הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - שמן זית
23/07/2013, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה לדיאטה
עוד "פרה קדושה" נשחטה לנו - שמן הזית
כמה מעלות קשרו אליו – אל שמן הזית. כמה בריאות הוא הבטיח לנו. כל יום קראנו מאמר חדש העוסק במעלותיו אך כמו עם כל דבר – הגיע גם מאמר מרתיע ו"מחרב שמחות."
שמן זית

השבוע קיבלתי מייל שקלקל לי את כל מה שאני יודעת לגבי שמן הזית. אנשים שמעו ששמן זית בריא והחליטו שהוא גם דל שומן ודל קלוריות והתחילו להשתמש בו ללא הגבלה. ברור ששמן הוא תמיד שמן ויש בו המון קלוריות. כל כפית מכילה בערך 45 קלוריות, כל כף היא בערך 3 כפיות ולכן כל כף מכילה בערך 135 קלוריות, אך הייתי רגועה כי לפחות זה בריא!
הערב התבשרתי אחרת. בסרטון שהעלו לרשת טוען ד" ר מייקל קלאפר שהדיאטה הים תיכונית בריאה יותר למרות (ולא בזכות) שמן הזית. הוא טוען שהיוונים הם השמנים בעמי אירופה וכשבדקו את השומן שבגופם הגיעו למסקנה ששמן הזית הוא הסיבה לכך.

שמן הזית בעיניו הוא השמן הרע. הוא מעלה את הכולסטרול הרע ומוריד את הכולסטרול הטוב. לטענתו השמן, אפילו זה שכתוב עליו מכבישה קרה, מחומם לטמפרטורות לא נמוכות (120 עד 250 מעלות) והוא מאבד את תכונותיו הבריאות. סכנה נוספת קיימת בהכרזה עליו כמאכל בריא. אנשים רבים נוטים לשכוח ששמן הוא שמן וככזה הוא עתיר קלוריות. הם דואגים לבריאותם ואוכלים ממנו הרבה. מתבלים איתו המון את הסלט ואוכלים לבריאות! להרבה בריאות! אף אחד לא זוכר או לא יודע שכוס שמן אחת – לא משנה מאיזה סוג, מכילה כאלפיים קלוריות. מאכל דחוס ביותר. הכלכלה המודרנית עשירה בשמן מסוג אומגה שש. אנחנו רוצים יחס של 1 ל4 בין אומגה שש לאומגה שלוש וכאן מקבלים יחס של 1 לארבע עשרה. ממש לא כדאי.
לדבריו, השמנים הבריאים הם האבוקדו, הטחינה, האגוזים למיניהם והזרעים השונים. גם בהם יש לא מעט קלוריות אך לפחות הם לא יזיקו לנו.

ושוב אנחנו ניצבים בפני אותה דילמה – מה נכון ומה פחות נכון? מה עושים? קשה לומר. אני החלטתי כבר מזמן להקשיב לכולם ולעשות מה שהכי נכון ומתאים לי. מעט מכול דבר עוזר לרדת במשקל. להשתדל להמעיט בשמנים בתפריט היומי עד כמה שאפשר, לבחור את אלו הטובים והבריאים ולא לוותר גם על שמן הזית, רק לזכור שלא חייבים המון ממנו, כי לא בטוח שהוא כל כך בריא!
שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
צ׳יקו
22/10/2013 8:15:00
כותרת:
שמן זית
תגובה:
הכתוב בפוסט אינו נכון שמן זית בכבישה קרה מחומם ל-24 מעלות אחרת אינו יכול להקרא כתית
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il