הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - פעילות גופנית לשם ירידה במשקל
03/11/2009, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה
כן או לא?
כתבה מרעישה קראתי היום, יום א, בעיתון ידיעות אחרונות. רק הכותרת - "למה לא תרזו מפעילות גופנית". איזה כותרת... כל שונאי הפעילות הגופנית אומרים כעת "אמרתי לכם שלא כדאי..."
פעילות גופנית לשם ירידה במשקל

הכתבה הבטיחה שחיטת פרות קדושות ואני, עוד לפני יציאתי מהבית לעשיית הפעילות היומית שלי התיישבתי לקרוא. והנה, מה שכתוב הוא מה שאני אומרת לאנשי השכם והערב. פעילות גופנית עוזרת לירידה במשקל, אך אינה, בשום פנים ואופן, במקום אכילה נכונה.

קודם כל יש ללמוד לאכול ורק לחיטוב ולעיצוב משתמשים בפעילות גופנית. מה שנאמר כאן לא מוריד את חשיבותה הרבה של הפעילות לשמירה על בריאותינו אך אם המטרה היחידה היא ירידה במשקל – צריך לשים דגש עיקרי על התזונה.
הכתבה אמנם מתייחסת לכול המעלות והחסרונות של הפעילות הגופנית אך היא מדגישה יותר את המגרעות וממעיטה מעט בערך המעלות.
אני מסכימה אם כותב הכתבה – ג'ון קלאוד – בכך שלא תמיד צריך לחפש חדר כושר או שיעורי התעמלות שונים. אם היינו מוכנים לחזור לאורח חיים פעיל יותר, אולי לא היה מקום לבניית חדרי כושר. אך בעולם המודרני, כאשר הישבן מודבק היטב לכסא הרכב, לא זזים מטר בלעדיו, אין ברירה אחרת אלא לצרף פעילות גופנית למען בריאותנו הפיזית וגם, ואולי אפילו  בעיקר,  הנפשית.

מחקרים רבים הראו שאנשים שעושים הרבה פעילות גופנית מפצים עצמם באוכל לאחר מכן. אם מסיימים שעה או יותר של פעילות בבית קפה   - על קפה הפוך עם עוגייה הרי שאין כלל משמעות, מבחינה קלורית, לאותה פעילות. אני יודעת לגבי עצמי, שאני מאד מודעת לכל מה שעובר עלי ,שאני חייבת להקפיד הרבה יותר כדי לא לאכול שטויות לאחר פעילות גופנית מאומצת. זה משהו כמעט לא מורגש, איך שאני מפצה עצמי בביס קטן מדברים לא  מומלצים והחשיבה שלי היא – לא נורא, הרי "שרפתי" הרבה קלוריות. ואני צריכה לאפס את עצמי ולשכנע אותי לא לגעת כי אחרת אעלה במשקל.

גם בקבוצות התמיכה שלי, נמצאות המון בנות שמכורות לפעילות גופנית, כאשר נעצרת אצלן הירידה במשקל אני מבקשת מהן להפסיק , לתקופה קצרה של שבוע, לעשות פעילות גופנית. הן חושבות שיצאתי מדעתי, או שהתבלבלה דעתי עלי. הן לא מבינות איך אני, שבתחילת הדרך בקשתי מהן והטפתי להן על חשיבותה הרבה של הפעילות הגופנית, ששכנעתי אותן לאמץ פעילות גופנית, איך אני מעזה להגיד להן לחדול ממנה. זה לא נתפס כמשהו הגיוני, אבל בדרך כלל זה עובד – מפסיקים לשבוע את הפעילות וראה זה פלא – חוזרים לרדת במשקל. (כל כך מפחדים לעלות במשקל ועל כן מקפידים הרבה יותר באוכל ), ואז מתחילים להבין שהפעילות היא לא תחליף לתזונה נבונה ומוקטנת.

אם אני משמרת את התנהגותי, כדברי המשפט – "אני יודעת להיות או חזירה או נזירה"  אזי לא ארד במשקל ואצליח שמור על ההישג. אך אם אלמד להיות "חזירונת" וגם אצרף פעילות גופנית מתונה. אוכל לרדת במשקל  וחשוב יותר – אוכל לשמר זאת לאורך זמן. .     

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2020 Diets.co.il