הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - דגים – מה מומלץ ולמה.
19/09/2007, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה
מומלץ מאד לאכול לפחות פעמיים בשבוע דגים. הם בעלי חלבון מלא, מהחי, נקלט טוב בגוף, קל לעיכול, טעים מאד ומגוון.
אנחנו שומעים הרבה על אומגה 3, שומנים רוויים, שומן מהחי, שומן מהצומח ועוד...
דגים – מה מומלץ ולמה.

השומנים הנאכלים על ידינו מורכבים מסוגים שונים. יש שומן חד בלתי רווי, שומן רב בלתי רווי, ושומן מן החי שנקרא שומן רווי. גם השומן החד בלתי רווי והרב בלתי רווי נחלקים שוב. הם נחלקים לשומן מסוג אומגה 6, שומן מסוג אומגה 3, ושומן מסוג אומגה 9. רוב השומן הצמחי הוא שומן מסוג אומגה 6. אנו מכירים את שמן החמניות, שמן הסויה הרגיל, שמן התירס, שמן שומשום, שמן חריע ועוד....אומגה 3 אפשר למצוא בדגים שחיים בים הצפוני. דגים כמו דג סול, בקלה, טונה, הליבוט, מקרל, סלמון, סרדינים.

בדגים אחרים אין  שומן מסוג אומגה 3   אך ניתן למצוא אומגה 3 גם באגוזי מלך, זרעי פשתן, שמן קנולה ועלים ירוקים. . גם אומגה 9 מצטרף לסוגי השמנים שכדאי לדעת באלו מזונות הם מצויים. אומגה 9 נמצא ב- שמן הזית

חשוב מאד להוריד עד כמה שאפשר את כמות השומן הרווי ולאכול מכל סוגי השומן האחרים. השומן הרווי של הדגים הוא השומן הרווי המזיק הכי מעט.

מן האמור לעיל ניתן להבין שהדגים מומלצים.

המומלצים שבהם הם אילו שהגיעו אלינו מן הצפון הרחוק. קל להשיג אותם.  הם מצויים בכל מרכול, קלים מאד לבישול וזמן בישולם קצר. כאשר מבשלים או אופים דג בתנור צריך להיזהר לא להאריך בבישול. דג מתבשל מהר מאד. דג מבושל מידי הוא יבש מאד ופחות טעים.

דגי הבריכות בארץ גם הם מעולים. החלבון שבהם בריא וקל, הם בעלי כמות שומן נמוכה, מעט קלוריות ,  כאן אנו מכירים את הקרפיון, לברק, מוסר, בורי, באס, אמנון, דניס.,ובטח שכחתי כמה מהם.  החשוב לי שאנשים יבינו שמומלץ בחום לאכול לפחות 2 פעמים בשבוע דגים.

נסיכת הנילוס שמגיעה מהאזור הדרומי של המפה , בקלה, אנשובי, טונה, טרוטה, מקרל, סלמון,הליבוט, סול, סרדינים, אמנון, דניס, באס, בורי, מוסר אילו הדגים הנפוצים והמומלצים.

וכמו תמיד, הכלל הוא לאכול מגוון, לאכול טעים, לאכול מעט מכל דבר. לאכול הרבה ירקות וקצת פחות פירות. לאכול עתיר סיבים וזו כל התורה כולה!

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
רענן
06/03/2011 14:31:00
כותרת:
אומגה 3 - טבעי או מתוספים?
תגובה:
האם ניתן לדעת מה כדאי לקחת על מנת לצרוך אומגה 3? כלומר כדאי לצרוך אומגה 3 מתוספי תזונה או עדיף בדרך הטבעית על ידי אכילת דגים לדוגמא?
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il