הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - מוצרי חלב טובים או לא טובים לירידה במשקל?
05/01/2019, מאת מיכל אור רודיך - דיאטנית
שנים מלמדים אותנו לצרוך לפחות 3 מוצרי חלב ביום למען בריאותינו ובריאות ילדינו, האמנם? האם מחקרים שפורסמו עד היום, אשר תומכים בצריכת מוצרי חלב הם אמינים? האם חלב איננו מסייע לירידה במשקל?
מוצרי חלב טובים או לא טובים לירידה במשקל?

כל זאת ועוד בכתבה הבאה.

אחד המחקרים המדוברים יותר, אשר התפרסם בשנת 2004 בעיתון מקצועי לתזונה קלינית, הראה כי אנשים הסובלים ממשקל יתר ועודף משקל יוכלו לרדת מהר יותר במשקל אם יצרכו לפחות 3 מוצרי חלב ביום. מחקר זה נתמך על ידי פרופ' צמל מאונ' טנסי שבארה"ב והיה בקו אחד עם מחקרים נוספים אשר פורסמו בעיתונות המקצועית לתזונה גם בארץ. מבט מעמיק יותר בנתונים ובמסקנות מראה כי הסיבה שעומדת מאחורי השערה זו היא שחלב מכיל כמות נאה של סידן וסידן חיוני לפעילות ביולוגית תקינה, כולל מערכות הקשורות לעיכול, להפרשת אינסולין, לשריפת שומנים יעילה ועוד. מחקרים רבים נוספים (גם אם לא חדשים) מתפרסמים כמעט כל שנה על ידי מועצת החלב בארץ ונתמכים על ידי המועצה הלאומית האמריקנית לחלב. האם מקרי כי מועצות החלב הן שממנות מחקרים אלה? האם ניתן לראות במסקנות אלה מסקנות אמינות?


לאור הטבעונות שהולכת ותופסת תאוצה בעשור האחרון, יחד עם עלייה משמעותית באחוז האנשים הסובלים מאי סבילות לקטוז (סוכר החלב) נבדקים נתונים אלה שוב ונראה היום כי אמנם יש חשיבות לאספקת סידן סדירה והשפעה ישירה על יעילות הדיאטה לירידה בשקל, אך יש יותר מידיי עדויות המראות כי הסידן ממוצרי חלב נספג מעט מאוד, כלומר איננו בהכרח זמין לגוף ולכן לא מוצרי החלב הם אלה שיסייעו לנו לרדת במשקל, אלא מזונות אחרים שהסידן שנקבל מהם יהייה זמין יותר ולכן יעיל הרבה יותר.
יש קשר ישיר בין רמות הסידן בדם, בנוזל הבין תאי ובתאי הגוף לבין הפרשת הורמונים מסויימים, חילוף חומרים של שומנים ושל גלוקוז וכן קשר ישיר בין המדד המטבולי שלנו (שאנחנו מכירים כ BMI) לבין ויסות הסידן. כמו כן יש קשר ישיר בין רמות הסידן לשחרור אינסולין, קשר שכמובן משפיע ישירות על השמנה או ירדה במשקל.
אם חלב איננו מסייע האם הוא מעכב ירידה במשקל?
התשובה היא – ייתכן. כדי לא להכנס יותר מידיי לחילוף החומרים והשפעות סידן ברמות השונות, אומר רק שכדי לרדת בצורה יעילה במשקל אכן יש צורך באספקה קבועה של סידן  מכיוון שסידן מסייע ללא ספק בפירוק שומנים. יחד עם זאת לא חלב היא התשובה הנכונה. בחלב נמצא חומצות שיכולות לעכב ספיגת סידן (יותר מאשר החומצות בפירות ובירקות), סוכר חלב שיכול לעיתים להוות מעכב וכן חומרים נוספים כמו הורמונים, שיירי אנטיביוטיקה, שיירי חומרי הדברה ועוד שנמצאו בחלב בכמויות משתנות.

מקורות טובים לסידן, שיכולים לסייע יותר לירידה במשקל יהיו: עלים ירוקים כמו קייל ותרד, ירקות ירוקים כמו ברוקולי וכרוב ניצנים. כמו כן שקדים, קטניות וטופו יכולים להוות מקור מהימן לסידן. משקאות מועשרים בסידן כמו חלב שקדים, חלב אורז וחלב סויה המועשרים בסידן יכולים גם הם לסייע להגיע לכמות היומית הנדרשת.
לנשים עד גיל 50 מומלץ לצרוך כ 1000 מ"ג סידן ביום (גרם אחד) ומעל גיל 50 מומלץ להגיע ל 1200 מ"ג ביום (1.2 גרם). מבחינת מזונות ותפריט, איך לתרגם לרשימה מעשית מה לאכול?
2 כפות טחינה גולמית משומשום מלא = למעלה מ 200 מ"ג סידן
200 גרם טופו מועשר בסידן = כ 1300 מ"ג סידן
כוס ברוקולי = כ 60 מ"ג סידן
100 גרם תרד קפוא מבושל = כ 150 מ"ג סידן
כוס שעועית לבנה מבושלת = כ 190 מ"ג סידן
למרות שלא כל הסידן תמיד נספג מירקות ופירות, ובמיוחד מקטניות, עדיין ספיגה מטופו, מוצרי שומשום כמו טחינה ושעועית לבנה – אחוזי הספיגה גבוהים יותר מאשר ממוצרי חלב.

לסיכום – מוצרי חלב יכולים אמנם לספק סידן  הדרוש לירידה במשקל, אך לרוב סידן יהייה זמין וייספג טוב יותר ממקורות צמחיים.  חשוב להגיע לפחות ל 1000 או 1200 מ"ג סידן ליום כדי לשפר את הצלחת הירידה במשקל ולכן חשוב לשלב בתפריט ירקות ירוקים, טחינה גולמית משומשום מלא ואף מוצרי טופו וסויה המועשרים בסידן ולא מוצרי חלב כפי שנהגנו לחשוב בעבר.


בהצלחה.


 

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il