הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - חול המועד פסח
22/04/2008, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה.
החג עוד לא נגמר.....
אילו היה החג הזה יומיים בלבד - דיינו! אילו יכולנו לבחור מתי להתארח - דיינו! אילו יכולנו לבחור עם מי לשבת לשולחן הסדר - דיינו!
חול המועד פסח

אילו יכולנו לעשות כל מה שברצוננו ולא להתחשב באף אדם-  דיינו!

בחג הזה וגם בחגי תשרי המגמה היא משפחתית וקשה לבטלה. אני חושבת שלא כדאי לבטלה אך לפעמים הלחץ גובר, המתח עולה ואנחנו אוכלים את הכעס והרגש הזה. כאשר "דודה שרה" כועסת – זה משפיע על מצב הרוח. כאשר "דודה פנינה " נעלבת – גם זה יכול לשלוח אותנו לניחומים ב"זרועותיו" החסונות של האוכל. ילדים משתוללים גורמים לנו לכעוס ובעקבות הכעס לשבת לנשנש, ושולחן עמוס לעייפה מעביר אותנו היישר למחלקת האוכל וייסורי המצפון. הרבה פעמים, בחגים ארוכים, קשה מאוד לשרוד בתא הלחץ המשפחתי של ימי החג. אנשים משוחחים, אנשים כועסים, ילדים משתוללים ועייפות גורמים לנו סבל.

 

הרבה פעמים נשמעת בקבוצות התלונה על אותה דודה חסרת טקט שאמרה שטות מסוימת לגבי משקלנו ואנו נעלבנו נורא ותכננו נקמה. בואו נלמד, או נכון יותר, ננסה ללמוד איך מגיבים במצבים אילו.

אולי אני נאיבית, אולי מעט טיפשה אך אני בוטחת באנשים סביבי שאין בכוונתם לפגוע בי. הרי אין להם סיבה לעשות זאת.  ואם מישהו מהם פלט שטות מעליבה הרי שזו בעייתו. הוא לא הצליח לשלוט על פיו ואני צריכה להיפגע ??? ואם אותו אדם הרשה לעצמו להיכנס לפרטיותי ולהסביר לי ששמנתי, האם כוונותיו היו רעות?  האם הוא באמת רצה לפגוע בי, או אולי מטרתו הייתה לתת לי הסבר קצר ולשלוח אותי אל המראה כדי לעזור לי לשמור על משקלי?

נכון שזה מרגיז, נכון שזה חוסר טקט משווע, נכון שזה מקשה ומעליב אך אין באפשרותי לחנך את כולם, את כול אילו שמלווים את חיינו. אני יכולה לחנך את עצמי בלבד. לכן עלי לבחור תשובה אחת שמתאימה לכל קבוצת אנשים. לשמרה ולהשתמש בה בשעת הצורך. למשל אותה גברת חסרת טקט שפנתה אלי באמירה – שמנת – לא? ומה אפשר לענות על אמירה שכזו ?  - יתכן,אך אבדוק זאת. או לומר – ומה איתך? את לא שמנת מעט??.  או אפילו לא להגיב זו תשובה נחמדה. או אותה חברה נחמדה שפגשה את חברתה שירדה במשקל 20 ק"ג ובמקום לעודדה אמרה לה – כן רואים את הירידה על הפנים שלך. יש לך המון קמטים!. או אותה אמירה ספק בדיחה -  בגילך צריך לבחור או תחת או פנים. כשיורדים במשקל בישבן הפנים נראות נורא!

 

אמירה "מקובלת "אחרת, מאד מרגיזה את הרווקות בארוחות משפחתיות – מתי תתחתני ?, או בחיוך (קצת סרקסטי) מתי תזמיני אותי כבר לרקוד? ויש עוד המון אמירות שמרגיזות אותנו ושולחות אותנו למטבח. אך האם האוכל יעזור להרגיע את טיפשות אותו אדם שדיבר? האם הוא יבין מכך שעשה טעות? האם נרוויח מכך משהו?

הדבר היחיד שיקרה בעקבות אותה אמירה הוא התוצאות הלא רצויות של עלייה במשקל. אך האם זה כדאי לנו? האם זה משרת אותנו בדרך כלשהי? אולי כדאי ללמוד לא להגיב או לקחת אמירות אילו כמנוף. אני אראה לה איך אני נראית טוב. ארד עוד מספר קילוגרמים והיא תראה!!! תאמינו לי בדרך הזו אנחנו לפחות משרתים את מטרתנו ולא מקלקלים את הישגינו.

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il