הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - הקשבתי או שמעתי? היש הבדל ביניהם?
30/04/2013, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה לדיאטה
בואו נלמד להקשיב!
האם יש קשר בין הקשבה לירידה במשקל?
הקשבתי או שמעתי? היש הבדל ביניהם?

כמעט כולנו שומעים דברים במהלך היום או השעה. כל מה שנאמר לידינו נשמע באוזנינו. אך האם הקשבנו באמת? האם הדברים הגיעו אלינו? האם באמת התייחסנו למה שאמרו לנו?
אני זוכרת איך לפני שנים שאלתי באחת מקבוצות התמיכה שלי מה אנשים הרוויחו כמשהו נוסף, חוץ מהירידה במשקל עצמה, תוך כדי התהליך שאנחנו עוברים יחד בקבוצה. אחד מהם ענה לי שאצלם בבית הפסיקו לצעוק. והוא הסביר שהיות שהוא למד לדחות סיפוקים ולמד בקבוצה להקשיב עד הסוף, עד שהדובר לפניו סיים את דבריו, אין לו צורך יותר לצעוק בבית. כאשר מקשיבים עד הסוף, שומעים כל מה שאומרים לנו ולא מנסים להיכנס לדברי האחר לומדים שני דברים:
האחד- מבינים כל מה שאותו אדם רוצה לומר.
השני- לומדים לדחות סיפוקים.
בסיכומו של דבר זה משתלם משתי הסיבות גם יחד. מומלץ בחום לנסות זאת!

מי באמת הקשיב ושמע מה נאמר? תחשבו רגע כל אחד לעצמו איך הוא שומע את מה אומרים לו. אני שומעת חצי או אפילו רבע משפט, מחליטה (מנחשת ),  שאני יודעת מה רוצים להגיד ומכינה תשובה בראש, תשובה שתשכנע שאני בסדר עוד לפני שהדובר מסיים את דבריו אני מכינה את התשובה. אני ממש לא מקשיבה לסוף הדברים שנאמרו, אני כבר עסוקה בחשיבה על התשובה. איך שהוא מסיים את דבריו אני "יורה" את תשובתי. האם באמת שמעתי מה היה לו לדובר לומר לי? הרי את הזמן "בזבזתי" על הכנת התשובה. כי אותי לא ימצאו ללא תשובה!  בעצם הפסדתי באמת את הנאמר.
כמה קשה לנו להקשיב, ממש להקשיב. אם נלמד להקשיב אולי נצליח להקשיב גם לגופנו, נבין אם אני באמת כל כך רוצה את המאכל המשמין. 

חוסר הקשבה דומה בעיניי לחוסר שליטה באוכל או בכל מצב אחר בו נחוצה שליטה. הרי האוכל הוא אחד ממעגלי החיים. אם נלמד לדחות סיפוקים (דבר מאד קשה לנו בפרט בעולמנו זה) אולי נצליח גם לדחות כל סיפוק רגעי אחר. אולי אפילו אצליח להבין שאני לא רעבה, שרק מתחשק לי, שכדאי שאזכור גם את הבגדים שמחכים לי בארון, את השאיפה שלי לרדת במשקל, את מבטי האנשים ברחוב, שאני מרגישה שבוחנים אותי מבוקר עד ערב.
אולי אז אצליח לוותר על מה שבא לי לאכול, לדחות סיפוק מיידי ולהחליפו בסיפוק לטווח ארוך- לרזות. 
 
שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
דורית
30/04/2013 23:19:00
כותרת:
כמה נכון
תגובה:
קראתי כמה פעמים את מה שנכתב. בין הפעמים היחידות שכתבה זאת עשתה לי משהו. אנסה ליישם את מה שכתוב. לדחות סיפוקים. אהבתי כל מילה.
אהבתי ממש!
30/04/2013 17:23:00
כותרת:
פשוט נכון..
תגובה:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il