הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - תכנון = הצלחה.
27/01/2009, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה
תכנון נכון של היום בתכנית ההרזיה הוא מילת המפתח להצלחה!
תכנון   =   הצלחה.

כאשר מפסיקים לתכנן – אומרים, בשפה אחרת – אני מתכוונת להיכשל. אני מתכונת ליפול על מאכלים עתירי קלוריות. לנו, "מאותגרי המשקל" אין ברירה אלא להחליט לוותר על הספונטאניות באוכל ולהיות מתוכננים לאורך כול הזמן.
ובמה דברים אמורים ?  אם אני חושבת, מחשבה שרצה אצל הרבה אנשים, לא אקח לי וכל לעבודה – אין לי זמן להכין. הלא קמתי מאוחר. אקנה לי משהו בדרך. או לא אוכל בעבודה היום. בבית כבר אוכל. או אתמול אכלתי המון אז היום אקזז. או.....ויש עוד ועוד משפטים המוכרים לכולנו שמובילים אותנו תמיד לאותה נקודת שבירה.
כאשר אני מחליטה לצאת מהבית ולקנות בדרך – אני צריכה לזכור שה"קניה בדרך" מביאה אותי למקום בו המבחר רב וקל לנו להתפתות ולקנות משהו טעים שלא עולה בקנה אחד עם הדיאטה שלנו. נכון שמותר לנו לאכול הכול אך אם נאכל מהו לא משביע כנראה שנאכל עוד ועוד דברים, כאלו תמימים אך מזיקים.


בואו נבדוק למה שוות אותן 4-6 עוגיות ש- 'חטפנו' בדרכנו להכנת הקפה במשרד. עוגיות תמימות,  עמדו בצלחת על גבי שולחן הקפה וקרצו לנו. כשבטננו מקרקרת מרעב אנחנו שולטים פחות על היד שלנו ומבלי שנרגיש – אכלנו את אותן עוגיות. ויש לי חברה שאומרת תמיד שאם אדם שמן אכל עוגייה אפשר לתרגם זאת כ – לפחות 5-6 מהן.
ולמה חשוב לי להסביר זאת?  כי אנשים חושבים שנפילות קורות מעצמן. ואני טוענת שאין נפילה בלתי מתוכננת. וכול נפילה היא מכת קלוריות לא קטנה.
אחת המחשבות שמלוות אנשים היא שעוגייה, מבחינה קלורית, שווה לפרוסת לחם קל . רק פתי בר או עוגיות לייט עומדות בתעריף הקלורי הזה. עוגיות אחרות "מתברכות" בכמעט כפול קלוריות, שלא לדבר שלעוגייה אחת יש נטייה להזמין הרבה מחברותיה. היא לא עומדת בפני עצמה.
אם לא אכלתי מאז הבוקר כלום פרט לחמש עוגיות עם קפה הבוקר ועוד חמש שליוו את קפה אחר הצהריים הרי שאכלתי כשמונה מאות קלוריות ריקות, ללא ערכים תזונתיים. רק שומן לא בריא וקמח וסוכר לבן.  ומה בעצם יכולתי לאכול באותה כמות קלוריות? – סלט גדול עם 2 קציצות מטוגנות( כאלו שאני מאד אוהבת ולא מרשה לעצמי לאכול עם הילדים.).ובנוסף גם כוס אורז מבושל ועוד 2 פרוסות לחם קם ועוד חביתה ומעדן חלב ומנת פרי. ממש אוכל ליום שלם.

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il