הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - קוהוש שחור
23/03/2019, מאת מיכל אור רודיך - דיאטנית
דיאטה לירידה במשקל היא תמיד אתגר, אך כשמדובר בגיל המעבר, האתגר קשה עוד יותר.
קוהוש שחור

גם להמנע ממאכלים אהובים וגם לסבול מגלי חום? – לא פשוט.... אבל אפשרי! אם נצליח למתן או לבודד את תסמיני גיל המעבר – האתגר הופך למשוכה קלה יותר. קוהוש שחור יכול להיות פתרון זמין שיאפשר ויעזור לנו לעבור את תקופת הדיאטה לירידה במשקל טוב יותר, יעיל יותר וכמעט ללא תופעות לוואי הורמונאליות.
זיעת לילה, גלי חום או כאבי בטן חודשיים – הם רק חלק מסימני גיל המעבר ואפילו עוד קודם בתסמונת קדם וסתית. הטיפול ההורמונאלי שמציעה הרפואה המודרנית יכולה להוות בעיה כשמדובר בנשים בקבוצת סיכון לסרטן השד או השחלות ולכן התמיכה בצמחי מרפא, תוספי תזונה ובמזון עצמו, יכולה להיות אפשרות טובה ומעשית, לכולן ובמיוחד לנשים בקבוצות הסיכון.


חשוב לזכור כי גם צמחי מרפא יכולים להיות בטוחים יותר או פחות ולכן חשוב לבחור נכון. קוהוש שחור שאפשר לקנות בתפזורת לחליטת תה, בכמוסות ואפילו בתמצית, יכול לסייע לטיפול לנשים שבוחרות טיפול אלטרנטיבי במקום טיפול הורמונאלי. יחד עם זאת כדאי לשקול את הכמות הרצוייה, אופן הטיפול (תה, כמוסות או תמצית) ולהגביל את הטיפול לשישה חודשים. שילוב של תפריט מותאם אישית עם קוהוש שחור יכול בהחלט לסייע להפסיק את זיעת הלילה וגלי החום.
הקוהוש השחור הוא צמח עשבוני פורח אשר גדל בעיקר בצפון אמריקה. השורש שלו משמש כבר אלפי שנים את המטפלים בתרבויות שונות בעיקר ברפואת נשים. בשני העשורים האחרונים התמקד המחקר הרפואי בעיקר בהשפעתו על טיפול ומניעת תסמיני גיל המעבר. למרות שחיפשו את הקשר בין הרכיבים הפיטוכימיים שבשורש לבין קולטני אסטרוגן – לא הצליחו עדיין למצוא ולהוכיח את הסיבה ליעילות הקוהוש השחור בטיפול בתסימינים כמו הזעת יתר וגלי חום.


קוהוש שחור משמש לטיפול בבעיות קדם ווסתיות ובתסמיני גיל המעבר, בעיקר במדינות אוסטרליה, ארצות הברית וגרמניה. כך שמי שמתכננת דיאטה לירידה במשקל ונמצאת בגילאי הארבעים המאוחרים או תחילת גיל החמישים, חשוב לקחת בחשבון את התנודות והשינויים ההורמונאליים שיכולים להיות לא נעימים ולטפל במקביל גם בפן הזה.
מחקר עכשווי אשר התפרסם בעיתון הרפואי "הירחון הבינלאומי לביורפואה של הפריון" הראה כי שילוב של קוהוש שחור עם צמחי מרפא נוספים, כפי שנהוג ברפואה האיראנית, יעילה מאוד לטיפול בגלי חום בגיל המעבר. תוצאות אשר חזרו על עצמן גם במחקרים קליניים בהולנד, קנדה והונגריה.


איגוד הגניקולוגים האמריקני ממליץ , כחלק מפרוטוקול טיפול בגלי חום והזעת יתר, על טיפול בקוהוש שחור למשך 6 חודשים בלבד.  חשוב להוסיף כי נשים הסובלות מבעיות וממחלות כבד חייבות להתייעץ עם הרופא המטפל לפני השימוש.
אם מעדיפים טיפול בתוספי תזונה וצמחים על פני טיפול באסטרוגן – יש לשים לב לתופעות הלוואי ולקחת את הצמחים בהמלצת מטפלים או רופאים שיעזרו לך לעקוב אחרי תפקודי כבד במקביל להקלה המשמעותית שיכול הצמח להציע.
למרות הזהירות הנדרשת בשימוש בקוהוש השחור הוא עדיין צמח מומלץ ונפוץ, גם בקהילה הרפואית המערבית, לטיפול בהתדלדלות העצם ובטיפול ומניעת גלי חום והזעת לילה -בנשים בגיל המעבר.
כשבודקים את העלות ואת התועלת בשימוש בקוהוש השחור נראה כי צמח זה הוא מרכיב חשוב בטיפול בנשים בגיל המעבר ונשים הסובלות מתסמיני גיל המעבר והוא בהחלט יכול להקל על נשים בתהליך דיאטה בירידה במשקל בתקופה זו בחייהן.


בארץ קיימים מספר תכשירי קוהוש שחור. אני ממליצה על קוהוש שחור של חברת ברא, אפשרות נוספת היא תכשיר של סולגר מהסדרה הירוקה או רמיפמין של אלטמן. פורמולה נפלאה היא Female Hormone SP-7C שמרכב מכמה צמחים ויכול לתת מענה מאוד מדוייק אך אינו נמכר, עד כמה שידוע לי, בארץ.
בהצלחה!


 

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il