הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - האינסולין ואני,
14/05/2007, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה
או למה לאחר אכילת עוגות וממתקים יש לנו רצון עז לעוד מתוקים.
בואו נבין מעט את "דרך הפעולה" של הסוכרים והאינסולין בגופנו.
האינסולין ואני,

קודם כל עלינו להבין שרעב ושובע מקורם בראש. מרגע שהתחלנו לאכול ועד שהמוח מקבל איתות שאנחנו שבעים עוברות כ- 20 דקות.

 דקות אלו חשובות ביותר מפני שכאשר אוכלים מהר אפשר "להספיק" לאכול הרבה.  אצל הרבה אנשים שמנים רואים תופעה זו. הם אוכלים ללא הפסקה ולאחר הארוחה הם פותחים כפתור במכנסיים וטוענים שקשה להם לנשום. וזה בדיוק ההסבר לכך. היות והם לא חשים שבעים כי עדיין לא עברו 20 דקות ,הם אוכלים ואוכלים עד כדי הרגשת "התפוצצות" .

 

עלינו להבין שתחילת שרשרת העיכול היא בפה בעירוב האוכל ברוק שלנו. עלינו לטחון היטב את המזון בשינינו ולערבבו היטב ברוק. אחת הטכניקות לאכול פחות היא להתחיל ארוחה בסוכרייה רגילה, כן! סוכרייה על בסיס של סוכר,ולא סוכריית מותר! וההסבר הוא שסוכר מגיע לדם בדרך הקצרה ביותר , מרגע ששמנו את הסוכרייה בפה המוח מקבל איתות שהתחילה הארוחה. מכאן הוא מתחיל לספור את אותן 20 דקות עליהן דיברתי למעלה.

 אם נלמד ללעוס היטב, הארוחה תמשך זמן רב יותר, נאכל פחות ונגיע לשובע. כדאי לכם לבדוק זאת על עצמכם. אכלו משהו קטן וקומו מהשולחן (אולי לעשות משהו או לשוחח בטלפון) , בעצם העסיקו עצמכם מספר דקות ואחר כך שובו לשולחן. ברוב המקרים התיאבון יחלוף ולא תזדקקו יותר לאוכל.

 

עכשיו  בואו נבדוק איך עובד מנגנון האינסולין. כאשר אוכלים אוכל עשיר ברכיבים תזונתיים כמו ירקות או אורז מלא או קינואה או כוסמת או כל מזון שמתפרק במעיים לאט, עובר הגלוקוז – הצורה בה נקלטות הפחמימות בגוף -  לדם לאט לאט. אם אנחנו חיים חיים פעילים, עובדים, עושים פעילות גופנית, או כל פעילות אחרת, המזון משמש ליצירת האנרגיה הדרושה לתפקודנו. אם אוכלים אוכל דל ברכיבים תזונתיים, האוכל מתפרק מהר יותר ובבת אחת עוברים סוכרים רבים לדם. היות ואי אפשר לחיות עם הרבה סוכרים בדם, והגוף לא צריך את כל כמות הקלוריות שאכלנו, המוח מקבל איתות שיש הרבה סוכר בדם ועל כן עליו לשלוח הרבה פועלים שידחפו, שיעבירו את כל הסוכר לתאי הגוף לאגירה. שוב בחלק קטן משתמש הגוף ליצירת האנרגיה הדרושה לתפקודו התקין, והיתר עובר לתאי הגוף לאחסון.  אחרי שהפועלים העבירו את הסוכר מהדם לתאים מה קורה? עכשיו יש בדם הרבה פועלים, קריא אינסולין,  אך הסתיימה להם העבודה והם "יושבים וצועקים לחם עבודה!, לחם עבודה!" ופירוש הדבר הוא שהמוח מאותת שוב על רצון, או כמו שכולם אומרים על צורך לאכול משהו מתוק.

 

מכאן נכנסים לסחרחרה שקשה לצאת ממנה. היות שאצל האנשים הרוצים לרדת במשקל מצטרף עוד עניין אחד והוא ייסורי המצפון הרי "שהחגיגה" בעצומה. אני אוכלת מתוק, כועסת על עצמי ויחד עם האינסולין אוכלת עוד קצת מתוק, ואז אני שוב כועסת על עצמי על שלא עמדתי בפיתוי, וחוזר חלילה.

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il