הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - עישון והשמנה
17/07/2012, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה לדיאטה
מה כדאי יותר – עישון או ויתור על עישון ובעקבותיו השמנה
עישון והשמנה

בימים האחרונים  חזרו שוב והסבירו לנו שמגיע לנו לנשום אויר נקי, שהחוק שאוסר עישון גם במקומות פתוחים כמו בתחנות רכבת או אוטובוס, בריכות שחיה וכד' נכנס לתוקפו. אמנם עדין לא מענישים בעקבותיו אך גם זה יגיע. (אני עוד זוכרת שלא הייתה הגבלת עישון כלל ואנחנו, שלא עישנו, סבלנו מעישון פסיבי. כולם עישנו סביבנו ואנחנו ספגנו את העשן).  כך שהיום המצב הרבה יותר טוב. אני אמנם נגד חוקים אלו (לא! אני לא מעשנת ולא עישנתי מעולם!).היות שחוקים נתפסים אצלנו כמשהו שחייבים להפר אותם. (יש בהם, בחוקים משהו שדורש התרסה.).  החוקים הללו מפריעים למעשנים רבים ולפעמים זהו הטריגר האחרון שמוביל אנשים להפסיק לעשן. אך מה שקורה בעקבות הפסקת עישון זו ?  ברוב המקרים - עליה במשקל. אפשר לומר שזו כמעט עסקת חבילה – מפסיקים לעשן ועולים במשקל!.

מומלץ להתחיל לשמור על המשקל מיד עם תחילת התהליך וזאת בכדי לעלות פחות. כל קילו שעולה צריך להוריד וזה לא קל. תמיד קל יותר לא לעלות מאשר לעלות במשקל ואחר כך לרדת.
בואו נבין למה עולים במשקל בעקבות הפסקת העישון. הסיבה הראשונה היא שהאוכל מהווה תחליף לעיסוק האוראלי בסיגריה. המעשנים רגילים להחזיק משהו בפה ומחליפים את הסיגריה בסוכרייה או במזון. גם חוסר השקט, המתח, העצבנות הנלווים להפסקת העישון, כולם מובילים לחפש משהו... בכדי להנעים את המצב. סיבה נוספת ואולי פחות ידועה היא שהניקוטין הוא חומר שמאיץ את פעילות מערכת העיכול, ובלעדיו פעולתה מואטת. עד היום חשבו שהעלייה במשקל בעקבות הפסקת העישון היא של 2-3 ק"ג וזאת בגלל השפעת הניקוטין על מערכת העיכול.

צוות חוקרים שניתח ממצאים של  מעל שישים מחקרים הגיע למסקנה שבתום שנה מאז הפסקת העישון העלייה במשקל היא כמעט חמישה ק"ג וזה ממש לא פשוט. לא נחמד להיגמל מעישון ואז להצטרך להיכנס לדיאטה. אך יש גם ממצא שמח בנושא והוא שתוך מספר שנים האנשים חוזרים למשקלם הקודם לגמילה. ועוד דבר משמח שאמנם  טוענים שהשמנה מגבירה את סיכון לתמותה, אך העלייה במשקל לאחר הפסקת עישון היא מועטה ועדין לא  מסכנת חיים. גם עליה במשקל של עשרה או עשרים ק"ג עדין לא מסכנת חיים כמו עישון.
מומלץ בחום להפסיק לעשן ולפני שעולים במשקל להגיע לקבוצות תמיכה לירידה במשקל או לדיאטנית או לתוכניות ההרזיה באינטרנט או לכל צורה אחרת של עזרה לשמירה על המשקל. אין דבר חשוב יותר לבריאותנו, כמו הפסקת העישון. רק מי שעולה מעל 40 ק"ג מסכן את חייו. זו כנראה נקודת האיזון בסכנות בין עישון והשמנה. ובאמת לא צריך להגיע לכך. זוכרים? גם מי שלא ירד מיד במשקל לאחר הפסקת העישון יחזור למשקלו טרם הפסקת העישון. זה רק ייקח לו קצת יותר זמן. בואו נעשה הכול בכדי להפסיק לעשן, לעלות מעט ולהוריד זאת. שמירה על בריאותנו היא חובתנו כלפי עצמנו וכלפי כל התלויים בנו – משפחותינו! כל דרך שעוזרת לנו לעשות זאת  -  מבורכת. רק מומלץ לזכור שכדאי לפתור את הבעיה ולא לעשות קיצורי דרך שיחמירו את בעיית ההשמנה.

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
רות ברקן
17/07/2012 17:34:00
כותרת:
עישון והשמנה
תגובה:
כל הכבוד וזו גם היתה סיבת הכתבה. מי שמקפיד ושומר על משקלו, יכול לאכול מעט פחות ולא לעלות במשקל. אבל אנשים שמתלבטים - המון פעמים אנשים מוותרים על הפסקת העישון בכדי לא לעלות במשקל. וזה מאד חבל כי עישון הכי מסוגכן לבריאות.
יוליה
17/07/2012 14:12:00
כותרת:
זו ממש לא עסקת חבילה
תגובה:
אנשים עולים במשקל כשהם מפסיקים לעשן כי הם מתחילים לאכול יותר מדי..זה לא שפתאום הגוף משמין יותר מאותה כמות מזון.
אני הפסקתי לעשן ולא עליתי גרם אחד, ואחרי חצי שנה חבר שלי הפסיק לעשן וגם לא עלה במשקל בכלל. וזה לא שאני רזה טבעית או משהו כזה, אני נלחמת במשקל שלי כל החיים.
זה כמו שתגידו שהפסקתם לשתות תה והשמנתם כי התחלתם לאכול קילו עוגיות במקום כל ספל תה :| אין קשר.
עצם הפסקת העישון לא משמינה, כמו שעצם העישון לא מרזה.
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il