הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - דיאטה זה דבר משמין
20/07/2009, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה
או בעצם - למה דיאטות לא מצליחות?
מותר ואסור, חטא וכשלון הן מילים הלקוחות מעולם הדיאטה. כל מי שעשה דיאטה בחייו מכיר את הלקסיקון. וכשהחוויה היא של כישלון, של חטא - התגובה המיידית היא צורך בפיצוי.
דיאטה זה דבר משמין

... ומה מפצה אדם שמן ? –  אוכל!

דיאטות הבנויות על איסורים מועדות לכישלון מראש. שהרי חריגה ואפילו הקטנה ביותר מוגדרת על ידנו באופן מיידי כמשבר, נפילה ואבדן הדרך."

כל מי שעשה דיאטה בחייו מכיר את הלקסיקון. וכשהחוויה היא של מותר ואסור, חטא וכשלון. התגובה המיידית היא צורך בפיצוי... ומה מפצה מצויים בעודף משקל - האוכל! כאשר מטופלי מדברים איתי על מאכלים אסורים, או לחילופין משהי אומרת על מאכל מסוים שהוא מאכל אסור אני, רותי, מרגישה כשלון צורב. איך, עד היום, אנשים שלי עדיין לא מבינים שאין מאכל אסור, שמאכל אסור הוא "המשהו הכי טעים שיש", שבלעדיו אין לנו חיים, שרק הוא יציל אותנו! ואם כך – איזו ברירה אחרת יש לנו בלתי אם לקחתו? וגרוע מכך – היות שאנו אנשים מבינים, אני יודעת שהיום אמנם "נפלתי" על אותו מאכל אבל מחר אשמור ולא אגע בו שוב,.. מה זה אשמור... ממש אצום.... אקזז את כל הקלוריות העודפות.... ועוד מיני הבטחות שכאלו ... אז כדאי לי היום לסיים עד הסוף את המאכל שהתחלתי... הרי מחר לא אגע בו... הרי כל החיים כבר לא אגע בו.... אם הייתי אוכלת ממנו עד לנקודת השובע ומרשה לעצמי לשמור את היתר לי, למחר, בטוח הייתי אוכלת הרבה פחות. ומחר – מי יודע- אולי הייתי שוכחת לאכלו או אולי בוחרת לשמור למחרתיים? או אפילו מחליטה שלא כדאי לאכלו בכלל???

דיאטות הבנויות על איסורים מועדות מראש לכישלון. שהרי חריגה ואפילו הקטנה ביותר מוגדרת על ידנו באופן מיידי כאסון, ואז אנו כל כך לחוצים ומסכנים שהדרך אל האוכל קצרה ביותר. ותאמינו לי שלא ראיתי עדיין משהו שמתנחם בצלחת ירקות טעימה בעת משבר שכזה. 

ועל כן מה עושים? אוכלים.! אוכלים מה שאוהבים אך מעט. וחושבים כל הזמן אם מספיק לי כבר או שבאמת מתחשק לי עוד קצת. משנים את הנוסחה של אסור וכישלון לנוסחה שהכול בחירה. אני בוחרת מה וכמה, אני מחליטה מה עדיף לי, איפה ארוויח הכי הרבה ואפסיד הכי מעט. ולאט לאט מגיעים לדבר החשוב ביותר בעיניי – לשליטה באוכל. ועלי לדעת שמפעם לפעם אאבד אותה, את אותה שליטה, אפול על משהו וזה לא נורא. אילו החיים. נופלים, קמים, מנקים ברכיים וממשיכים....  מי שעובר לבחירות איזה מחיר מוכנים לשלם ועבור מה – מבין שאין שום כישלון ואי הצלחה! זו דרך, דרך לא קצרה, לא תמיד נוחה, אך הכי כדאית ומשתלמת.  

היכולת לאכול מתוך בחירה מחזקת את היכולת שלנו לסמוך על עצמנו. כל חוויה של הצלחה, ולו הקטנה ביותר, פותחת את ה"תיאבון" לחוות הצלחות נוספות. חווית היכולת לתת לגוף ולנפש שלי את מה שעושה להם טוב היא משכרת, נעימה, מטעינה ומחזקת. כל התנהגות מתחילה בראש שלנו, בתפיסות שלנו, בקיבעונות מחשבתיים שהם שלנו שנים רבות. דיאטה במקרה כזה היא ניסיון ליפות את הדברים מבלי לעשות ניקוי עמוק. אך כדי לעשות עבודה אמיתית אם רק נצליח לשנות את הראש, במעט, תוך שמירה והעצמה של המחשבות, התפיסות וההצלחות שמשרתות אותנו, נוביל את עצמנו להצלחה אמיתית.


 

.

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
אחד שמבין
15/06/2010 12:05:00
כותרת:
הצלחת הדיאטה תלויה במספר גורמים
תגובה:
לעניות דעתי כל דיאטת כסאח כזאת או אחרת הינה בזבוז זמן משווע וכספים לריק ושלא לדבר על פגיעה בבריאות. מכל מקום, דיאטה איכותית ואפקטיבית צריכה להיות במעקב צמוד של דיאטנית, עדיף דיאטנית קלינית, אשר בונה תפריט דיאטטי קפדני כשהקו המוביל בדיאטה צריך להיות תזונה תזונה בריאה או תזונה נכונה לא ממש משנה.
דודו
15/06/2010 12:01:00
כותרת:
כתבה מעולה על דיאטה
תגובה:
כתבה מעולה על דיאטה ניסיתי המון שיטות ואני מכיר כל מילה שכתובה בכתבה אחלה אתר
14/07/2009 9:38:00
כותרת:
תגובה:
כתבה מעולה!
טקטוניק
טטט
10/07/2009 8:02:00
כותרת:
אמיתי
תגובה:
כתבה הנותנת פרספקטיבה לחיות כבן אדם נורמאלי ולא כמחזיק השלט התמידי "אני בדיאטה"
סימה
08/07/2009 16:33:00
כותרת:
פנקס 1 פ"ת
תגובה:
מסכימה,
לאכול הכול ללא הפרזה.
סימה
08/07/2009 16:33:00
כותרת:
פנקס 1 פ"ת
תגובה:
מסכימה,
לאכול הכול ללא הפרזה.
אורן
07/07/2009 16:49:00
כותרת:
כתבה מעולה
תגובה:
מאוד נהניתי לקרוא את הכתבה.
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il