הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - בואו נרכב ביחד
10/07/2012, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה לדיאטה
בשנים האחרונות הולכים ומתרבים האנשים המבינים את מעלות הספורט בחיינו.
בואו נרכב ביחד

מי שצועד על חוף הים, רואה המוני צועדים או רצים על החוף. הרבה זמן לא הסתובבתי בתל אביב אך לא מזמן יצאתי לטיול ברחובות תל אביב ומה שהרשים אותי במיוחד אלו אותם רוכבים על אופניים שצצים מכל פינה. כאשר שמעתי שאפשר יהיה לשכור אופנים בתל אביב ולרכב – לא האמנתי שזה יצליח. על כן הייתי כל כך מרוצה ממראה עיניי. כמות הרוכבים שראיתי, כמות השבילים לרכיבה על אופניים שראיתי – ממש לא ייאמן. נכון שהאופנים  פותרים  מעט את בעיית הפקקים אך אין ספק להם עוד המון מעלות טובות. לכן מאד שמחתי לקרא את המאמר שעסק ברכיבת אופניים ובעיקר אופני שטח.

במאמר נמצא שרכיבה מגרה גם את תאי המוח מעבר לגירוי הנורמאלי היומיומי ומפתחת אותם לאותן מיומנויות הנדרשות בחיי היומיום.  את המאמר כתבה לעיתון שיוצא בווינגייט ד"ר איריס אורבך שהיא פסיכולוגית ספורט במרכז לרפואת ספורט ולמחקר ע"ש ריבשטיין .
מסתבר שרכיבה בשטח או בכביש אינה רק ספורט אירובי. זהו ספורט המשלב בריאות גופנית ונפשית, מאפשר יצירת קשרים חברתיים, הגעה למקומות טבע קסומים ומאפשר השתתפות פעילה לכל הגילאים ובכל רמות הכושר.

לנו שרוצים אנו לשמור על משקלנו זהו אחד מסוגי הספורט המהנים ביותר. רכיבת אופניים זו פעילות מעוררת מצב רוח טוב יותר (זוכרים – הפרוזאק הבריא ביותר). זו פעילות המשחררת הורמונים שגורמים לשקט נפשי, לרוגע, לחשיבה חיובית, לחשיבה אופטימית, ולכן להחלטות נכונות יותר, יעילות  יותר אפילו בתנאי לחץ.
אני יודעת ששניים מבניי מחכים שיהיה מסלול רציף לרכיבה על אופניים בין נתניה להרצלייה. שניהם רוצים לרכב בבוקר לעבודה ולחזור ברכיבה, אחרי העבודה, הביתה ועל הדרך – לעשות פעילות גופנית. זאת היות שיש כאן ניצול זמן אידיאלי, ואנשים שעושים ספורט בדרכם לעבודה מעידים על יעילות גבוהה יותר בזמן העבודה, מסוגלות להתנתקות ממחשבות, רגשות, ורעשים חיצוניים, דבר המאפשר רמת ריכוז גבוהה.

ולמה אני מספרת כל זאת – ברור, בכדי שאנשים שרוצים לשנות אורח חיים, יידעו גם על האופציה הזו. אלו מביננו ש"מכורים" לספורט מודעים לכך שבעזרת הספורט אנו מפתחים את שרירי השלד, שרירי הרגלים, שרירי הגב, הפעילות מפעילה על הגוף. אך האם ידענו שהספורט מפתח, באותה הדרך,  ניתן לפתח את גם את תאי המוח, על-ידי עשיית דברים משתנים. כאשר אנחנו מתאמנים בפעילות אירובית כלשהי, כמו ריצה על מסילה או שחייה בבריכת שחייה, הפעילויות לא משתנות. כל יום אותו דבר. לכן היציאה להליכה בשטח פתוח, עם שינוי מסלול מפעם לפעם, כמו שחיה בים במקום בבריכה, או רכיבה על אופניים בשטח המשתנה לפרקים,  יש יתרונות בולטים מבחינה קוגניטיבית. אילו  פעילויות אשר מצריכות התמודדות עם תנאי שטח משתנים ודורשות קבלת החלטות מהירה. ועל כן נדרשת כאן רמת  ריכוז גבוהה מה שמשפר את היכולת הקוגניטיבית שלנו.

 

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il