הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - האם אני באמת שמנה?
03/07/2012, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה לדיאטה
שמנה! מילה מאד קשה. הרגשה מאד קשה, צורבת בנשמה!
לפחות בהתחלה אנחנו "מייפים" אותה במילים נרדפות פחות קשות. בהתחלה הייתי רחבה, היו לי עצמות כבדות, הייתי מלאה ועוד כינויים כאלה ואחרים, אפילו לא העליתי בדעתי שאני פשוט שמנה.
האם אני באמת שמנה?

מסתבר שרבים מאיתנו לא מודעים כלל למצבם.
השאלה היא עד כמה אנו מבינים מה קורה איתנו. לפעמים אני רואה בנות, אפילו בנות 40 או יותר, רזות שמרגישות ממש שמנות ולפעמים  אני רואה אנשים שמנים שלא מבינים שמתכוונים עליהם.
רבים מאיתנו לא רואים כלל איך הם נראים! המון פעמים מגיעה בחורה ואומרת לי  "כשאעלה על המשקל את  תיבהלי.  אני לא נראית כל כך שמנה כמו שאני שוקלת!". אני מסתכלת עליה ומעריכה בדיוק את משקלה. (בכל זאת מעל עשרים שנות ניסיון עושות משהו. לא?).


מסתבר שנשים שסובלות מעודף משקל וגם ילדים שסובלים מעודף משקל אינם מבינים כלל עד כמה הם שמנים.
במחקר שנערך באוניברסיטת קולומביה בניו יורק  בו השתתפו 111 נשים בגיל ממוצע 39 שנים, ומאה ואחת עשרה ילדים בגילאים 7 עד 13 הסתבר שלרבים מאיתנו אין מודעות כלל למצבם הגופני.  אנחנו תמיד מספרים על השמנים אותם ראינו בארצות הברית ובאמת יש שם שמנים שעדיין לא נראים במחוזותינו, אך גם אצלנו אפשר למצוא שמנים שלא היו מביישים כל שמן ברחבי היבשת ההיא. אנחנו מתקדמים, לצערי, בקצב מהיר לקראת מצב דומה!
66% מהאימהות ו39% מהילדים סבלו מעודף משקל או השמנה. מתוך כלל הנשים בעלות עודף משקל 82% מהסובלות מהשמנה ו43% מ"השמנמודות" (כמו שמירי לא חסה מכנה אותן), סברו שמשקלן נמוך מכפי שהוא באמת. לעומתן הרזות, בעלות המשקל התקין, רק 13% חשבו שהן רזות יותר מהאמת וזה מדהים. אני מנסה, בקבוצות התמיכה שלי,  מידי פעם, להעמיד שני כסאות גב אל גב ומבקשת מהמשתתפות לרווח בין מסעדי הכיסאות בהתאם למה שהן חושבות, מעריכות,  כרוחב שלהן – אין אחת שמצליחה לאמוד נכון כיצד היא נראית.

המפליא יותר בעיניי זה שגם הילדים לא ידעו להעריך את מצבם. 86% מאילו מהם שסובלים מהשמנת יתר העריכו שמשקלם נמוך יותר מאשר הוא באמת. אני רק זוכרת את עצמי בבית ספר עממי. הייתי מלאה אך לא שמנה. הרגשתי – מאד שמנה כי לא נראיתי כמו הבנות שעדיין לא התפתחו, שהיו ממש ממש רזות. מעניין איך הזמן משנה . חשבתי שכיום כל ילדה מרגישה שמנה אך מסתבר שלא.

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il