הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - פירות יבשים
01/07/2007, מאת טל חייקין דיאטנית קלינית
תהליך ייבוש הפירות הוא תהליך עתיק יומין. באזורים קרים יותר של כדור הארץ הייתה זו הדרך לשמר פירות לתקופות הקור הארוכות, בהן לא היו כמעט פירות.
עמים נודדים וציידים היו משתמשים בפירות היבשים כצידה לדרך, שיכולה להישמר זמן רב מאד.
פירות יבשים

בזמנים עברו היו משאירים את הפירות להתייבש בשמש , מה ששמר על הערך התזונתי שלהם.  כיום משתמשים לרוב בשיטות ייבוש תעשייתיות המערבות טיפול בפירות בתנורי חום גבוה מאד ובכימיקלים (על בסיס גופרית) שמונעים את איבוד הצבע וקלקול הפירות. ואלו עלולים לגרום לרגישים מבנינו לתופעות אלרגניות. ניתן להשיג גם פירות המיובשים בשיטה הטבעית, או לייבש לבד בבית.

בתהליך הייבוש מופחתת כמות הנוזלים שבפרי מ- 90%-80% לכ-25% בלבד, מה שמעלה באופן יחסי את ריכוז הפחמימות, החלבונים, השומנים והסיבים שבפרי. כמו כן עולה ריכוז הויטמינים הכולל שבפירות, אך כמות ויטמין C פוחתת. 

ומכיוון שפירות יבשים מייצגים את החג, חשוב לדעת מספר פרטים חשובים. אין ספק כי פירות יבשים הינם טעימים ואף בריאים, אך יחד עם זאת יש להיזהר מפניהם בשל ריכוזם הגבוה בסוכר. יש לזכור שהם מכילים כמות רבה של קלוריות (כדי לקבל 1 ק"ג של פירות יבשים יש צורך בששה ק"ג של פרי טרי) לכן, יחד עם זאת גם תכולת הויטמינים והמינרלים עולה.

כמובן שאינני ממליצה לוותר לגמרי על פירות יבשים אך יש לאכול בכמות סבירה, פשוט לזכור שאפשר רק לטעום מכל סוג אחד או שניים לכל היותר בערב החג ובכך להסתפק.

טיפים לאכילה ואחסון נכונים של פירות יבשים:
1) לאחסן פירות יבשים במיכל סגור.
2) פירות יבשים יש לשטוף לפני האכילה בדיוק כמו פירות טריים.
3) לעיכול קל יותר, משרים פירות יבשים ללילה שלם ע"י יציקת מים רותחים על הפירות ובבוקר לשתות את המים המושרים ולאכול את פירות התפוחים. ניתן להוסיפם ליוגורט כארוחת בוקר בריאה המכילה שפע ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים ומצוינת לסובלים מעצירות (במיוחד שזיף מיובש).
4) אין לקנות פירות יבשים קשים מיד.
5) לזכור תמיד שכל 2 יחידות פרי יבש שווי ערך לפרי טרי אחד! שני משמשים מיובשים שווים ערך לתפו"ע טרי.

כמה מהפירות היבשים:

אננס - קשה להשיגו בצורתו הטרייה באזורנו. הוא עשיר בברומלין, אנזים העוזר בעיכול חלבונים.

תפוח- טוב לקומפוטים, דייסות וגרנולה.

תמרים- עתירי אנרגיה וחומרים מזינים, ניתן לשלבם בתבשילים שונים, בסלטים, בגרנולה, בדייסות ואפשר גם למלאם בגבינה, שקדים, קשיו ושאר אגוזים. 

משמש- עשיר מאד בברזל ובמינרלים נוספים. כמו כן המשמש הוא הפרי הכי עשיר בטבע בבטא קרוטן ( יותר מגזר ובטטה) אולם צריך לאכול אותו עם שומן ע"מ שהקרוטן ייספג בגוף , ניתן להשרותם ולמעוך אותם למעין ריבה/ ממרח ולאוכלם כך, על לחם, או כמזון איכותי מאד כמו סלט ירקות עם משמשים. אפשר גם לשלבם כמרכיב ברוטבי שמנת.

תאנים- עשירות מאד בברזל, סידן ופקטין ואפשר לשלבן בכל מאכל, סלט או מאפה.

פפאיה- מכילה את האנזים פפאין המקל על העיכול (אנזים בעל פעילות חזקה) לא נשמר טוב בפירות יבשים. בננה- עשירה מאוד באשלגן, העוזר בהורדת לחץ דם גבוהה ועם זאת פרי עתיר קלוריות. טובה כנשנוש אחה"צ, או כאוכל לדרך לילדים, בנסיעה או בעבודה.

שזיפים- עוזרים להסדיר יציאות. ניתן להשרותם ללילה ובבוקר לשתות את המים ולאכול את השזיפים כפשוטם, בגרנולה, בדייסה או בקומפוט.

צימוקים- צימוקים כהים מכילים נוגדי חמצון חזקים המגנים מפני טרשת עורקים ומורידים כולסטרול (נוגדי החמצון נספגים היטב לדם עם אלכוהול ולכן כוסית יין עדיפה). 2 כפות צימוקים שוות מנת פרי.

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il