הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - אירובי בתנועות תיפוף
24/03/2009, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה
ספורט חדש הגיע לארץ....
Drums Alive - היא טכניקה חדשה המשלבת בין הריקוד האירובי לתנועת הקצב של התיפוף והיא נחשבת לדבר הבא בתחום האירובי והכושר בארץ- ואולי גם בעולם.
אירובי בתנועות תיפוף

בכול מפגש בקבוצות התמיכה שלי אנו משוחחים על חשיבות הוספת ספורט במהלך תהליך שינוי ההרגלים. אין מפגש שלא ימצא מישהו שיגיד – " אני שונא ספורט. אני לא מסוגל לעשות כושר. אין לי זמן לעשות פעילות גופנית". היות שגם אני הגעתי עם אותם תירוצים והיום אני לא מסוגלת לחיות בלי הספורט, אני למדתי על בשרי שגם מי שלא אהב ספורט יכול למצוא משהו ממגוון מקצועות הספורט הקיימים ולאהוב אותו. לא חייבים לאהוב את הספורט עצמו. לפעמים כל הכיף הוא ב – V   שמסמנים לאחר שמסיימים לעשות כושר גופני. נהנים מההרגשה הטובה על כך שהחלטנו ועשינו ועוד יותר מכך נהנים מהחומרים המופרשים במוח בעקבות עשיית הכושר. אני כול הזמן עם יד על הדופק כדי למצוא את כול החידושים וההמצאות שבנושא. ומצאתי משהו חדש מעניין.

Drums Alive- יעל ניר
Drums Alive- - היא טכניקה חדשה המשלבת בין הריקוד האירובי לתנועת הקצב של התיפוף והיא נחשבת  לדבר הבא בתחום האירובי והכושר בארץ- ואולי גם בעולם.
 
לפני מספר חודשים, ביולי 2008, נסעתי להשתלמות מדריכי אירובי בארה"ב, שם הוסמכתי ללמד את השיטה ובעתיד הקרוב אף להסמיך מורים לאירובי, פיזיותרפיסטים, מדריכי חדר כושר ועוד,  על פי שיטה זו.
Cerrie Ekins – מפתחת השיטה, מתגוררת כיום בגרמניה, והיגיעה אל פיתוחה לגמרי במקרה. קארי נאלצה לעבור מספר ניתוחים להחלפת מפרק הירך שלה. בפעם האחרונה, ב- 2001  בתקופת שיקומה, היא ירדה למרתף והעבירה את הזמן בישיבה על פיטבול ותיפוף על קופסאות קרטון. לאחר שאלו נהרסו עד היסוד, החליטה לשבת על כסא ולתופף על פיטבול.... וכל השאר היסטוריה. היא יצרה לימונדה מלימון....
לאחר שהתוודעה לעולם התיפוף ולצלילים המיוחדים שמניב "התוף" המאולתר, החלה לחקור את נושא התופים והתיפוף בתרבויות שונות בתקופות שונות, בהשפעת התיפוף על איכות חייהם של בני האדם, על הסינכרון שבין 2 אונות המוח- הימנית והשמאלית, על שיפור המעברים הנוירולוגים שבינן, ומצאה מחקרים שונים שהוכיחו שיפור בפעילות החשמלית והסנסורית של המוח בעקבות אימון ותירגול תנועות תיפוף.
אז מסתבר שבכל הטקסים העתיקים ביותר המוכרים לנו, השתמשו בתיפוף כחלק מהחוויה הדתית המשותפת.
ההקשות הראשונות החלו לפני אלפי שנים על סלעים וקרקע, ומשותפות לתרבויות שונות בעולם - בשבטים הנידחים בדרום אמריקה, בכל מדינות אפריקה, בארצות המזרח הרחוק, באיים מבודדים באוקיאנוס השקט, בקרב האינדיאנים באמריקה, בארצות ערב השונות – ובכל ברחבי הגלובוס.

במשך מאות שנים ויותר, תרבויות שונות זו מזו הבינו שלמוסיקה יש השפעה מרגיעה, מרפאה ומשפיעה באופן חיובי על בריאותו של האדם.

