הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - הרזיה ובטחון עצמי
24/11/2009, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה
תמיד תמהתי איך זה שיש אנשים מצליחים וכאלו שאינם מצליחים?
האם זה משהו גנטי? – האם זה משהו תרבותי התנהגותי? – האם זה קשור בכסף? האם רק מי שיש לו כסף יכול לעשות כסף? – ומה קובע מי יצליח לרדת במשקל ולשמור על המשקל החדש ומי לא? - האם יש לכך חוקים?
הרזיה ובטחון עצמי

פרמטר חשוב ביכולת להצליח הוא - הביטחון העצמי והאמונה ביכולות שלי.

אין לי מושג על מה ולמה אך בדורי ,להיות בטוח בעצמי, הייתה נקודת חולשה. אני, שהייתי תלמידה טובה, נחשבתי חכמה בחבר הקרובה, היו לי גם הוכחות מוצקות לכישורים לא מעטים (אפילו היום אני לא מאמינה על עצמי שאני כותבת כך). הרגשתי תמיד לא בטוחה במעשי. בעלי, גבר נאה ביותר עוד היום ממרומי כמעט שבעים שנותיו, גם הוא היה, ועד היום אפשר למצוא עדיין סימנים לכך, חסר ביטחון עצמי.   אפילו בני הגדול סבל מכך שכל פעם שהצליח לעשות משהו יפה וטוב, שמע ממני – לא להשוויץ,בבקשה! זה לא יפה! זה לא מכובד!. ממש לא נתתי לו אפשרות להיות בטוח בצדקת דבריו. אם כך הוא חי – איך רציתי לגדלו כילד הבטוח בעצמו? 

בטחון עצמי זו תכונה קשה להרבה אנשים. הרבה מאד אנשים לא ניחנו בה ועל כן הם לא מצליחים לעשות הרבה דברים. הם אינם מאמינים שיצליחו ועל כן אינם מנסים כלל.  הם פוחדים להיכשל ומחליטים מראש  שאין טעם להתאמץ ולנסות. וכידוע, מי שלא מנסה לעולם לא יצליח. הרבה פעמים לאחר שהם מצליחים לרדת במשקל הם מקבלים ביטחון ומנסים לעשות עוד דברים . הם מתחילים להאמין בעצמם וביכולותיהם ולכן הם  מצליחים להגיע למחוזות חדשים לגבי עצמם.  ירידה במשקל מעלה מאד את ההערכה העצמית, את הביטחון. אני זוכרת אותי – הרגשתי כאילו כבשתי את ההר הגבוה בעולם. הכול נהיה "קטן עלי!". מפליא גם איך הפסקתי להזדקק לאישורם של האחרים וידעתי שאם אני אישרתי משהו לעצמי – סימן שאני בסדר גמור! התחלתי להגיד את דברי בשקט, בנועם, ללא הפחד שמא לא יקבלו אותם. הבנתי שזה ממש בסדר שכול אחד חושב ומרגיש אחרת. זה מה שעושה את עולמנו מעניין כל כך. אנשים טוענים שהאופי שלי השתנה לטובה אך אני יודעת שהתנהגותי השתנתה מכך שהבנתי שלא כולם חייבים להסכים איתי ואני לא חייבת להסכים איתם וזה בסדר שכול אחד חושב אחרת. אני חושבת שכאשר עושים את הדרך נכון – כאשר עובדים על שינוי לטווח ארוך, כאשר מצליחים לעבור שינוי בחשיבה מרוויחים המון. השינוי שעברתי דרך הירידה במשקל העלה את בטחוני העצמי, ומכאן להעלאת היכולות שלי הייתה דרך מאד קצרה. השינוי קיים בכול תחומי החיים כי אוכל הוא רק אחד המעגלים של החיים. דמיינו אבן שנזרקת למים ויוצרת מעגלים. היא פוגעת במים בנקודה מסוימת אחת אך נוצרים הרבה מעגלים שהושפעו מאותה אבן. גם הירידה במשקל תוך כדי שינויי חשיבה ועבודה על שינויים לטווח ארוך, נוגעת בנושא מאד מסוים אך השפעתה רבה גם בכול הנושאים.
שיהיה לכולם בהצלחה!!!

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
טאג
25/11/2009 20:24:00
כותרת:
ואו
תגובה:
תודה רבה! לקרוא את זה עשה לי טוב.
אני גם לצערי מהאלה שמבקשים "אישור" מאנשים.
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il