הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - המיסים לעזרת מניעת מגיפת ההשמנה
13/10/2009, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה
נשמע מוזר, לא? קראתי ולא האמנתי.
כולנו או בעצם רובנו, חרדים ממגיפת שפעת החזירים. אנשים מפחדים לטוס, לצאת לסרט או הצגה, להסתובב בקניונים בגלל אותה מגיפה שהיא באמת מפחידה.
המיסים לעזרת מניעת מגיפת ההשמנה

אך שממגיפת ההשמנה מתים יותר אנשים מאשר מכול מגיפה אחרת. אפילו ממגיפת שפעת החזירים, השמנים נמצאים בדרגת סיכון גבוהה יותר.
מגיפת ההשמנה נשענת על גנטיקה שאותה עדיין אין דרך לשנות, ועל דפוסי התנהגות שבהם כן ניתן לטפל אם כי זה קשה ביותר.

העניין דורש עבודה מערכתית מגיל הגן ועד גיל 120.( אולי אני מגזימה מעט ומספיק עד גיל שבעים.) וחינוך כידוע הוא דבר לא זול ולמדינה אין משאבים. (עלות הטיפול בחולים הרבה יותר גבוהה אך אנחנו יודעים רק לכבות שריפות.) אמנם זה מספר שנים קיימת תכנית לגילאי 3 עד 18 העוסקת בהיגיינה, פעילות גופנית ותזונה נבונה אך עדין לא כל בתי הספר במדינה אימצו אותה. זה נחמד להגיע ליום הולדת בגן או בגנון ולשמוע את ילדי ישראל בני השנתיים או שלוש קוראים בקול:"אני רוצה עוד פלפל, אני רוצה עגבנייה, או, אני רוצה גזר". ממש חזון אחרית הימים, רק חבל שעדיין לא קיים בכול הגנים.

לכן מצאה חן בעיני כתבתה של אולגה רז בידיעות אחרונות על המיסים לעזרת מחלת ההשמנה. ומה הרעיון? להטיל מס על  כל המאכלים "המסכנים את בריאותנו" כמו הלחם הלבן, חמאה, ממתקים, אורז לבן, משקאות קלים הממותקים בסוכר וכד''  - מה שיעלה את מחירם ואילו על המוצרים הבריאים יותר, שתורמים פחות למגפת ההשמנה – אולי אפילו להוריד מעט את המס. כך יוכל הציבור לבחור לעצמו את מה שכדאי לו לאכול.

לדוגמה בארצות הברית נשקלת  כבר הצעה לגבי הטלת מס על משקאות הממותקים בסוכר וזאת לאור הצלחת המס על הטבק.
בסקוטלנד ניסו להטיל מס על שוקולד וההצעה נפלה על חודם של שני קולות. אך גם עצם הדיון בנושאים אלו מעלה את מודעות הציבור ואת מודעות הממשלה לצרכים. אם יעלו את המיסים על מאכלים ומשקאות שאינם בריאותיים ויפחיתו את המיסוי על מאכלים בריאותיים ובעודף הכסף ישתמשו לטובת חינוך הציבור – הרי שרובינו נצא נשכרים, לא?
ברור שהעניין לא יעבור בקלות, היצרנים, המייצרים אוכל לא בריאותי יתנגדו נחרצות אך ב"סופו של יום" רוב הציבור יצא נשכר וזה מה שחשוב.

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
תמי מאמי
18/10/2009 11:44:00
כותרת:
רעיון מדהים
תגובה:
רעיון מדהים אני בעד באו נחתים עצומה
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il