הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - ירקות, ירקות
21/08/2012, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה לדיאטה
איך לשכנע ילדים לאכול מהם.
ירקות, ירקות

בארצנו כולם מבינים שהכי בריא ומשביע לאכול ירקות.  בריא, טעים, מגוון, משביע, ממש מאכל אולטימטיבי. אז איך נשכנע ילדים, שלא רוצים לאכול ירקות, איך נשכנע אותם לטעום ואפילו לאכול מהם?  כמה פעמים שמעתי זאת כבר. כל אם שמגיעה לקבוצות התמיכה שלי שואלת את השאלה הזו. זה נראה מאמץ חסר תועלת. המוטו – ילדים לא אוהבים ירקות. אך היות שהם חשובים כל כך בתפריט – מה בכל זת ניתן לעשות.

מחקר חדש, שנערך בלונדון, עליו קראתי בעיתון ידיעות אחרונות,  מצאו שהדרך הטובה ביותר לגרום לילד לאכול ירקות היא לתגמל אותו, לתת לו פרס על אכילתם. מסתבר שילד שקיבל תגמול על אכילת ירקות במשך שבועיים, למד לאכול ירקות וגם לאחר מכן אכל יותר ירקות אשר מי שלא קיבל תגמול. הרי כולנו מכירים את אותן מורות של כיתות נמוכות שמחלקות מדבקת סמיילי על כל עבודה טובה שעשה הילד. עד כמה זה נעים לחזור הביתה ולספר בשמחה כמה סמיילי  קיבל היום. גם ילד גדול יותר אוהב לקבל תגמול על כל עשייה חיובית שעשה. (אגלה לכם בסוד שפעם אחת ירדה אצלי במשקל מורה של כיתות נמוכות שיצאה לגמלאות. כל ערב היא הייתה בודקת את עשייתה באותו היום ומציירת סמיילי שמח או עצוב לפי התנהגותה. מסתבר שגם בגיל בוגר בענייני אוכל אנחנו כמו ילדים קטנים.).
אז מה קרה במחקר הנידון? המחקר בדק כחמש מאות ילדים  גילאי 4 עד 6. הם טעמו 6 סוגי ירקות ודירגו אותם  מ 1-6 . לקחו את הירק שהיה במקום הרביעי אצל כל אחד מהם והוא הפך לירק המטרה. אותו ניסו לשכנעם לאכול. חלק מהילדים, כאשר אכלו ירק זה קבלו אפשרות לבחור מדבקה. חלק אחר, לאחר אכילת אותו הירק  קיבל מחמאות. ועוד חלק קיבלו רק את הירק. והנותרים שימשו קבוצת ביקורת. המחקר נערך בתקופה של שבועיים. הילדים שנחשפו לירקות גם אכלו מהם, אך לאחר כשלוה חודשים בדקו ומצאו שהילדים שקיבלו תגמול ממשי, קרי מדבקה, אכלו את אותו ירק בכמות כמעט כפולה מקבוצת הביקורת.

ד"ר קוק שערכה את המחקר מזהירה בפני שימוש באוכל כתגמול. וזאת היות שרבות אנו שומעים את המשפט תגמור את האכל שבצלחת ותקבל ממתק. הקשר בין אוכל ופרס ממתק מאד לא מומלץ. אני , רותי, מאד לא אוהבת את ההתניה שנותנת פרסים על כל התנהגות. אך היות שילדינו משמינים בקצב רצחני, היות שבריאות ילדנו חשובה לנו, היות שהרבה ילדים לא טועמים כלל ירקות, אולי דווקא פה אוותר ואסכים לתת תגמול על אכילתם.

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il