אחד ההיבטים בעלי העוצמה הכי רבה של תיפוף, והסיבה שאנשים עשו זאת מאז תחילת האנושות, הוא שהתיפוף משנה את מודעותם של האנשים.
דרך חזרה ריתמית של קולות טקסיים, הגוף, המוח ומערכת העצבים מתמלאים באנרגיה ועוברים טרנספורמציה. כשקבוצת אנשים חוזרת על מקצב למשך זמן ממושך, גלי המוח שלהם מותאמים לקצב, ומתרחש תיאום בין גלי המוח הנוצרים בשתי האונות. ככל שהתיפוף נמשך יותר זמן, כך גוברת עוצמתם והתאמתם של גלי לקצב.


DRUMS ALIVE-   נכנס למערכת השעות של הסטודיו באוגוסט 08.

פעמיים בשבוע ולעיתים יותר, נפגשות המנויות לשעה של קצב, תיפוף , אימון אירובי, ליכוד חברתי, אימון קואורדינציה ותירגול מוח, ויוצאות עם תחושה עילאית של אופוריה ואושר.

אם כן מדוע זה קורה? מה יש בDrums Alive שגורם למשתתפים להתמכר? מה גורם לאנשים מרקעים שונים, גילאים שונים, יכולות שונות, להתקבץ כולם לשיעור אחד ולהצליח במשימות הניתנות בשיעור?

ובכן- התשובה פשוטה-   .

המטרה של drums alive- היא  לגרום למשתתפים איזון פיזי, מנטאלי, רגשי וחברתי, בצד fun , יצירתיות ותחושת ריפוי דרך  תנועה וקצב.
Drums Alive  משלב תכנית סנסו- מוטורית הגורמת לתגובה מוחית מיידית בשל הקצב והריתמיקה.=  mind whole body- whole.
דגשים  פיזיולוגים בצד הנפשיים של Drums alive , גוף - נפש-  משפרים את הקשרים הנוירולוגיים של שני חצאי המוח. התיאום בין שני חצאי המוח גורם ליצירת גלי אלפא שתפקידם העלאת הריכוז, שיפור סנסו-מוטורי ( עצבי שרירי) ותחושת אופוריה כללית.
 
Drums Alive
 מאתגר את המשתתפים אך אפשרי לכולם. התכנית מתאימה לאוכלוסיות רגילות ולאוכלוסיות  מיוחדות כגון: ילדים מאתגרים, אנשים הלוקים בנפשם, ילדים היפר-אקטיביים עם בעיות קשב וריכוז, גמלאים, אנשים עם פרקינסון, אלצהיימר, אנשים שעברו אירוע מוחי ושאר תחלואים ומגבלות פיזיות, נפשיות ורגשיות. לאחר רבע שעה מתחילת השיעור ניתן כבר לאבחן ילדים שאינם עומדים בקצב ובתיאום יד-עין, ולהתאים להם תכנית אימון שתשפר את יכולת הריכוז, עמידה בקצב ובהנחיות הכלליות, ושיפור בקורדינציה.

Drums Alive-
שם דגש על ליכוד חברתי ותחושת שייכות בקבוצה, תרגול קליטת תנועות ע"י רמזים וורבאליים ונון- וורבאליים, שחרור ממתחים ולחצים בדרך של סובלימציה, התמקדות בצד העצבי סנסורי של שני חצאי המוח ע"י הקשות והצלבות מסוגים שונים, ושימוש בעקרונות של ריפוי בתנועה, במוסיקה, בחינוך גופני וחינוך מוסיקאלי.

התגובות הנשמעות מפי משתתפים בשיעור יכולות להעיד על שמחת החיים והחיוך המתלווה לכל שיעור.

להלן עדויות על השיעור................... "שיעור מדהים", " אני לא נרגעת כול היום", השיעור נותן לי מרץ שמזמן לא היה לי", ועוד ועוד.

יעל היא מורה מעולה לספורט, בעלת "הסטודיו של יעל" קיבוץ משמר השרון. 09-8983225 או      פלפון של יעל 052-3420494       www.yaelstudio.co.il  

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il