הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - פורים - חג של מסכות.
18/03/2008, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה.
פורים בפתח – ופורים הלו הוא חג של מסכות.
האם מוכרות לנו מסכות בימים אחרים או שרק חג פורים הוא חג של מסכות?
פורים -  חג של מסכות.

בשביל היהודים פורים הוא הזדמנות להשתטות ולהתבדר בעזרת תחפושות, אבל היו וישנן תרבויות שבהן תחפושות הן עסק רציני הרבה יותר.

 את הגדרת המילה מסיכה מצאתי -  מסכה – פריט שמכסה את הפנים חלקם או כולם, מסתיר את זהותו של הלובש וקובע לו ישות חדשה. המסכה משמשת כסממן לאפיון דמות באירועים קהילתיים כגון טקסים דתיים בתרבויות מערביות ושאינן מערביות (ארצות אפריקה והמזרח). מקור המילה 'מסכה' הוא כנראה מן המילה הלאטינית 'Masca' שפרושה רוח רפאים, ומערבית (ג'סטאר), שפרושה 'אדם בתחפושת'.

 המסכה היא אמצעי להסתרה ולגילוי בעת ובעונה אחת. היא מסתירה ומשנה את דמותו החיצונית של הנושא אותה, ובו בזמן מגלה את טבעו החבוי, האמיתי, של האדם.

 

המסכה עשויה לשנות את זהותו של האדם, את גילו ומגדרו, את מעמדו בחברה ואת הופעתו היומיומית - להציג את דמותו כיפה יותר או מכוערת יותר מהרגיל. הפסיכולוג יונג העניק את הכינוי 'פרסונה' לפני היומיום של האדם הבוגר, המציגים את דמותו כלפי העולם כפי שהוא מעוניין שיראו אותו ולאו דווקא את אישיותו כפי שהיא באמת.                                                   

האם אפשר להשתמש במסכות לאורך כל החיים? – מהו אותו חיוך המרוח על פרצופי כאשר מישהו מאד מעצבן אותי ? – מהו אותו מבט רגוע המלווה אותי בשיחה קשה עם הבוס? – האם ניתן לומר שלבשתי מסכה בבואי לשוחח עם אותם אנשים שבאמת אין לי חשק לראותם ורק המצב מחייב? – האם אני לובשת מסיכה בליל הסדר, כאשר דודה חיה המעצבנת מגיעה עם שאלותיה הפוגעות, עם חיוכה המעצבן, עם דרישותיה שמעבירות אותי על דעתי??? ואיך מרגישים שופט הלובש את פאה ועורך הדין הלובש את הגלימה?

 

האם אנו השמנים לובשים מסיכות?

מכירים את אותם שמנים שטוב להם והם אוהבים את עצמם כך? זוכרים את בחירת מלכת היופי של השמנות? אותן בחורות יפות מאד שהיו כל כך מרוצות ממראן עד שלאחר הבחירה – מה הן עשו בכסף של הזכייה – ניתוח קיצור קיבה! אני אוהבת בגדים גדולים, רחבים אומרת בחורה שמנה. אני אף פעם לא אלבש צמוד! לא אוהבת את זה!  מעניין שלאחר ירידה של 10 ק"ג ממשקלה היא לובשת רק בגדים צמודים ומחמיאים.

אותה בחורה שלא אוהבת לבלות, היא מאד אוהבת לשבת בבית. האם ניתן לקרוא לכך מסכה שהוסרה אם לאחר ירידה במשקל של 15 ק"ג היא החלה לצאת לבלות כול ערב. היא רוקדת, שרה, מטיילת וכד'

כאשר הייתי ילדה קטנה – בת תשע או עשר – אימי שמרה על גזיר עיתון בו היה כתוב שילדים שמנים הם מאד טובים. יודעים למה – כי הם לא יכולים לברוח. איך יוכלו להתנהג אחרת כשהם אינם יכולים לרוץ?

אדם שמן הרבה פעמים משתדל לרצות אחרים. הוא אינו מתנהג כמו שהוא רוצה אלא כמו שהוא חושב שאחרים רוצים לראותו – מפחד פן לא יהיו לו חברים. ועוד מסכות שונות ורבות.

כשהייתי שמנה לא הסכמתי עם כך. הייתי רחבה, עבה, יש הרבה רותי, הייתי מלאה, היו לי המון כינויים אך המילה שמנה לא עלתה על דל שפתיי.

 

חומר למחשבה

אפשר שנבחר להשתמש בחג הפורים כהזדמנות להסרת מסכות. נישיר מבט אל המראה ונתחיל להתמודד עם נטייה ישנה ומוכרת להכחשה...

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il