הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - סוכרת בעולם של עני ועשיר!
10/06/2008, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה
תמיד ידעתי שככל שאנשים אמידים יותר יש להם הרבה יותר אפשרויות כלכליות ומטבח עשיר יותר ועל כן משקלם יהיה רב יותר.
אך כאן נכנסה המודעות לתמונה והביאה את אותם אנשים למקום של דאגה לבריאותם ושמירה על הנכס היקר ביותר שיש לאדם – בריאותו!
סוכרת בעולם של עני ועשיר!

מסתבר שלא חשבתי על ההשלכות שיש לכך על תחלואה באוכלוסיה. באחד המחקרים שקראתי משכה את עיני ידיעה שמתברר שקיימת  פי חמישה תחלואת סוכרת בקרב המעמד הנמוך. כללית,  שיעור התחלואה בסוכרת נמצא במגמת עלייה והמחלה פוגעת גם בגילאים הצעירים - 6.5% מקרב בני 18 ומעלה סובלים מסוכרת לפי הדו"ח החדש. אך לעומת נתונים מקבילים מארה"ב, עולה כי שיעור החולים המאוזנים בישראל גבוה יחסית: מחצית מחולי הסוכרת מאוזנים, רק 13 אחוז אינם מאוזנים, והיתר מאוזנים בדרגות ביניים שונות. חולי סוכרת ממעמד כלכלי חברתי נמוך מאוזנים פחות משאר האוכלוסייה. שיעור התחלואה אצל מבוטחים ממעמד גבוה הוא 3% ואילו אצל מבוטחים ממעמד נמוך הוא גדול פי חמישה ועומד על  15%. נכון, העניים לא יכולים לשלם כספים רבים בעבור האוכל ואין בידם לקנות תרופות יקרות. אין להם כנראה גם כוח להוסיף התמודדות נוספת על כל ההתמודדויות שלפניהם כדי לשרוד. אך יש המון אפשרויות  שקצת מודעות תוכל לעזור. אם נצליח להביאם למודעות שקמח לבן ואורז לבן שווים לסוכרים, שפיתות הן לא מאכל בריאותי, שחובה עליהם לדאוג לעצמם על ידי הליכה, אכילת דגנים מלאים וקטניות, אולי יהיה להם עתיד טוב יותר.  

 סוכרת זו מחלה שאפשר לחיות איתה אך היא עלולה להיות גם מחלה קשה ולא נעימה. היא עלולה לפגוע במערכת כלי הדם והלב ולגרום בין היתר לאי ספיקת כליות, לקטיעת גפיים  ולעיוורון, לכן חשוב שהחולים יקפידו על בדיקות שיגרה מתאימות. נמצא כי רמת הכולסטרול של 60% מהחולים הייתה מאוזנת ולחץ הדם של כשני שליש מהם היה תקין, שיעור גבוה פי 1.5 עד שניים מהנתונים האמריקניים. עוד נמצאה עלייה במספר החולים שביצעו בדיקת חלבון בשתן (לזיהוי פגיעה בכליות) ובדיקת עיניים. מכאן שמודעות והכוונה נכונה עשויים לעזור.

יש לחפש ולמצוא את הדרך נכונה להדריך וללמד גם את אותם אנשים שקשה להם. להביא לידיעתם מה בכוחם לעשות ללא כסף. אולי כדאי לקופות החולים  לארגן להם קבוצות תמיכה חינם, אין כסף, ללמדם לבשל קצת אחרת, ללמדם לחיות מעט שונה, כדי לחסוך כספים רבים בעתיד, כאשר אי אפשר יהיה כבר לעזור להם.

אנו עדים כעת לתחילתו של עידן חדש שדואג למניעת תחלואה ולא ל"כיבוי שריפות" כאשר מאוחר מידי. היום ברור כבר לכולם שכדאי להשקיע במניעת מחלות כי אחרת לא נוכל לעזור לכל החולים. המערכות יקרסו. מכאן שכדאי להתחיל בקטן, ללמד אותם אנשים איך יוכלו לדאוג לעצמם וכולנו נצא נשכרים.

  

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
שקד
14/03/2009 18:36:00
כותרת:
מי שמעוניין בגוף בריא ותזונה מפורטת:
תגובה:
מגיל קטן חונכנו להתסמכך עם מזונות שמקורם בדגן מזונות עשירים בפחמימות(סוכרים), כבר ידוע בקרב רופאים ותזונאים בכירים באמריקה שהמקור לרוב מחלות,עודף השומן ותפקוד לקוי ברמת התא של גופנו טמון בסוכר שהכנסנו לתזונה שלנו הימנעות מהמזונות וההרגלים הנכונים וחוסר לקיחת תוספים.
מהחלטות שמבוססות על אינטרס כלכלי אינפורמציה אמיתית חסרה לנו. אינפורמציה שע"י קריאה במקומות הנוכנים אפשר להשלים ולחיות את החיים במסלול אמיתי ושופע.
אני ממליץ על האתר של ד"ר מרקולה, ד"ר שהוכיח את עצמו כרודף צדק ונוגע בכל תחומי החיים, להתעדכן באתר שלו זוהי דרך לשמור על מודעות גבוהה לגופנו ולהנות גם כן מהמאמרים הבאמת מלאים בכל טוב לכל שאלה שעולה.
http://www.mercola.com
בהצלחה חברים :]
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il