הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - טכניקות לשינוי אמונות המובילות להשמנה.
28/05/2013, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה לדיאטה
כבר הגענו להסכמה שיש אמונות שמובילות להשמנה אבל הקושי הוא בלאתר אותן.
היינו בטוחים שהן עובדות חיים שאינן ניתנות לשינוי. שנים הוכח לנו שאלו עובדות, אז איך משנים אותן? ואם אצליח איך ארגיש? הרי כבר ירדתי במשקל ועליתי חזרה מי מבטיח לי שהפעם זה יהיה אחרת?
טכניקות לשינוי אמונות המובילות להשמנה.

בואו ננסה לבדוק אמונות קלוקלות שיש לרבים מאיתנו.
"אני לא יכולה לרדת במשקל עם 1000 קלוריות לא מצליחה. יורדת רק עם 800 קלוריות. לא יותר! בדוק!"
או "כשאני מתחילה לאכול בבוקר כל היום אני רעבה. זה פותח לי את התיאבון!"
או " פעילות גופנית שווה רק עם עושים שעה לפחות. אחרת זה לא שווה, לא שורפים שומנים!"
או משפט שאני מאד אוהבת " אני חייבת משהו מתוק. יש לי נפילת סוכר."  מכירים משפטים אילו?

ואז מתחילים בדיאטה מלאת הגבלות. מבטיחים לעצמנו שלא ניגע בסוכר, בקמח, במתוק וגם שנצא לשעה הליכה. לפעמים זה מצליח ולפעמים זה הרבה מעבר לזמן ולכוחות. ואם עושים משהו קשה מידי יש סיכוי סביר להרים ידיים. להישבר. והכול נעשה לא שווה. יש מין חשיבה כזו שאומרת שאם אני לא מצליחה לעשות הכול חבל על הזמן כי לא נצליח. ממש שחור או לבן, כאילו שאין צבעים אפורים כלל בעולמנו.

אז... איך לעזאזל עושים את זה בלי להרגיש תסכול וייאוש די מהר. מה נכון לעשות? לנסות לשנות את האמונה שגורמת לי לאכול מתוק.
נפילת סוכר היא סוג של בעיה רפואית. אם רופא אומר שיש לי בעיה של נפילת סוכר הוא גם מכוון מה לעשות. בדרך כלל זה מתחשק לי משהו מתוק או אני רגיל לאכול משהו מתוק בסיומה של כל ארוחה. כך זה אצלנו מילדות. אבל היות שהתבגרנו, אולי כדאי לבדוק אם זו חובה או רצון. נראה מה יקרה יום אחד או שנים ללא משהו מתוק בתפריט היומי. (מבטיחה שלא מתים מזה. תאמינו לי אני ניסיתי המון פעמים. זה לא קל אבל פותח אפשרויות חשיבה נוספות). 

אם לא אשנה חשיבה זו לא משנה איזו דיאטה אנסה – לא אצליח לאורך זמן. וחבל על המאמץ. המוח לא ייתן לי לשחרר מחשבה זו, או אותה מחשבה שצריך לאכול רק 800 קלוריות בכדי לרדת במשקל, אחרת לא יורדים. וזו מחשבה כל כך לא נכונה. יורדים כאשר מוציאים יותר קלוריות מאשר מכניסים לפה- זה הכול. אך כאשר מצמצמים לגוף את מקורות האנרגיה עד מינימום מסוים הוא נכנס למגננה, שומר על כל טיפת אנרגיה, שורף כמה שפחות וככה נעצרת הירידה במשקל שלנו. 

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il