הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
בלוגים

עמוד הבית > בלוגים > כללי > מבט לבריאות

כיצד מאבחנים מחלת קרוהן?

מחלת קרוהן השייכת למשפחת מחלות המעי הדלקתיות, מביאה פגיעה משמעותית לאיכות החיים. אבחון מוקדם ומדויק של מומחים בתחום גסטרואנטרולוגיה יכול להציל חיים. במאמר זה נסקור את הדרכים לאבחון התסמינים של המחלה המסוכנת.


מחלת קרוהן שייכת למשפחת מחלות המעי הדלקתיות. היא באה לידי ביטוי בהתקפים שבמהלכם מתפשטת דלקת במערכת העיכול במקטעים לא רציפים. המחלה עלולה להתפרץ בכל אחד מחלקי מערכת העיכול, החל מחלל הפה וכלה בפי הטבעת ובניגוד למחלה אחרת במשפחת המחלות הדלקתיות שנקראת קוליטיס, הדלקת האופיינית לקרוהן פוגעת בכל השכבות של דופן צינור העיכול ולא רק בשכבה העליונה. מאחר ומדובר על מחלה שדורשת טיפול שוטף ומקצועי כיוון שהיא מסבה פגיעה משמעותית לאיכות החיים של החולים ולא אחת אף עלולה לסכן את חייהם, ישנה חשיבות עליונה לאבחון מוקדם ומדויק ככל האפשר שלה. במאמר זה נסקור את הדרכים בהן נוקטים הרופאים על מנת לאבחן כי התסמינים מהם סובל המטופל אכן מעידים על מחלת קרוהן ולא על פתולוגיה אחרת.

התמונה הקלינית


הבדיקה הראשונה שנערכת למטופל כוללת בדיקה גופנית ותשאול מקיף בנוגע לאופי התסמינים שמהם הוא סובל. חשוב להבין שקרוהן יכולה לבוא לידי באופן סימפטומטי שמזכיר מאוד את ההתבטאות של מחלות אחרות ולכן בדיקה זו אינה מספיקה אך על ידי הצלבה של המידע שעולה מהבדיקה הראשונית עם המידע משאר הבדיקות ניתן לאבחן את המחלה ביעילות רבה יותר. התסמינים של המחלה משתנים בהתאם למיקום של הדלקת בצינור העיכול ולפיכך מחלה במעי הגס שנקראת קרוהן קוליטיס תבוא לידי ביטוי בשלשולים מימיים ובהופעה של דם טרי בצואה בין היתר בעוד שקרוהן שתפגע בוושט תבוא לידי ביטוי בין היתר בכאבי בליעה אך לא תגרום לשלשולים. בדרך כלל החולים סובלים מכאבי בטן, שלשולים, אובדן משקל לא רצוני, חוסר תיאבון ועוד.

שלילת פתולוגיות אחרות


בהתאם לתסמינים שמציג המטופל יהיה צורך לבצע בדיקות שונות שמטרתן תהיה שלילה של קיום פתולגיות אחרות שהיו יכולות להוביל לתסמינים מהם סובל המטופל. כך למשל במידה והתסמין המרכזי הוא שלשולים, ניתן יהיה לבצע בדיקות צואה על מנת לשלול זיהום נגיפי או חיידקי וכן הלאה.

גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה


גסטרוסקופיה וקולונוסקופיה הן בדיקות שבהן מוחדר לגופו של המטופל צינור גמיש שבקצהו מצלמה. בעזרת הצינור הגמיש ניתן לראות את החלק הפנימי של מערכת העיכול. בבדיקת קולונוסקופיה ניתן לראות את מערכת העיכול החל מפי הטבעת ועד למעי הדק הטרמינלי ואילו בגסטרוסקופיה ניתן לראות את הנעשה במערכת העיכול החלל מחלל הפה וכלה בתריסריון. המצלמה שבקצה הצינור משדרת אות וידאו שמאפשר הקרנה של וידאו בזמן אמת על מסך בחדר הבדיקה. בבדיקה זו ניתן לראות את הדלקת האופיינית למחלה וכן ניתן במהלך הבדיקה לקחת דוגמית רקמה על מנת לבחון אותה מתחת לעינית המיקרוסקופ שכן הדלקת גורמת לשינויים אופייניים.

