הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - אמור לי מי חברך ואומר לך מה סיכוייך....
08/10/2007, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה
פורסם בידיעות אחרונות – יש לכם חברים שמנים – גם לכם יש סיכוי להשמין.
אדם שיש לו חברים שמנים או שאחד מחבריו הקרובים השמין, נמצא בסכנת השמנה אף הוא.
אמור לי מי חברך ואומר לך מה סיכוייך....

ההשמנה – יש בה מרכיבים גנטיים אך היא גם או בעיקר תלוית תרבות. אנשים שמבלים הרבה סביב שולחן האוכל – סיכוייהם להיות שמנים רבים יותר. אנשים שמה שמא שמעסיק אותם תמיד קשור באוכל  כמו מסעדות טובות, מתכונים מנצחים, כל בילוי מתחיל, ממשיך ומסתיים ליד השולחן, חשופים יותר לאוכל מאשר אותם אנשים שמוצאים עניין גם בדברים אחרים כמו ספורט, טיולים, ים, סרטים והצגות, ריקודים, ועוד צורות בילוי שונות. נכון שהאוכל מהווה גורם חשוב בהנאה שלנו, אך אם נצרף להנאה זו הרבה דברים נוספים נהיה פחות חשופים לפיתוי שהאוכל שם לפנינו.

המחקר מתפרסם בכתב העת היוקרתי 'ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין'. חוקרים מבתי הספר לרפואה באוניברסיטאות הארוורד וקליפורניה עקבו אחר 12,067 אנשים במשך 32 שנים. הם ידעו מי מהנבדקים חבר של מי, מי מהם בני זוג ומיהם השכנים שלהם. במהלך התקופה הם בדקו את המגמות השונות במשקלם של הנבדקים, ומה קרה לחבריהם ולאנשים בסביבתם הקרובה.

 הסיכון הגבוה ביותר להשמנה נרשם בין חברים שהיו להם יחסים קרובים במיוחד. במקרה כזה השמנה של אחד החברים שילשה את סיכוייו של השני להפוך לשמן בעצמו. הסיכון להשמנה אצל אחים ואחיות של נשים שהשמינו גדל ב־40%, כשהסיכוי להשמין גבוה יותר אצל אחים ואחיות מאותו המין: במחקר נמצאה עלייה של 44% בסיכון של גבר להשמין אם אחיו סובל מהשמנת יתר ועלייה של 67% בסיכון של אישה להשמין אם יש לה אחות שמנה. הסיכון להשמנה אצל שני בני זוג עולה ב־37% בהשוואה לסיכון של אדם רגיל.

אצלנו מאד בולט הדבר במטבחים הקיבוציים או בחדרי האוכל של צהל, במעונות היום או בכל מקום בו יושבת קבוצה גדולה ואוכלים יחד. מה שמשפיע על הרגלי האכילה שלנו זה מה שאנחנו רואים ולומדים, ע"י חיקוי, מהסובבים אותנו. מנות גדולות או קטנות, סדר הארוחות, האכילה לאט או מהר, האכילה בישיבה ליד שולחן או ליד המחשב או הטלוויזיה ועוד.   .

המחקר המדגיש את ההשפעה החברתית על הנטייה להשמין חייב ללמד גם את ההפך: אפשר לנצל את ההשפעה של החברה לכיוון של ירידה במשקל ושל מניעת השמנה - במיוחד אצל צעירים שטרם השמינו ושעליהם ההשפעה של האופנות ושל המקובל בחברה חזקה במיוחד.

עד היום התייחסו לרוב לשמן הבודד ולגורמים הביולוגיים והפסיכולוגיים המשפיעים על הרגלי חייו, כולל על הרגלי האכילה והפעילות הגופנית, ולא נתנו את הדעת לסביבה החברתית. אבל מבט לאחור על התרבות האנושית יגלה מיד כי בתקופות שונות היו קריטריונים שונים לאידיאל היופי. לכן כלל לא מפתיע כי לחברים ולמשפחה יש השפעה על האדם, שהוא ביסודו יצור חברתי ויתקשה מאוד להתקיים ללא משוב של הסביבה.

אנו בעיצומה של מגפת השמנה, וככל שיש לנו יותר חברים שמנים, אנו מרגישים יותר נוח עם השומנים שלנו, והמוטיבציה לרדת במשקל פוחתת. המסקנה: ככל שירבה מספר השמנים, כך יקשה להתמודד עם ההשמנה ועם תוצאותיה.

 

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il