הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - החופש הגדול בפתח
19/06/2012, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה לדיאטה
כמו תמיד, ממש באותו תאריך, מגיע החופש הגדול.
הילדים שמחים, ההורים הרבה פחות, אך זה חלק מהחיים. עצוב רק שיש גם ילדים עצובים בחופש הגדול. זה לא חלילה מהחופש מלימודים. מזה הם דווקא מבסוטים. אך... קשה להם.
החופש הגדול בפתח

הם יודעים כי יהיה להם עצוב היות שהם לא ילדים רגילים. הם ילדים בעלי עודף משקל. האם מישהו חשב פעם כמה עצוב כשמתביישים ללבוש בגד ים וללכת לים או לבריכה עם כל החברים? האם מישהו חשב פעם כמה מעליב זה יכול להיות כאשר בוחרים קבוצות בספורט ואתה נשאר אחרון – מה שאומר שבעצם אף אחד לא רוצה אותך?
הילדים עם עודף משקל, בחלקם, לא מעוניינים לצאת לקייטנות והם יושבים בבית עם במחשב והאוכל ובסוף החופש הגדול נעשים קצת יותר שמנים ואולי גם קצת  יותר עצובים.
הרבה פעמים ניסיתי להסביר שכדאי לנתק את הקשר בין המשקל לאורח חיים בריא. כי ילד שלא יעשו לו דיאטה, שלא ישמע בבית את המאבקים עם האוכל. שלא יראה את אימו עולה כל יום באובססיה על המשקל, שלא עסוקה כל היום באוכל, אולי יגדל עם מעט יותר ביטחון עצמי אפילו שאולי יהיה לו עודף משקל.  נכון שזה לא בריא. נכון ששמן זה לא ממש  יפה. אך אם כל מה שאנו עושים לא עוזר לו לרדת במשקל ורק "עוזר" לפתח תסכולים ולהמעיט בערך עצמו אז לא חבל? הבעיה היא שהילדים מתחילים להאמין במה שרבים מהמבוגרים מאמינים גם ששמן שווה כישלון. ואמונה שכזו מזיקה לכל החיים.

מה שקורה בחופש הגדול זה שהילדים שמרגישים חריגים, לא מוכנים ללבוש בגד ים וללכת לקייטנות. הם יושבים בבית מתוסכלים. אמנם היום יש מחשב ויש פייסבוק ואינטרנט, אך כולנו יודעים שמשהו שאנו כל כך רוצים ולא משיגים מאמלל אותנו. אנו יושבים בבית מתוסכלים, אוכלים ומשמינים ואז חוזרים ההורים. הם עייפים, חם להם, קשה להם גם כך, והם מוצאים בבית ילד מתוסכל. גם הם מתוסכלים מהמצב ומתחילים לריב איתו. מה שעושה את הבית למשהו עוד יותר עצוב לילד. עוד פחות בטוח ונעים. אז מה ניתן לעשות? אם הילד השמין כבר ולא מצליח לרדת במשקל צריך לחזק את בטחונו העצמי, לתת לו כלים לראות כמה הוא מוצלח וחכם, חביב וחזק. ואחר הצהרים, אפילו שחם ועייפים – לשכנע אותו צאת איתנו לגן המשחקים, לשחק במגרש הכדורסל או כדורגל לחצי שעה של כיף עם אימא או אבא. אפשר לרכב בפארק על אופניים, אפשר לצאת בשבתות לטיולי הליכה ברגל, נכון שחם אך נקום מוקדם ונחזור לנוח בצהרים. אפשר לבקש הילד – תלוי בגילו, להכין לכולנו משהו לצהרים, לפנק אותנו, לשחק איתנו, שהוא יחליט איך, העיקר לא לריב איתו ולא להעליבו! מזה יש לו כבר מספיק. תפקידנו כהורים לחפש דרכים לעשות איתו איזו שהיא פעילות גופנית קלה. יש לזכור שילד לומד על ידי חיקוי ולא על ידי דיבורים. חבל לדבר הרבה. מומלץ להראות לו איך אוכלים דברים בריאים יותר, איך עושים פעילות ונעים לנו וכדומה.
 את כמות החטיפים בבית אפשר להוריד מעט, בכדי שלא יהיו יותר מידי בבית. אפשר להכין לו בבקר צלחת יפה של פירות וירקות חתוכים ומקושטים – משהו מגרה וטעים. ולאט לאט הוא ילמד איך לחיות בריא וטוב יותר! העיקר לא לתסכל אותו ולהעליבו!

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
גלית ע.
21/06/2012 14:33:00
כותרת:
הקשר בין בר מים לילדה שלי
תגובה:
אם יש משהו שגרם לילדה שלי לשתות יותר זה העובדה שהתקנו בר מים. שמתי לב שאני כבר לא רודפת אחריה שתשתה היא פשוט עוברת ומזגת לה מהמתקן. מה שעוד גיליתי שהיא דווקא לא שותה מהמים הקרים (גם שחם מאוד) היא משתמשת רק בכפתור המים הפושרים (במיני בר של ווירפול). אני שמחה שהיא אימצה את זה וראוי לציין שהיא זוללת הרבה פחות כנראה כי היא מסתובבת רוויה מהמים...
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il