הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - חנוכה והכוכבת הפעם -סופגנייה
08/12/2009, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה
חג החנוכה מתקרב.
למי שעדיין לא זיהה – בארצנו, ביום בו מפרקים את הסוכה מתחילים לטגן סופגניות. כבר כחודש וחצי אנו חשופים למתקפת הסופגניות.
חנוכה   והכוכבת הפעם -סופגנייה

מזלי שאיני מאוהבי המאכל הזה. ויותר מכך - כל חברי ורוב האנשים בקבוצות התמיכה שלי מפסיקים לאהוב סופגניות. אחת הדרכים להעבירם מאהבתם הזו היא להביא סופגנייה מושרית במים מספר ימים או שעות. מה שרואים בצנצנת הוא המראה הפחות מלבב שראיתי - איך שהיא, הסופגנייה, תופחת, גדלה וממלאה את כל חלל הכלי.

הדמיון למה שקורה אצלנו בבטן – רק הוא מעביר את החשק להכניס סופגנייה לפה.ומי שעדין לא נגמל מאכילת מאכל זה – נסביר לו מדוע כדאי לו מאד להיגמל. סופגנייה רגילה, בגודל בינוני, עם מעט ריבה, המטוגנת בשמן עמוק, ערכה הקלורי הוא כ- 500 קלוריות. מבחינה בריאותית אין בה הרבה תועלת. אולי אפילו הנזק עולה על התועלת. היא עשויה קמח לבן, עם סוכר ומטוגנת בשמן עמוק. אילו הקנויות מטוגנות גם בשמן בו טוגנו הרבה סופגניות – מה שהורס את איכות השמן. אך אין ספק שיש אנשים שהיא מאד טעימה להם. הם יחליטו מה הם עושים ואיך הם עוברים בשלום את חג החנוכה.

בואו ונבין מה אני יכולה לאכול במחיר קלורי של סופגנייה אחת. מחירה הקלורי שווה לארוחת צהרים מכובדת ביותר המכילה מנת בשר, ירקות פחמימה ואפילו קינוח מתוק. בואו נבדוק – מנת בשר או חלבון אחר בצהרים מתוקצב בסביבות 250 קלוריות. מנת פחמימה – כשמונים קלוריות ואולי מעט יותר. וירקות – מרק, סלט, ירקות מוקפצים או מבושלים – עוד כמאה קלוריות. מכאן שאני יכולה עוד אפילו להתכבד במנת פרי או אפילו בחטיף שוקולד קטן במחיר אותה סופגנייה. לדוגמה – 2 שיפודים של בשר או עוף עם חצי כוב אורז מבושל, עם  ירקות מבושלים ועוד בתוספת סלט גדול מתובל בכף טחינה או כפית שמן זית, ועוד בתוספת פרוסה לא גדולה של עוגת שמרים – זה מחירה של סופגנייה אחת.
 אז נכון שחג! נכון שיש חג חנוכה רק פעם בשנה!. נכון שיש אנשים שמאד אוהבים סופגניות! וכל אחד יבחר מה כדאי לו. רק עשו לעצמכם טובה ואם אתם מחליטים לאכול סופגנייה – בחרו לכם אחת טעימה, שמאד מצדיקה את המחיר הקלורי. חבל לבזבז קלוריות על השארית שהילדים השאירו או על אילו הנקנות ברחוב. השקיעו באחת טעימה ביותר והסתפקו בה בכול החג.   צריך לזכור שלכל מה שמכניסים לפה יש מחיר. אם אני מוכנה לשלם אותו – אזי הכול בסדר. אני לוקחת אחריות, אולי אעלה מעט במשקל ואחר כך  אני מוכנה לשלם את המחיר.אז לא קרה כלום. מי שלא מוכן לשלם את המחיר כדאי לו לחשוב פעמיים אם לאכול את אותה סופגנייה. ויש כאלו שיודעים, מתוך ניסיונם העשיר, שאותה סופגנייה תביא להרס הדיאטה – אילו חייבים לקחת זאת בחשבון.

זכרו – לכול דבר בחיים יש מחיר! נשאלת השאלה אם אני מוכנה לשלם אותו!.

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
ס.ל
13/12/2009 11:38:00
כותרת:
מאכל מיותר לחלוטין!
תגובה:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il