הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - הפירות היבשים של ט"ו בשבט,
21/01/2019, מאת מיכל אור רודיך - דיאטנית
מה כן ומה לא, לחג בריא יותר ודיאטטי יותר.
הפירות היבשים של ט

ט"ו בשבט מתקרב ובכל מקום מוצגים הפירות היבשים עם הטרנדים החדשים של השנה. יותר צבעים יותר מרקמים והרבה יותר אפשרויות. קצת על מה כן ומה לא לאמץ השנה לשולחן החג בכלל ולארוחות והחגיגות המשפחתיות.


קיווי ירוק זוהר עם עיגולי בננה צהובים ושבבי פפאיה אדומים, נראים נפלא במגש החגיגי, אך האם כדאי לבחור תמיד במה שמציעים או מגישים לנו? גם אם מדובר בצבעים טבעיים, עדיין תוספת הצבעים איננה מתאימה לאורח חיים בריא בוודאי שלא כשאנחנו מעוניינים לשמור על גוף נקי ככל האפשר מרעלים ולהוריד במשקל ביעילות. שקדים אגוזים ופיצוחים שונים הם קצת יותר קלים למיון. מה בריא ומה פחות זו לא השאלה אלא מה נותן לנו כל אגוז ומה נותנים השקדים, כמה לאכול ואיך לשלב עם הפירות.

מה לא כדאי – בעיקר פירות הקיץ, כמו פפאיה, משמש, אפרסק ומנגו שרורים את גבישי הסוכר עליהם, או כשהם נראים בצבעים עזים ובולטים. אם הצורה שלהם מושלמת כמעט, גם זו תהייה נורת אזהרה. עם פירות אלה נקבל בדרך כלל גם תוספי צבעי מאכל, חומרים מלאכותיים לחיזוק הצבע וסוכר מיותר. אם אוהבים לנשנש פירות קיץ יבשים כדאי לחתוך אותם, ליבש אותם ולהקפיא אותם כשהם טריים ולהוציא בחורף. פירות נוספים הם עיגולי אננס מושלמים וצהובים, בננה צהובה וריחנית וקיווי ירוק זוהר.


מה כן לאכול – פירות יבשים שנראים פחות מושלמים, פחות זוהרים ולרוב פחות מתוקים – יהיו במקרים רבים פירות טבעיים שיובשו בתהליך טבעי יותר וללא תוספים כימיים. פירות טריים כמובן יהיו הרבה יותר מזינים ונכונים וכן פירות שנייבש לבד.
אפשר בהחלט לאכול תמרים טריים, אגוזים מסוגים רבים ושקדים ולקבל גם את הויטמינים וגם את המינרלים שהם מציעים.
אגוזי מלך – חופן אגוזי מלך, שמשקלית הם כ 40 גרם, יעניקו כ 260 קלוריות, חלבון, מעט פחמימות ובעיקר חומצות שומן. אגוזים אלה עשירים בחומצה פולית, ויטמינים מקבוצת B ומינרלים כמו אבץ סידן ומגנזיום. 
אגוזי לוז (לא קלויים) – חופן אגוזים שמשקלם יגיע לכ 35 קלוריות בדרך כלל יעניקו כ 220 קלוריות שרובן, כמו באגוזי מלך,יהיו ממקור של השומנים. כמרבית האגוזים ניתן לכמת את החלבונים והפחמימות לכ 5-6 גרם כל אחד. הבולטים מבין המינרלים באגוזי לוז הם זרחן, מגנזיום, זרחן ואשלגן, אך נמצא לא מעט סידן ואבץ. מבחינת הויטמינים נמצא שפע של ויטמיני B, ויטמין E בכמות יפה ואף ויטמין K זמין וחשוב.
אגוז פקאן טבעי, לא קלוי ולא מסוכר – בחופן שהוא כ 35 גרם, נקבל כ 240 קלוריות. בין אגוזי המלך ללוז. נקבל מעט יותר חלבון אך יותר סיבים מאגוזים אחרים. אשלגן, זרחן, מגנזיום וסידן הם המינרלים העיקריים אך נמצא גם ברזל ואבץ. מבחינת הויטמינים מעט פחות מויטמיני B או E אך לעומת זאת כן נמצא מעט ויטמין C.
האגוז שאני הכי אוהבת לשלב בארוחות הוא לא אחר מאשר אגוז הקשיו העשיר במגוון רחב של חומצות אמינו המרכיבות את החלבונים. בחופן אגוזי קאשיו שהם כ 30 גרם, יש כ 165 קלוריות בלבד. גם את הקאשיו חשוב לאכול טבעי ולא קלוי. בקשיו יש מגוון ויטמינים מקבוצה B, ויטמין E, ויטמין C ועוד. המינרלים הבולטים הם אשלגן, זרחן ומגנזיום ולהם נוספים הסידן, הברזל והאבץ.

לסיכום, מה כן מה לא ומתי לאכול פירות יבשים? כן: אגוזים, שקדים, פירות יבשים טבעיים בלבד ופירות טריים. מה לא – פירות שנראים זוהרים או מושלמים מידיי, פירות עם תוספי סוכר או עמילן ותערובות בלתי ברורות של פירות יבשים. מתי? – פירות יבשים כדאי לאכול כארוחת ביניים נפרדת. כשעתיים שלוש לפני או אחרי ארוחה, לא יחד עם מנות אחרות ולא כקינוח.
מאחר והפירות היבשים מכילים אחוז גבוה של סוכר, רצוי לאזן עם אגוזים ושקדים.

חג שמח!

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il