי אדמה וכד'. הקטניות גם לא יקרות כך שהן מוזילות בהרבה את המטבח הביתי. ראיתם כמה מעלות יש להם אך כמו תמיד יש גם חסרונות. על חלקם כבר התגברנו . הן יוצרות גזים אצל רבים מאיתנו והן דורשות זמן בישול ארוך יותר. צריך להשרות את רובן לפני הבישול, צריך זכו זאת ערב מראש. אבל כיום ניתן למצוא במקפיאים את הקטניות המבושלות כמעט לגמרי של סנפרוסט וזה באמת מקל על השימוש בהן. (אמנם זה אף פעם לא אותו הטעם אך לומדים להתפשר.... הרי גם הירקות הקפואים  הן לא האותו הטעם כמו ירקות טריים אך גם כאן למדנו להתפשר. יש רצוי מאד ויש רצוי. .

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
משהו
15/11/2012 18:02:00
כותרת:
תגובה:
מראה ממש מגניב
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il