הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - דיאטה ותזונה: נמנעים מפיתויים
01/04/2008, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה.
כוח רצון ומשמעת עצמית הם תנאים הכרחיים בדיאטה.
ההצלחה תלויה ביכולת לוותר על פיתויים רבים שקשה לעמוד בפניהם - האומנם?? – האם אפשר להתייחס לכול האנשים השמנים כחסרי כוח רצון? - האם הם חסרי משמעת עצמית?
דיאטה ותזונה: נמנעים מפיתויים

אני אישית נגד ההגדרות הקשות הללו. אני מעריכה את עצמי כאדם חזק מאד, החלטית ובעלת משמעת עצמית אין הרבה אנשים חזקים והחלטיים כמוני וגם אני נופלת לבורות בדרך החתחתים של הירידה במשקל והשמירה על המשקל החדש. אני למדתי לנווט בעזרת טכניקות ולא בעזרת כוח רצון. כשיש כוח רצון זה נהדר אך מה קורה ברגע שאנו נחלשים מעט וכוח הרצון אוזל? אז עלינו לעלות במשקל ? 

"הרסתם לי את הדיאטה" הוא משפט שכולנו מכירים והוא נשמע בדרך כלל כמו תירוץ רע. עלינו להבין שיש ימים שאנו חלשים יותר ואז עלינו לשקול אם מתאים לנו לצאת באותם ערבים להיפגש עם חברים בפאב או בבית קפה שם יכול אותו ספל קפה לגרור אותנו לאכילת ארוחה  גדולה. אולי בימים החלשים שלנו נזמין את אותו חבר אלינו הביתה לשתיית הקפה, אולי נדחה זאת ליום אחר בתקווה שהוא יהיה יום בו נהיה "במצב טוב יותר", נעבור את המשבר ושוב נוכל להיות שקולים בהזמנת כוס הקפה שלנו. אך עלינו לזכור שאף אחד לא מכריח אותנו לשים אוכל בפה. אנו, רק אנו מכניסים אוכל לפינו ועל כן האחריות היא שלנו לדאוג ולהתכונן. לפעמים כדאי אולי לוותר על אותה פגישה שיכולה "להזיק" לנו כי אנו היחידים שאחראיים על חיינו.

בימים קשים, בהם אבד לנו כוח הרצון כדאי לסרב  לסעוד ארוחות משותפות עם שותפים לדירה שאינם נמצאים בדיאטה. הם עלולים להזמין במרבית המקרים משהו בעל ערכים קלוריים גבוהים שלא תכננו לאכול ול"התעקש" על כך שתאכלו. אצלי למשל – כאשר מישהו מתעקש על כך שאוכל משהו שלא מתאים לי,  אני מראש מוותרת על חברתו. אני חדורת אמונה שאני אחראית על גופי, על בריאותי. זה שמישהו חושב שהוא יודע יותר טוב ממני  מה טוב לי מחשיד את כוונותיו באשר לחברות בינינו. לפעמים צריך פשוט לבקש ממנו שיעזור לי ולא יציע כי גם כך קשה לי מאוד.

גם אם  חמותכם הזמינה אתכם לארוחה ואתם בדיאטה? הרי שאי אפשר לסרב. התקשרו והציעו שגם אתם תביאו משהו. דאגו לבשל פריט טעים, בריא ויפה לעין, ולהביא אותו אתכם. על תודיעו בראש חוצות כי הוא מתכון דיאטטי! אמרו שקיבלתם מתכון חדש טעים ואתם רוצים לשתף אותם. ואתם,  איכלו ממנו את מרבית המנה ודאגו לכך שאת האוכל המשמין של החמות אתם טועמים בכדי לא להעליב אותה.
אתם בפגישה רומנטית ובן או בת הזוג שלכם לא מבינים למה אתם לא אוכלים איתם ביחד? הימנעו מלהביך אותם, אל תספרו להם שאתם בדיאטה, ואיכלו משהו קל ודל קלוריות. השתמשו בתירוץ שאכלתם לא מזמן, בדיוק לפני שנפגשתם איתם, כי הייתם רעבים מרוב התרגשות.
אתם בפגישה רומנטית ובן או בת הזוג שלכם לא מבינים למה אתם לא אוכלים איתם ביחד? הימנעו מלהביך אותם, אל תספרו להם שאתם בדיאטה, ואיכלו משהו קל ודל קלוריות. השתמשו בתירוץ שאכלתם לא מזמן, בדיוק לפני שנפגשתם איתם, כי הייתם רעבים מרוב התרגשות.
המשפחה הקרובה מודאגת מכך שאינכם אוכלים? כאן עליכם להרגיש מוגנים ולהסביר לכולם שאתם פשוט מעוניינים להצליח לשנות אורח חיים ולאכול נכון ולבקש שיעזרו לכם, אם הם אוהבים אתכם.  במקום לדאוג שתאכלו שיסייעו לכם לשמור על המשקל. נקיפות המצפון יופיעו מיד על פניהם של אלו שבאמת אוהבים אתכם.

 הימנעו מחברתם של דוחפי מזון מקצועיים, אלו שכל מפגש איתם חייב לכלול ארוחה ואין להם שום עניין בשמירה על משקלם או בריאותם. אם הם אוהבים אתכם הם יבינו בסופו של דבר שלא כל מפגש חייב לכלול ארוחת שחיתות והם ישנו את תפיסתם לגבי המפגשים החברתיים הקבועים שלכם אחרי שלא תותירו בידם ברירות אחרות, לימדו לומר זאת באסרטיביות נעימה וללא תוקפנות. כאשר אני אומרת דברים באסרטיביות אין נדנודים ואנשים מבינים שאני נחושה בדעתי והכול עובר בשלום. ואם הם לא מבינים סימן שאנו לא חשובים להם. ואולי באמת כדאי שנתרחק מהם.  כבר נכתב על כך שאמור לי מי חבריך ואומר לך איך תראה!

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
שני
01/04/2008 15:54:00
כותרת:
oa
תגובה:
אני מאד מסכימה עם הכותבת.
תכנית oa- אכלני יתר כפייתיים מציגה בדיוק את הנושא הזה ונותנת כלים שניתן להשתמש בהם במקרים המתוארים ובהרבה מקרים נוספים
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il