קפסולה ו- CT


מאחר וקולונוסקופיה וגסטרוסקופיה לא מאפשרות לראות את כל צינור העיכול, ניתן במצבים מסוימים להשתמש בקפסולה זעירה שמכילה מצלמה שמשדרת את האותות שלה למקלט שמוצמד לגופו של המטופל. על ידי פענוח של אותות הווידאו ניתן לראות את המתרחש בחלקים שאינם ניתנים להגעה בשיטות האנדוסקופיות הסטנדרטיות. שיטה נוספת שמסייעת לאסוף ממצאים לאבחון המחלה היא בדיקת CT שבה ניתן להדגים באופן לא פולשני הצירויות שמקורן בדלקת בדרכי העיכול, כיבים, התעבות של הקפלים במעיים ועוד. עבור חולים מסוימים מומלץ לבצע במקום בדיקת CT בדיקת MRI שנחשבת גם למדויקת יותר ואיכותית אם כי יקרה יותר.

בדיקות דם


ישנן בדיקות דם רבות שניתן לבצע לחולים שלגביהם עלה החשד כי הם חולים בקרוהן. עם זאת, בדומה לתמונה הקלינית, אין בדיקה ספציפית לקרוהן ולכן הממצאים שעולים מהבדיקות משמשים לצורך השלמת התמונה או לחיזוק ההשערה. בדיקות דם יכולות להצביע על חסר בברזל כתוצאה מדימום במערכת העיכול או כתוצאה מתת ספיגה שמקורה בדלקת, על מדדי דלקת גבוהים ועוד.


צפו בעמוד זה: 3450
 
לצפייה בעמודים נוספים בבלוג

שלח לחבר | הדפסה | לכתבות נוספות | חזרה למעלה
כניסה לבלוג:
| הוספת תגובה
שם הכותב:
shanifranco40 12:07:00 25/01/2017
כותרת: תודה
תגובה: תודה רבה על המאמר המושקע, אני ובעלי נתקלנו בנושא לא מעט לאחרונה, המזל שלנו הוא שכל נושא ביטוחי הבריאות אצלנו היה מאוד מסודר. ממליצה בחום לבדוק את נושא הביטוחים שלכם
שם הכותב:
שי 20:02:00 23/02/2015
כותרת: כדאי מאוד לעשות
תגובה: תודה, מאמר נכון ומדויק ואני רק רוצה להגיד שמאוד חשוב להבדק בהקדם האפשרי על מנת לטפל בהתאם ובצורה טובה יותר. ממליץ לכם לקרוא על בדיקת קולונוסקופיה פה: http://www.ddi.org.il/%D7%A7%D7%95%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%A1%D7%A7%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%94/%D7%9E%D7%97%D7%9C%D7%95%D7%AA-%D7%95%D7%91%D7%A2%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%A8%D7%A4%D7%95%D7%90%D7%99%D7%95%D7%AA רק בריאות!
האם אתם זקוקים לדיאטה? מחשבון BMI
משקל בק"ג:
גובה בס"מ:
לחישוב
מחשבון קלוריות

ארוחת בוקר

מוצר קלוריות
סה"כ
הוספת מוצר
שם המוצר
סוג יחידה
כמות
קלוריות

ארוחת ביניים

מוצר קלוריות
סה"כ
הוספת מוצר

ארוחת צהריים

מוצר קלוריות
סה"כ
הוספת מוצר

ארוחת ביניים

מוצר קלוריות
סה"כ
הוספת מוצר

ארוחת ערב

מוצר קלוריות
סה"כ
הוספת מוצר

ארוחת לילה

מוצר קלוריות
סה"כ
הוספת מוצר

סה"כ קלוריות

מחשבון
פעילות גופנית
המשקל שלי :
סוג הפעילות:
רמת הפעילות:
זמן הפעילות בדקות:
Send
מחשבון
הוצאת קלוריות
הוצאת קלוריות בסיסית ליום
משקל בק"ג:
גובה בס"מ:
גיל:
סוג העבודה:
מין: זכר נקבה

כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il