הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - פרוביוטיקה פתרונות למגוון רחב של בעיות
10/11/2018, מאת מיכל אור רודיך - דיאטנית
חיידקים חיוביים נשמע תמיד מוזר ולא מתאים. בעשור האחרון אנחנו לומדים ומבינים יותר ויותר את תפקידם של חיידקים מסויימים בהגנה על מערכות שונות בגופנו ואנחנו נוטים לסווגם כחיידקים חיוביים.
פרוביוטיקה פתרונות למגוון רחב של בעיות

על המדפים יש מינים וסוגים שונים, מינונים שונים ומוצרים מחברות שונות שכבר ממש קשה להבין מה לקחת ומתי.
בכל מקרה תוספת של חיידקים אלה, פרוביוטיקה, היא תוספת טובה כמעט תמיד.
אחד התחומים הנחקרים יותר בעולם הגסטרואנטרולוגיה (מערכת העיכול) ומערכת החיסון, הוא תחום החיידקים במעי. ביוגנום או פרוביוטיקה או כל שם פופולארי אחר הוא תחום רחב העוסק בסוגי החיידקים הדרושים למעי שלנו לתפקוד תקין. בחלקם מסייעים פשוט בהיותם חומת מגן מפני חיידקים שמזיקים למעי ולמערכות אחרות וחלקם מונעים התרבות פטריות ומיני מזיקים תאיים אחרים ולו בשל "תפיסת מקום" והשתלטות על קולטנים או "מקורות מזון".

מי מתי כמה ולמה לקחת חיידקים כתוסף תזונה:

חיידקים נחקרו אפילו בהקשר של חילוף חומרים ופירוק רקמת שומן בזמן דיאטות הרזייה. לאחרונה גילו חוקרים כי חיידקי המעי משתתפים בחילוף חומרים והם מהווים שחקן חשוב בירידה במשקל. הזנים שנחקרו הם בעיקר חיידקים מסוג Bifidobacter animalis  וכן מסוג Bifinobacter bifidum מבחינת כמויות מדובר על 1.5-5 מיליארד חיידקים לכמוסה.
חיידקים שנחקרו ונמצאו כמסייעים בזמן עצירות הם Lactobacilus acidophilus, Lactobacilus rhanosus, Lactobacilus casei, Bifidobacter longum  מבחינת כמויות

חיידקים שנבדקו בהקשר לנפיחות בטנית, מה שמשמעותי גם בדיאטות לירידה במשקל, ואחת הבעיות השכיחות ביותר שמתלוננים עליה בזמן דיאטה לירידה במשקל הם בעיקר חיידקי הלקטוטבצילוס ומתוכם בעיקר Lactobacilus rhamnosus, Lactobacilus acidophilus
ואם מדובר על אי נוחות ונפיחות, הרי שהחיידקים שנמצאו מסייעים  כנגד גזים הם גם   Lactobacilus rhamnosus, Lactobacilus acidophilus.
בכל מקרה יש מגוון רחב מאוד של חברות המננגישות את החיידקים בכמוסות, אבקות ואפילו טבליות.


איך לבחור? נתחיל במה לא לבחור – חברות שאין להן תו איכות או שהמוצרים מאוד זולים. בתוספי תזונה לא תמיד צריך לבחור את היקר ביותר – אבל בטוח שלא  רצוי לבחור על פי מחיר את הזול ביותר.
מוצרים עם תוית "אישית" כמו של סופרמרקט או קופת חולים – הם בעיניי מראש מועדים להיות פחות טובים וחשוב לבדוק אותם לעומק. לבדוק מי הייצרן עצמו ובאילו תנאי איכות הם עומדים.
יותר קל להתיחס לחברות המייצרות בעצמן, מתוכן חברות שמתמחות בחיידקים, גם מעורבות במחקרים וגם בשילובים שונים.
אחת החברות הטובות ביותר, מבחינתי, היא חברת ביוגאיה שלצערי בארץ אין מגוון רחב של מוצרים והם משווקים בארץ בעיקר את הטיפות לתינוקות וחבל.
חברה מובילה נוספת, לדעתי, הם חברת אלטמן ששותפה למחקרים ושילובים, חברה שבוחרת מוצרי גלם וביניים מובילים ומביאים לשוק הישראלי מגוון רחב ואיכותי של פרוביוטיקה במחירים מאוד סבירים. על מוצרי אלטמן אני ממליצה בעיקר למניעה, לטיפול בבעיות קלות ולנסיעות, לטיפול מניעתי בזמן ואחרי שימוש באנטיביוטיקה ולטיפול מניעתי בזמן דיאטות. מוצרי גנזיים וביוקייר הם יקרים באופן יחסי אך איכותיים. המוצר מצדיק את המחיר במצבים שיש שימוש יתר בתרופות ו/או קנדידה חוזרת ואפילו נקודתית עבור אנשים עם מעי רגיז. מוצרי ביוקייר מצויינים בעיקר לשלב של ניקוי המעי, ניקוי רעלים, בעיות חוזרות של פטריות ובעיות רפואיות נוספות בהן מומלץ על מוצרים חזקים יותר.
אם תמצאו בארץ מוצרים המשלבים פרוביוטיקה עם צמחים וויטמינים תהייה זו בחירה מעולה לאנשים בגיל השלישי, אנשים הנמצאים בתהליך דיאטה להרזייה ו/או ניקוי רעלים לאנשים בריאים.
אם נסכם – חיידקים במעי הם חלק בלתי נפרד ממנו וחלקם תורם לבריאותו ולבריאות מערכות נוספות. מרוב מוצרים קשה לבחור מתי להשתמש באיזה מוצר, אך כלל אצבע אומר שלכל מצב, מחלה או סינדרום, יש שילוב שמתאים יותר.
בזמן דיאטה לירידה במשקל בהחלט יכולה להיות תקופה של נפיחות בטנית, גזים ועצירות ולכן דווקא בתקופה כזו – מאוד רצוי לבחור פרוביוטיקה מתאימה.


לבריאות!

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il