הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - יום כיפור בפתח.
23/09/2020, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה
התקופה הזו של החגים, הימים הנוראים, זו תקופה של חשבון נפש, בין אדם לחברו, בין אדם למקום, וכדאי להוסיף גם את חשבון הנפש בינינו לבין עצמנו.
יום כיפור בפתח.

זה  הזמן לבדוק גם את מצבנו הבריאותי, מצבנו הנפשי, מצבנו המשקלי,

האם אנו מרוצים ממשקלנו?  - האם השתנה משקלנו בשנה האחרונה?  - איך אנחנו מרגישים בבגדינו – לוחץ לנו מעט? האם שוב מכונת הכביסה "התקלקלה" והבגדים שוב "התכווצו בכביסה"?

 

ושאלות קשות לא פחות:

-          מה עשינו משהו למען עצמנו בשנה האחרונה?

-   האם צירפנו לסדר יומנו פעילות גופנית?

-   האם דאגנו לחופשה לעצמנו כדי שנוכל להמשיך לשאת את מעמסת החיים על גבינו?

שאלות אילו ועוד רבות אחרות יעזרו לנו להבין שאנו האחראים על חיינו! עלינו לדאוג לעצמנו כי אף אחד אחר לא ידאג לנו.  אנחנו, כל אחד ואחת מאיתנו, חייבים לדאוג ל"כלי העבודה" העיקרי שלנו, הוא גופנו. עלינו מוטלת האחריות לדאוג לו כדי שיוכל לשרת אותנו הרבה שנים.

ואיך נעשה זאת? נדאג לספק לו  את  ה"דלק" הנכון, בזמן הנכון, בכמות הנכונה, באיכות הנכונה. נדאג גם לטפל בו כראוי, להניע את כל אבריו, ל"הסיר חלודה" מכל המפרקים, לתחזק את כל השרירים,  ל"מלא את רוחנו"!!!

רוב האנשים חושבים שיום כיפור הוא יום בו יורדים במשקל – כי צמים – אך במציאות לא תמיד מתקיים כלל זה  ולמה??

ביום כיפור  אמנם צמים אך סעודה לפני הצום וסעודה אחריו. שתי סעודות אלו  ברוב המקרים,  גדולות ועתירות קלוריות. מה גם שבאותו היום נחים, מוציאים פחות אנרגיה, והגוף, שאינו מבין מדוע הוא לא מקבל מזון, מוריד את קצב הפעילות שלו ושורף פחות אנרגיה.

 

אני מכירה הרבה משפחות שאוכלות, ערב יום הכיפורים ארוחה לא גדולה במיוחד, והם מספרים שקל להם יותר לצום כאשר הם לא מעמיסים על קיבתם כל כך הרבה מזון. יש אפילו משפחות שאוכלות סעודה גדולה בצהרי ערב יום כיפור, ובשעת הסעודה אוכלים משהו קטן ביותר ובעיקר שותים, כדי למלא את הגוף בנוזלים. גם הסעודה שלאחר הצום – מומלץ שתהיה קלה, מומלץ לא להגזים בה כי גם היא מעיקה מאד ולעיתים מקשה על הצמים את החזרה לשגרה.

בברכת – צום קל ודל קלוריות! גמר חתימה טובה!

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il