הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - תשתו לחיים ???
29/07/2008, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה
בשנים אחרונות התפתח בארץ נושא היקבים הקטנים – יקבי הבוטיק. יחד איתם התפתחה גם "תעשיית" הקורסים להכרה והבנה ביינות.
הרבה מחברי התחילו לשתות בכל ארוחה והשאלה שעולה תמיד היא – כמה מותר וכמה קלוריות מכיל כל משקה כדי לחשב כמה מותר לשתות בזמן דיאטה.
תשתו לחיים  ???

כמעט כמו בכול שטח, כאן אולי קצת יותר, על כל כתבה שנקרא, בנוגע ליתרונות שתית משקאות אלכוהוליים נוכל  למצוא אחרת המזהירה מהסיכונים הכרוכים בשתייה. המסרים המנוגדים עלולים לבלבל מאוד. הרבה פעמים אנשים מצדיקים את התנהגותם ה"פושעת" (בעיניי), כלפי עצמם, בענייני אוכל ופעילות גופנית בדיוק בעניין הזה – הבלבול הנוצר, מידי יום ביומו, על ידי מסרים כפולים והפוכים.

 

האמת, שבאמת עדיין לא ברור אם יתרונות צריכת האלכוהול עולים על הסיכונים הכרוכים בה. מה שכן ברור זה שהסיכונים בצריכה מוגברת, יבטלו כל אפקט חיובי שיכול להיות לאלכוהול. (כאן אנו מדברים לגבי האלכוהול, אך הטיפ הזה נכון לגבי הכול.! צריכה מוגברת של כל רכיב, ויהיה החשוב ביותר – גורעת!!!

 

בכל מחקר מדובר על  שתייה מתונה! מהי, אם כן, שתייה מתונה??   מה גודל המנה המוגדרת כמנה של משקה אלכוהולי? שתייה מתונה מוגדרת כשתי מנות לגבר ומנה אחת לאישה.( תמיד יש להם "פרוטקציה" !)

מנת אלכוהול מקובלת מכילה כ- 15 גרם של אלכוהול (אתנול) נקי. כמות זאת נמצאת במשקאות הבאים:

 

סוג המשקה

כמות המשקה בגרם

כמות אלכוהול בגרם

קלוריות

בירה

350  (בקבוק)

13

150

ג'ין/ רום/ וודקה/ וויסקי/ ברנדי

40

15

100

יין מתוק

140

15

130

יין יבש

140

15

100

שרי

50

10

75

מרטיני

80

19

140

 

 

נשאלת השאלה -  האם כדאי להימנע משתית אלכוהול, או שמא יש להמשיך ליהנות מכוסית יין בארוחת ערב ?  ההחלטה הינה של כל אחד ואחת מכם, ואם יש בעיות רפואיות – גם של הרופא המטפל. יחד עם זאת, ישנם מספר גורמים שכדאי לקחת בחשבון.

 

צריכת אלכוהול בכמות מתונה עשויה להעניק מספר יתרונות בריאותיים, כגון: סיוע למניעת מחלות לב וכלי דם, מניעת שבץ, הורדת הסיכון לאבני מרה, סיוע במניעת אלצהיימר וכמובן השראת תחושת רוגע.

 

לעומת זאת צריכת אלכוהול מעל למומלץ יכולה להוביל לבעיות רבות. בטווח הקצר לבחילות, פגיעה בקואורדינציה וביכולת התגובה, ראיה מטושטשת, דיבור לא ברור, הקאות, כאבי ראש ואף לאיבוד הכרה. בענייננו – לאיבוד שליטה ועל כן לאכילה מוגברת ומכאן לעליה במשקל. בטווח הארוך צריכת אלכוהול מוגברת עשויה לגרום לבעיות בריאותיות, כגון: הפרעות במערכת העיכול, סיכון מוגבר לדלקת בלבלב ולאולקוס, נזק כבד לכבד, נזק למח ולמערכת העצבים – מחשבה מבולבלת ואיבוד זיכרון, לפגיעה בתפקוד ההורמונאלי, להגדלת הסיכון למחלות לב ושבץ, להגדלת הסיכוי לסרטן מערכת העיכול, הלוע, הוושט, הכבד וכן סרטן השד לנשים. בפן הרגשי שתייה מוגברת  מגבירה חרדות, כעס ודיכאון וכן משפיעה לרעה על התפקוד החברתי במשפחה ובעבודה.

 

בשורה התחתונה, עליכם לעשות את השיקולים הנדרשים, ואם החלטתם לשתות, שתו במתינות, כך שהשתיה תהיה באמת לחיים.

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il