הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - ויטמינים ומינראלים – האם הכול בריא?
29/07/2008, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה
כולם לוקחים ויטמינים! המדפים בבתי המרקחת כורעים תחת עומס הסוגים והמינים.
כל אדם שני או שלישי שאני מכירה לוקח ויטמינים ותוספי תזונה שונים.- האם זה נכון? האם כדאי לכלול ויטמינים ומינראלים בתפריט דיאטה ?- האם זה מוצדק?? - האם זה הכרחי?
ויטמינים ומינראלים – האם הכול בריא?

ויטמינים ומינרלים אמנם חיוניים מאוד לגוף, אבל מינון עודף שלהם, במיוחד בגיל המבוגר, עלול לגרום למחלות ואפילו לקיצור חיים .

צירוף המילים 'ויטמינים ומינרלים' נשמע לרובנו כמו מתכון לבריאות ולאריכות ימים. אלא שלמעשה מדובר בחרב פיפיות, שכן אותם ויטמינים ומינרלים שכה חיוניים לגוף עלולים גם לגרום למחלות ואף לקיצור החיים.

 הוויטמינים והמינרלים הם חומרים שגופנו לא מסוגל לייצר בעצמו והוא חייב לקבל אותם ממקור חיצוני, בדרך כלל ממזון. מוכח מעל לכול ספק שהוויטמינים שאנחנו מקבלים מהמזון יעילים יותר מאלה שמגיעים בצורת טבליות. אנשים רבים, ובמיוחד בגיל המבוגר, נכנעים לפרסומות ולהמלצות של חברות התרופות ולהמלצות חבריהם ורוכשים בבית המרקחת טבליות של ויטמינים ומינרלים.

הם משוכנעים שתוספי המזון יכולים לשפר את מצבם הבריאותי ולדחות את תהליכי ההזדקנות, שכן הם יספקו לגוף את הוויטמינים והמינרלים שלא הצליח לספוג מהמזון. הדברים הגיעו לידי כך שקיימת נטייה לקחת טבליות של ויטמינים ומינרלים בכמויות גדולות, רק כדי להבטיח שהגוף אכן מקבל את הכמות שדרושה לו. אלא שממש כמו תרופות, גם הוויטמינים והמינרלים שאנחנו נוטלים בטבליות עלולים לגרום נזק אם לוקחים אותם במינון מוגזם. עלינו להבין שחוסר ויטמינים הוא לא בריא. יש נזקים לגוף.

בואו ניקח לדוגמה את הברזל. ידוע שמחסור בו אינו בריא ואף מסוכן אך מה קורה כאשר הוא נמצא בעודף? כמעט כל תכשירי המולטי ויטמין מכילים ברזל. הברזל נאגר בגוף, שכן הגוף לא יודע להפריש אותו (אלא על ידי איבוד דם,( הוא טוקסי ועלול לגרום לנזקים בריאותיים ואפילו לקיצור תוחלת החיים. היום ידוע שאפילו כמויות קטנות ביותר של ברזל עלולות להוות סכנה לאדם בגיל המבוגר. משום כך אין לקחת כל תוספת של ברזל בלי שקדמו לכך בדיקות מתאימות .( בהקשר הזה כדאי לדעת שאין להסתפק בבדיקת רמת ההמוגלובין בדם, שכן גם אם הבדיקות מצביעות על המוגלובין נמוך, עדיין אין הדבר מעיד על מחסור בברזל. המוגלובין נמוך מעיד על אנמיה, שסיבתה יכולה להיות גם מחסור בוויטמין ,B12 בוויטמין B6 או בחומצה פולית. חשוב לזכור שמחקרים מראים שעודפי ברזל עלולים להיות מסוכנים אפילו יותר ממחסור בו.

או לדוגמה ויטמין שכל העולם משוכנע שהוא חיוני וחייבים לקחתו בתוסף הוא ויטמין E

ויטמין E הוא אולי נוגד החמצון החיוני ביותר. נוגדי החמצון תוקפים את הרדיקלים החופשיים שנוצרים בגוף כתוצאה מזיהום האוויר, עישון (פעיל או סביל,( גיל וגורמים נוספים. בניסיון קליני נתנו מינונים שונים של ויטמין E לקבוצות שונות של אנשים במשך תקופה ממושכת, ונמצא שכמות נוגדי החמצון שבדמם עלתה רק כשקיבלו מינונים נמוכים של ויטמין .E אצל אלה שקיבלו מינונים גבוהים מדי המצב התהפך וכמות הרדיקלים החופשיים המזיקים רק עלתה. במילים אחרות, במינונים גבוהים מדי ויטמין E מגביר את הסתיידות העורקים ועלול לגרום להתקפי לב.

אפשר לסרוק ויטמין ויטמין ולראות את נזקיו בעודף. ויטמינים מסיסים במים הם פחות מסוכנים, כי על פי רוב העודף יוצא בשתן, ואנחנו בעצם מעשירים את מי התאום של המדינה (אם זו הייתה כוונתנו), אך גם הם בדרכם יכולים לגרום נזקים. למשל הוכח שעודף וויטמין C עלול לגרום צרות בדרכי השתן. עלינו לשקול בעזרת הרופא ובדיקות האם באמת כדאי לנו להשתמש בתוספים ובתוספת של ויטמינים ומינרלים. בדקו עם הרופא ולא עם חברים, רוקח בבית המרקחת, או נציגי חברות התרופות. אנא, שימרו על בריאותכם!

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
ד"ר אלי ירקוני
31/07/2008 21:50:00
כותרת:
ויטמין C
תגובה:
ויטמין C עלול לגרום לבעיות בכליות אצל מי שיש לו בעיה של אבנים בכליות. דבר שאפשר למנוע בעזרת תוספת של מגנזיום. חוץ מזה צריך להתייעץ עם נטורופת מומחה. רוב הרופאים אין להם ידיעה מספקת בתזונה ובשימוש בתוספי תזונה (ויטמינים ומינרלים).
ויטמין E אינו נוגד החימצון החשוב ביותר. יש עוד חומרים נוגדי חימצון היעילים יותר ממנו הנמצאים בצמחים.
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il