הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - נפלאות התורשה שלנו
24/04/2013, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה לדיאטה
כל אחד מאיתנו מגיע לעולם עם מטען גנטי כבד משלו
מחקר חדשני מצא, שהצלחת הירידה במשקל תלויה לא רק בסוג המזון שנכניס לפינו אלא גם בנטייה הגנטית שלנו. המחקר הוכיח שיש שינויים בשני גנים מסוימים שקובעים איזו דיאטה תהיה יעילה יותר.
נפלאות התורשה שלנו

כיום יודעים שהמטען הזה אחראי על הרבה נתונים. כיום מייחסים לגנטיקה את מירב המחלות והתעוקות. כאשר משהו משתבש בגופנו או לחילופין בנפשנו – מיד מופיעה השאלה – האם מישהו מבני משפחתך סובל ממחלה זו? הרבה פעמים שולחים גם את הבריאים מבני המשפחה לבדיקה – האם קיימת סכנה שגם הם יסבלו מכך. ואתם יודעים שזו רק תחילת הדרך. לא מזמן, רק בשנים האחרונות "פיצחו" את הגנום האנושי. היום עדיין יקר להתייחס לכך אך מי יודע, אולי בעוד מספר שנים כל הרפואה תעשה על ידי נגיעה מדויקת לפי הגנים הפרטיים של כל אחד ואחת מאיתנו.

בינתיים אנחנו חיים קצת אחרת ואין ספק שעלינו לבדוק מה ירשנו מהורינו. מה קיבלנו מהם "כמתנה". (לפעמים טובה ולפעמים לא כל כך). מי שקבל במתנה נטייה לסוכרת- מומלץ שיתחיל לשנות את אורח  חייו. הרי במילא כאשר תגיע הסוכרת, אז כבר לא תהיה לנו ברירה. נכון?  אני למשל יודעת שלאימי היו בעיות לב. לא בטוח שירשתי זאת אך ליתר בטחון אני משקיעה במניעת הבעיה אצלי עד כמה שאפשר. לא בטוח שאצליח אך הידיעה שאני עושה כל מה שביכולתי מרגיעה אותי. ואני ממליצה לכל אחת ואחד מאיתנו לבדוק מה דרגת הסיכון הגנטית שלו ולנהוג בהתאם.
מומלץ לכולם לשים לב לכמויות האוכל הנכנסות לפיו ולכמות התנועה שהוא מניע את גופו. שני דברים חשובים ביותר לבריאותנו הפיזית והנפשית. את העניין שיש נטייה גנטית להשמנה- את זה כבר ידענו מזמן.

כעת, בנוסף, מתברר על פי מחקר חדשני שנערך כאן בישראל, על ידי צוות חוקרים  ממכון הלב במרכז הרפואי הדסה בירושלים, בשיתוף עם חוקרת מאוניברסיטת בן גוריון שבדקו חומר גנטי מבדיקות דם של גברים בגיל ממוצע של 52 שנים. מסתבר שהצלחת הירידה במשקל תלויה לא רק בסוג המזון שנכניס לפינו אלא גם בנטייה הגנטית שלנו. המחקר הוכיח שיש שינויים בשני גנים מסוימים שקובעים איזו דיאטה תהיה יעילה יותר.
ברור שכל מי שיקטין את  כמויות המזון  שהוא אוכל ויוסיף פעילות גופנית אירובית ירד במשקל, אך מסתבר שיש אנשים שלפי הקוד הגנטי שלהם ירדו טוב יותר בתפריט דל פחמימות ויש כאלו שירדו טוב יותר במשקל כאשר יאמצו תפריט דל שומן.  מסתבר שאותם אנשים שיש להם שינוי גנטי באותם שני גנים ירדו טוב יותר מתפריט דל שומן. יש אנשים שגופם מפרק טוב יותר שומנים ולהם מומלצת דיאטה דלת פחמימות, לעומתם אלו שגופם מפרק טוב יותר פחמימות ויצטרכו להסתפק בתפריט דל שומן.
שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il