הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - הצלחה
19/02/2008, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה.
בעקבות הסרט והספר "הסוד!"
איך מצליחים לעשות דיאטה.
הצלחה

הרבה פעמים, בקבוצות התמיכה שלי, נשמעת האמירה –" אני יודעת שאני לא מסוגלת לעשות.......". ובאמת לא משנה מה היא לא מסוגלת לעשות. . כל דבר ש"אני יודעת..." מראש, מפריע לי לנסות לשנות את הטעון שינוי., מפריע לי לעבוד על הנושא ברצינות. אמירה זו, בדרך כלל מגיעה בעקבות כישלונות חוזרים ונשנים לשנות הרגל חיים מסוים! אך  זה שעד היום לא הצלחתי לא מצביע על כך שאיני מסוגלת... או שלא אצליח בעתיד...  אלא על כך שאולי ניסיתי בדרך שלא התאימה. כל  המצאה גדולה שהומצאה נשענה על המון ניסיונות כושלים. מדובר על מאות ניסיונות ואולי אפילו אלפי ניסיונות עד שהומצאה כל המצאה.

איך היו נראים חיינו היום אם אדיסון, ממציא נורת החשמל, היה מרים ידיים וטוען אי אפשר...

או בל,  ממציא מכשיר הטלפון - - איך היה אז נראה העולם??.

 

בהרבה מקרים, אנו באמת לא מצליחים כי זו היא נבואה שמגשימה את עצמה, והיא הגורם המפריע לשנות ולהשתנות. בואו נבדוק אותה מעט. לדוגמא  בחורה שרוצה לרדת במשקל – מה היא מוכנה לעשות למען הדבר שהיא מגדירה כחשוב לה ביותר בחיים והתשובה: הכול!

אני שואלת : מה את מוכנה לעשות השבוע כדי להתחיל את אותו שינוי מיוחל? והתשובה – מה שתגידי. ואז אנחנו מתחילות להתדיין .

את מוכנה לשתות יותר ? – מים לא עוברים לי בגרון, ותה צמחים אני לא אוהבת, מים חלוטים עם עשבים כמו נענע או עשב לימון או גרניום ריחני וכד' אני לא אוהבת, קפה אני אוהבת עם 3 כפיות סוכר וחלב מלא וכד'.  ובכל זאת מה את מוכנה להתחיל לעשות? – אני לא יודעת, ללכת אין לי זמן, להכין כריכים לעבודה, אני לא מספיקה, לאכול ארוחת בוקר? – לא!  אני לא מסוגלת, אני שונאת פעילות גופנית! (פעם אחרונה שהיא ניסתה היה בכיתה ג) וכד'. וכך זה נמשך.

 אני למדתי על בשרי שאני מסוגלת לנסות הכול. לפעמים אני מצליחה ולפעמים זה דורש ממני קצת יותר מאמץ ועבודה, אך בסיומו של עניין – אם אני מתאמצת – אני מצליחה! זה אולי השינוי הכי גדול שקרה לי בחיים, בעקבות הירידה שלי במשקל – אני כבר לא עונה מיד שאני לא יכולה. אני אומרת – נראה ונבדוק, או "בינתיים זה לא מתאים לי", או אחשוב על כך או יותר נכון אנסה לבדוק. אחת האמירות שאני מאד אוהבת היא ש"אם יש רצון יש אלף דרכים. אם אין רצון יש אלף תירוצים!".

מי שמראש מחליט שהוא אינו מסוגל – יעשה פחות מאמץ כדי להיות כן מסוגל!

 

ההצלחה – או איך עושים זאת!

 

לאחר כל מה שדברנו עד עכשיו נשאלת השאלה איך עושים זאת.

הרי כולנו מודעים לכך שלא מספיק רק לדבר ולתכנן. מגיעים לשלב שצריך גם ביצוע.  והכוונה בעצם לכל מעשה שצריך לעשות . הרבה פעמים אני מחליטה על דרך מסוימת כדי להשיג מטרה מסוימת. לדוגמה – אני רוצה לרדת במשקל 3 ק"ג בחודש ומנסה לדלג על כמה שיותר ארוחות. מוותרת על ארוחת בוקר, לא אוכלת ארוחת ארבע ובערב – הולכת לישון לפני האוכל. אולי בהתחלה אני מצליחה לשמור מעט, ואולי אפילו לרדת מעט במשקל, אך אחרי מס' שבועות הירידה נעצרת, מתחיל להיות קשה לשמור ומכאן מתחילה הידרדרות. מעלים מעט במשקל, נשארים בבית ומנסים לרדת ללא עזרה, לא מצליחים ורואים כבר קילו שני נוסף וזו תחילת הסוף של שינוי ההרגלים.

בכל השטחים אנו עושים טעויות. אנו עושים עוד מאותו דבר. ניסיתי פעם וזה לא הצליח, ניסיתי שוב- עדין לא מצליח. ניסיתי שוב ושוב, ובכל פעם קבלתי אותה תוצאה. מכאן עלי להבין שדרך זו לא עובדת, בפרט לא היום. ועל כן אני חייבת לעשות שינוי מסוים בדרך, לחפש דרך אחרת. אם עד היום הדרך לא הצליחה – אחפש דרך אחרת.

כדי לקבל תוצאה אחרת צריך לשנות, לעשות דרך אחרת. אנחנו צריכים להבין שיש דברים שלא נצליח לעשות בדרך מסוימת, אולי אפילו אותה הדרך בה הצלחנו לפני מספר שנים. אם היום ניסינו מספר פעמים ולא הצלחנו כדאי לנו לשנות דרך.

בעיה נוספת שמפריעה לנו לרדת במשקל היא צורת הדיבור שלנו. למה הכוונה? – הרבה פעמים אני שומעת אנשים , שלפי צורת הדיבור שלהם – אני כבר מבינה,  שהם לא  יצליחו. לפחות עם אמירות כמו שלהם. לדוגמה – אחרי ארוחת צהרים אני חייבת משהו מתוק. זו בעצם אמירה שמאפשרת לי לאכול מתוק אחרי ארוחת צהרים. אם אני רוצה לאכול מתוק, ואני לוקחת את זה בחשבון, זה נהדר. אך אם אני מוכנה לוותר על כך– אולי יותר טוב.  

 

כדי להצליח יש לעשות, בלי עשייה אין הצלחות. מילים כמו – אשתדל, בעזרת השם, אנסה, אולי... אלו הן מילים של בריחה. נותנות לנו פתח מילוט. לעומתן מילים כמו – אצליח, אני בטוחה שאני אגיע למטרה, אני אעשה ומה שייצא – אני אהיה מרוצה!

 מילת המפתח להצלחה היא – אני עושה, לא נשבר ולא בורח!!!

 

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il