הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - מדד (אינדקס) גליקמי
22/07/2008, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה
הרבה שומעים כעת את המושג אינדקס גליקמי או בעברית מדד גליקמי. מהו אותו מדד?
המדד הגליקמי הינו מדד המאפיין מזונות על פי השפעתם על רמות הסוכר בדם.
מדד (אינדקס) גליקמי

מזונות הגורמים לעליה מהירה ברמות הסוכר בדם יוגדרו כבעלי מדד גליקמי גבוה, ואילו מזונות הגורמים לעליה מתונה ברמות הסוכר בדם יוגדרו כבעלי מדד גליקמי נמוך.

ערכי המדד הגליקמי מחושבים יחסית לסוכר. מוצרי חלב ללא סוכר, דגנים מלאים, פירות וקטניות הם דוגמאות למזונות בעלי מדד גליקמי נמוך. ואילו תפוחי אדמה, קמח לבן, אורז לבן וסוכר הם דוגמא למזונות בעלי מדד גליקמי גבוה.

יש השואלים את עצמם למה כל זה חשוב לנו?  - מה מעניין אותי אותו מדד?
עלינו לדעת שלרמות הסוכר שלאחר ארוחה השפעה על חילוף החומרים בגוף. פגיעה באיזון, כתוצאה מעליה ברמות הסוכר, גוררת אחריה סדרת תהליכים העלולים להוביל למחלות כגון השמנה , סוכרת ומחלות לב.

אנו יודעים  שיחד עם ההשמנה, עולה שכיחות הסוכרת ומחלות הלב ברחבי העולם. העיתונים מוצפים במאמרים שעוסקים בכך, אין יום שאין מספר כתבות בנושא, גם הטלוויזיה התגייסה, מערכת הבריאות מפחדת מקריסה בעקבות מצב זה ונראה שכל העולם התגייס לשיפור המצב. אך בינתיים  לא רואים את האור בקצה המנהרה. מה שברור וידוע מתוך מחקרים מקיפים רבים וללא צל של ספק זה כי  שיפור ערכי הסוכר, לחץ הדם וערכי השומנים בדם מורידים את הסיכון לפיתוח סיבוכים הקשורים בסוכרת כגון פגיעה בראיה, במערכת העצבים ובתפקוד הכליה.

חשוב להדגיש כי תפריט יומי נכון, המשפיע על איזון רמות הסוכר והשומן בדם ועל משקל הגוף, חשוב לא רק לאלו החולים בסוכרת או לאלו הנמצאים בסיכון למחלה, אלא אף לכלל האוכלוסייה הבריאה, כיוון שעליה ברמות הסוכר לאחר ארוחה עלולה לגרום לבעיות בחילוף החומרים, לפגיעה בלבלב המפריש את הורמון האינסולין ולפגיעה בתפקוד הלב.

מסקנה – לאיזון רמות הסוכר בדם חשיבות בריאותית רבה לכלל האוכלוסייה הבריאה ווגם לאוכלוסיית הסוכרתיים.

בעבר נטו החוקרים לחשוב כי המזונות המתוקים, המכילים "פחמימות פשוטות" – חד או דו-סוכרים, מעלים באופן קיצוני את רמות הסוכר בדם ובכך פוגעים באיזון חילוף החומרים בגוף. ואילו המזונות הפחמימתיים שאינם מתוקים, המכילים "פחמימות מורכבות" – רבי סוכרים, נספגים לאט יותר ולכן גורמים לעליה מתונה בלבד ברמות הסוכר בדם.
אך מתוך מחקרים עולה כי כמות הסוכרים המרכיבה את הפחמימה, לאו דווקא מקבילה לאופן עליית רמות הסוכר בדם. וכי לעיתים "פחמימות פשוטות" , ישפיעו על רמות הסוכר באופן מתון יחסית ל"פחמימות מורכבות".  כך לדוגמא, תפוח האדמה גורם לעליה גבוהה יותר של רמות הסוכר יחסית למנת פרי, זאת למרות שהפרי מתוק ומכיל "פחמימות פשוטות". מסקנה – הפחמימות השונות משפיעות באופן שונה על רמות הסוכר בדם.  לכן מומלץ
 להיעזר בטבלה המשווה בין מזונות בעלי מדד גליקמי גבוה, בינוני ונמוך בבואנו לבחור את הפחמימות אותן נאכל. אין ספק שחשוב להבין זאת אך אילו המכירים אותי וקוראים את דברי יודעים שאני בעד יידע! זה מאד חשוב! אך בבואנו להרכיב את ארוחותינו יש להוסיף איליו, אל הידע, הרבה "קומנסנס" . אפשר לאכול הכול רק במידה מועטה, אפשר ליהנות  מכל המאכלים רק חשוב לדעת שמומלץ יור לאכול מאכלים עלי אינדקס גליקמי נמוך עד בינוני ולהשאיר את אילו בעי המדד הגבוה לזמנים מיוחדים.

והרי מספר דוגמאות של מוצרים והמדד הגליקמי שלהם.

גבוה

בינוני

נמוך

לחם לבן, חלה, פיתה, לחמנייה

לחם שיפון

לחם שיפון עם סיבים

 

לחם שחור

לחם עתיר סיבים

קורנפלקס

גרנולה

ברנפלקס עתיר סיבים

סוכר לבן וחום, דבש

גלידה על בסיס שמנת

מוצרי חלב לא מתוקים

אבטיח

בננה, אננס

דובדבנים, תפוח, אגס

אורז לבן

אורז מלא, אורז בסמטי

קטניות (אפונה, פול, שעועית, עדשים, פולי סויה, חומוס)

תפוח אדמה, פירה

גרגרי תירס

כל סוגי הפסטה

 

בטטה

גריסי פנינה, כוסמת

 

 

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il