הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - שתייה מתוקה
23/06/2009, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה
במחקר שנעשה בבית חולים זיו בצפת על השלכות השתייה המתוקה נמצא כי מי ששותה כחצי ליטר משקאות מתוקים ליום מסתכן בנזק רציני לכבד שלו.
שתייה מתוקה

כבר שנים מדובר על הנזק הרב אותו גורמת לנו ובעיקר לילדינו השתייה המתוקה. אותם בקבוקים מלאי סוכר וצבע מאכל, בעלות קלורית לא קטנה, וללא זום תועלת תזונתית. אני עוד זוכרת שלפני 35 או יותר שנים – כבר אז ידענו שאותם משקאות מזיקים לבריאות, ובעיקר לבריאות השיניים, וכבר אז נלחמתי קשות עם הורי ילדי הגן שבני הבכור למד בו – בקשתי רחמים – שילמדו את הילדים לשתות מים ולא מים מתוקים. ההורים כמעט טרפו אותי. הם כעסו עלי כאילו שבקשתי משהו לא הגיוני. ואז נכנעתי. לא רציתי להיות "דון קישוט" ולהלחם בטחנות רוח. ואילו הבוקר, יום שלישי, קראתי בעיתון שהשתייה המתוקה מזיקה מאד בנוסף לשיניים גם לכבד.

הכתבת לענייני בריאות של ידיעות אחרונות הביאה כתבה מאד משכנעת על מחקר שנעשה בארצנו ועוסק בנושא. בבית חולים זיו בצפת נערך מחקר על השלכות  השתייה המתוקה נמצא כי  מי ששותה כחצי ליטר משקאות מתוקים ליום מסתכן בנזק רציני לכבד שלו. השתייה, התמימה לכאורה, מכפילה פי חמש את הסיכון לחלות בכבד שומני, וזאת לעומת כאילו שלא שותים משקאות מתוקים ומתועשים. - וכל זאת למה? ההסבר שלהם הוא שמשקאות ממותקים מומתקים בסוכר הנקרא פרוקטוז. ואותו סוכר אינו גורם להפרשת אינסולין, מה שמשנה את צורת ספיגת הסוכרים לדם. כאשר אין הפרשה של אינסולין הסוכר הולך ישר לכבד במהירות עצומה ושם הוא מסייע ביצירת תאי שומן. מה ש"עוזר מאד" להשמין. ( יש מקום נוסף לאגור בו שומנים.).

אחת העבודות הקשות בנושא שינוי הרגלים היא ללמד אנשים לשתות ובעיקר מים. להבין שמים בצבעים הם מים עם מעט תרכיז כי הרי לא מצאנו מאגר של מים בטעם אפרסק או בטעם תות. – לא? אמנם יש בהם מעט מאד תרכיז כלשהו. ומספר קלוריות מועט יחסית אך הדרך היעילה והטובה ביותר היא ללמוד לשתות מים. מי עדן, מי ברז, מי תמי 4 או מים מינראליים שונים – כולם עונים על צורכי הגוף, ואינם מזיקים לו.

חשוב מאד ללמוד לשתות. אפילו אם, כדי להתרגל, נשתה מעט מים מתוקים ולאט לאט הגוף ילמד להתריע על צימאון, ורק אז נעבור למים, גם זה יותר טוב מאשר לוותר על שתייה בכלל. הכי כואב לי לראות הורים שסובלים כבר מעודף כולסטרול או סוכרת או כל מחלה אחרת מביאים לים או לבריכה מים בשבילם ושתייה מתוקה לילדים "הם לא צריכים לסבול" הם אומרים. ומה קורה בסיכום? אחרי מספר שנים גם לילדים נסתמים העורקים. - לא? לכן אולי כדאי להרגילם מקטנות לשמור על הנכס היקר ביותר שלנו – בריאותינו!!

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
oshmosh
24/06/2009 9:36:00
כותרת:
מזדהה עם כל מילה
תגובה:
אני אישית נפגעתי קשות מהשתיה המתוקה.הייתי בחורה רזה ולאחר שהתחתנתי ונכנסתי להריון- הרגשתי צורך חזק לשתות שתית מתוקה .וכך גם לאחר ההריון המשכתי בכך ונהיתה לי אובססיה לדבר הזה -לשתות מתוק.היום כשאני שנים מספר לאחר החתונה אני לא יודעת איך להפסיק עם זה והעיקר-עשרות(כן-עשרות)הקילוגרמים שנוספו בעקבות זה.ורופאי השיניים שמרויחים.מי שיכול להימנע-שימנע.היום אני בתכנית גמילה (פשוטו כמשמעו)מהמתוק הזה.אך קשה לי מאוד.
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il