הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - הדגנים המלאים
23/07/2007, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה
הדגנים הם מהחשובים ביותר בתזונה נבונה!
הם מספקים לגוף אנרגיה זמינה לתפקודו. הם נקלטים בגוף כסוכר, פחמימה. פחמימות נחלקות לפחמימות ריקות ופחמימות מלאות. והמלצות התזונה הנבונה הן לגבי פחמימות מלאות.
הדגנים המלאים

אברי הגוף הבלתי רצוניים  - הלב ומערכת הדם, מערכת הנשימה, מערכת העיכול, המוח – ה"דלק" לתפקודם התקין הם הפחמימות.

משום מה אנשים "מפחדים" מפחמימות. נכון שהעולם המערבי עבר לפחמימות ריקות – סוכר לבן, אורז לבן, קמח לבן וכד' והם מסוג הפחמימות הפחות בריאות, אך עדיין הגוף זקוק לפחמימות. אם נשכיל ונעבור לפחמימות מלאות יהיה זה לטובתנו.

ההבדל בין פחמימה ריקה לפחמימה מלאה הוא בעושר סיבים תזונתיים וערכים של וויטמינים ומינרלים.

 

 פעם – מזמן, היו לוקחים את גרעיני החיטה וטוחנים אותם כמו שהם לקבלת קמח ומכאן שהיה זה קמח מלא. אחר כך הבינו שקיימת אפשרות להרוויח יותר וחלקו את מרכיבי גרעין החיטה לשלושת  החלקים ומכרו כל אחד בנפרד. גרגר חיטה, שתפקידו בטבע הוא – שמירת הזן – כלומר לצמוח  - לגדל מחדש צמח חיטה -  מרכב משלושה חלקים. קליפת הזרע, החומר העמילני שבו שהוא בעצם הקמח ונבט החיטה שהוא בעצם ה"מוח" הדגם הקטן המכיל את כל מרכיבי הצמח. התחילו למכור את הנבטים בנפרד, את הקליפות, הסיבים התזונתיים בנפרד, ואת  הקצח הלבן. ברור שזה השתלם יותר מבחינה כלכלית. לא הבינו אז שמבחינה בריאותית זה יגרום לנזקים כבדים מאד מה שיורד את ה"רווחיות" של העניין.

 

בין הדגנים אנו מכירים את החיטה, האורז, הפסטה שיבולת שועל (הקואקר),  גריסי הפנינה, הבורגול, הכוסמת, הקינואה והדוחן.

 

איך לבשל אורז מלא:
כל מי שניסה לאכול אורז מלא והזדעזע מהטעם התפל מוזמן לנסות שיטה טעימה יותר. השלב הראשון הוא בחירת האורז. לא כל אורז מלא הוא גם טעים. האורז שנחשב לטעים יותר הוא העגול (נמכר בבתי טבע במחיר סביר מאוד) או אורז בסמטי מלא - שני הסוגים האלה, במיוחד הבסמטי המלא, מוצלחים וטעימים מאוד. אם משרים את האורז במים לילה קודם (כך נפטרים מטעמי הלוואי) ולמחרת מטגנים הרבה בצל בשמן זית, בתוספת פטריות טריות, מים, מלח ופלפל שחור, מקבלים מאכל טעים ביותר ובריא מאוד. שימו לב: בישול אורז מלא נמשך כ-40 דקות.


הבורגול כתחליף:
דגנים מלאים - עמם נמנה האורז המלא - מצוינים כמרכיב בריא במזון וגם לדיאטה, כי אוכלים מהם פחות והם מעודדים פעילות מעיים. עם זאת, אם אתם לא מתים על אורז מלא ובכל זאת רוצים לאכול דגנים מלאים נסו לבשל בורגול גס. מבשלים אותו כמו שמבשלים אורז לבן (רצוי עם הרבה בצל מטוגן) ותבלינים. הטעם שמתקבל דומה יותר לטעמו של אורז לבן (בהשוואה לאורז מלא).

איך לגוון את צריכת הדגנים:
בישראל צורכים הרבה אורז ופסטה, אבל העיקרון החשוב ביותר בתזונה בריאה הוא הגיוון. בבתי טבע ובסופרמרקטים הגדולים אפשר למצוא דגנים נפלאים וטעימים, שרק צריך לנסות אותם. קינואה, למשל, הוא דגן מלא וטעים מאוד, שמבשלים כמו אורז. אחרי בישול מתקבל מאכל קל ודומה לאורז הלבן. אפשר גם לבשל דוחן וקטניות כמו מאש ואזוקי, ואפילו להוסיף אותן לחמין.


שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
תמר
02/06/2009 14:49:00
כותרת:
רוצה לגוון
תגובה:
יש איזה פתרון יצירתי לכוסמת?
אני מודעת ליתרונותיה התזונתיים אך לא מתה על הטעם הטבעי... תהיתי אם ניתן להוסיף/לבשל אותה בצורה שתהייה טעימה יותר?
שפרה
02/06/2009 14:23:00
כותרת:
איך זה הולך עם בצל מטוגן?
תגובה:
הטיכון אינו בריא וכך באשר לשמן המטוגן, אולי בצל מאודה? בכל זאת, מעוניינים לרדת במשקל. מה לגבי קלרויות של בורגול? אודה לתשובה.
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il