הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - מעי רגיז והשפעתו על משקל הגוף
13/03/2016, מאת מרפאת אלטרנטיבה
תסמונת המעי הרגיז היא תסמונת נפוצה יחסית, ממנה סובלים אנשים רבים בעולם כולו.
מעי רגיז והשפעתו על משקל הגוף

מעי רגיז היא תופעה אשר הסיבות המיידיות המביאות אליה אינן ברורות למדע במאה אחוזים, כאשר ההשערות המקובלות ביותר על ידי הקהילה הרפואית והמדעית בנוגע למקור התסמונת הן בעיות עצביות, או פגיעה מסיבות שונות בחיידקים החיים במעיים באופן שגרתי, ומסייעים לפעילות העיכול.

מעי רגיז היא כאמור תופעה גסטרולוגית – כזו הקשורה ישירות במערכת העיכול שלנו, המערכת האחראית על תהליכי עיבוד המזון הנכנס לגופנו והפקת האנרגיה הנחוצה לגוף מתוך מזון זה. מכיוון שמדובר בבעיה אשר מקורה במערכת העיכול שלנו, לתסמונת המעי הרגיז השפעה ישירה על משקל הגוף שלנו. התסמינים הנפוצים של מעי רגיז קשורים רובם ככולם במערכת העיכול, וכוללים בחילות, הקאות שלשולים, כאבי בטן, עצירות וכד'. בקיצור – כל מה שקשור בקיבה שלנו ובהרגשה הכללית שלנו בנוגע לאוכל ולעיכולו. לכן, תסמונת מעי רגיז מביאה לבעיות עיכול ואכילה אצל מטופלים רבים, ולאיבוד משמעותי במשקל הגוף, או לחילופין באכילה כפייתית ומוגברת, אשר גוררת כמובן בעיות בריאותיות משל עצמה.

מכיוון שבמקרה של מעי רגיז מדובר בתסמונת אשר הגורמים הישירים לה אינם ידועים באופן מלא וברור, גם לא קיימת תרופה או דרך טיפול אשר מבטיחה החלמה מהירה, וודאית ובטוחה. תחת זאת, קיימים כיום טיפולים רבים אשר מכוונים לטיפול בתסמינים עצמם, במטרה להקל על החולים ולהביא להקלה מסוימת בתחושתם הכללית, ובתקווה להחלמה מלאה בתוך פרק זמן כלשהו.
טיפולים אלו כוללים בין השאר טיפולים אלטרנטיביים רבים. למשל, דיקור סיני היא שיטה אשר ננקטת פעמים רבות במקרה של מעי רגיז, שכן מדבר בטיפול אשר מסייע להרגשה הכללית בגוף, ומבחינה כימית גורם לגוף לשחרר משככי כאבים טבעיים וחומרים טבעיים נוספים אשר מקלים על הרגשתו של המטופל. כאשר הטיפול הוא בתסמינים עצמם ולא ישירות בגורם למחלה (אשר במקרה של מעי רגיז אינו ממש ידוע), טיפולים אלטרנטיביים דוגמת דיקור סיני הם אפקטיביים ביותר, ומסייעים לאלפי מטופלים מדי שנה להרגיש טוב ונוח יותר.

נחזור לאחד האלמנטים החשובים ביותר בהקשר של מעי רגיז – השפעת התסמונת על משקל הגוף. במרבית המקרים מביאה תסמונת המעי הרגיז כאמור לירידה משמעותית ובלתי בריאה במשקל הגוף, בעוד במקרים אחרים (ומועטים יותר) התוצאה היא דווקא הפוכה – אכילה כפייתית המביאה לעלייה במשקל. חשוב להבין, כי כל אחד משני המקרים אינו בריא, וזוהי אחת הנקודות עליהן חשוב ביותר לשים דגש כאשר מנסים לטפל במעי רגיז. ירידה משמעותית במשקל הגוף, במיוחד בקרב מטופלים אשר סובלים ממעי רגיז ולכן גופם חלש יחסית, יכולה להביא לתוצאות מסוכנות והרות אסון. לכן, האחריות לניטור משקל הגוף ולהגבה בהתאם לתנודות בו, מוטלת הן על כתפי הרופאים המטפלים, והן על כתפיו של המטופל עצמו. נסו לזכור זאת במידה וחס וחלילה תיאלצו לחוות מעי רגיז בהמשך הדרך...

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
רבקה הוכברג
28/06/2011 17:54:00
כותרת:
מעי רגיז והשמנת יתר
תגובה:
שלום רב
אני סובלת ממעי רגיז רפלוקס והשמנת יתר, עשית אין ספור דיאטות ואינני מצליחה להוריד במשקל, בשעות אחר הצהריים והערב אני מאד רעבה האם את יכולה לתת לי טיפ מה לאכול כדי שאשבע
תודה רבקה
סיון
22/03/2011 15:48:00
כותרת:
ומה בנוגע לטיפ על תזונה
תגובה:
אני סובלת ממעי רגיז ומנסה להרזות ולא מצליחה.
אני מתאמנת 5-6 פעמים בשבוע ואוכלת באזור ה1200-1500 קלוריות ביום, לא מצליחה להבין מה הבעיה
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il