הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - הבננה לא רק לקופים.
08/07/2007, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה
בננה היא פרי טרופי בעל תכונות בריאות מפליאות ואולי היא הפרי הכי חשוב לאדם,
אם נסקור את תרומתו הרבה לבריאות. הבננה מכילה 3 סוגי סוכר טבעי – סוכרוזה, פרוקטוזה וגלוקוזה משולבים בסיבים, שנותנים תמיכה מיידית ויסודית בהאצה של רמת האנרגיה.
הבננה לא רק לקופים.

מחקרים הוכיחו ש 2 בננות מאפשרות מספיק אנרגיה ל90 דקות מאמץ בבדיקת כושר. אין פלא שהבננה היא פרי מספר 1 אצל האתלטים המובילים בעולם. אך אנרגיה אינה הסיבה היחידה שבננה יכולה לעזור לנו, היא מאפשרת להתגבר על מספר מחלות ובעיות רפואיות ההופכות אותה למזון חיוני על בסיס יומי.

 

מבין הפירות, המומלצים ברובם, כדאי להכיר את הבננות- חטיף מעולה, שאכילתה גורמת להעלאת הסרוטונין במוח, שגורם לתחושת השובע, זוכרים?  היא מכילה גם כמות גדולה של אשלגן, שעוזר לתפקוד תקין של השרירים, של מערכת העצבים, פעילות תקינה של הכליות, לאיזון בלחץ הדם, היא מכילה כמות גדולה, יחסית, של ויטמין 6B, שאחראי על יצירת כדוריות דם אדומות, פירוק חלבונים, שומנים ופחמימות, להפקת אנרגיה בתאים, לפעילות תקינה של מערכת העצבים, ליצירת נוגדנים במערכת החיסון, לשמירה על בריאות העור ועוד. הבננה מכילה גם הרבה מאד חומצה פולית, החשובה כל כך לבעלי נטייה לחלות במחלות לב ולנשים שמתכננות להיכנס להריון.

במחקר שנערך באנגליה הסתבר שאפשר לקרוא לבננה גם פצצת לימודים צהובה. תלמידים שאכלו בננה בבוקר ובהפסקת הצהרים, יכולות הלמידה שלהם עלו במידה רבה ביותר, ובאותו היחס עלו רמת הציונים. אולי מומלץ לשלוח עם הילדים לבית הספר,  בננה במקום חטיף מתוק לשעות הבחינה. מעלה נוספת של הבננה היא הקליפה. אין צורך לשטוף אותה, כאשר קולפים אותה לא מתלכלכים, גם בידיים פחות נקיות אפשר לאכלה, לא צריך לקלף ולהחזיק ביד אפשר תמיד, עד הסוף, להחזיק רק בקליפה. גם ספורטאים יכולים להשתמש ביתרונותיה כחטיף אנרגיה.      

הבננה עשירה בברזל וגורמת לייצור המוגלובין כך שהיא מסייעת במקרה של אנמיה.

 

יכולת מוחית : 200  סטודנטים בבית ספר במידלסקס נעזרו השנה בעת המבחנים במשך כל השנה ע"י אכילת בננות בבוקר, בהפסקה הגדולה ובצהריים, במטרה לשפר את היכולת המוחית. מחקרים הראו שהאשלגן המצוי בפרי משפר את יכולת הלמידה ועושה את התלמידים ערניים יותר.

לחץ דם: הבננה עשירה בזרחן ובעלת רמת מלח נמוכה, עושה אותה לאידיאלית להלחם בלחץ דם חריג.הFDA בארה"ב מאפשר למגדלי הבננות לטעון רשמית ליכולת הפרי להפחית את הסיכון מלחץ דם ושבץ.

עצירות: הסיבים בהם עשירה הבננה מאפשרים פעולת מעיים רגילה ללא צורך בשימוש בחומרים משלשלים לא טבעיים.

דיכאון: על פי מחקר שנערך לאחרונה באנשים הסובלים מדיכאון, הסתבר שרבים מהם הרגישו טוב יותר לאחר אכילת בננה. זאת מאחר ובננה מכילה טריפטופן, סוג של חלבון שהגוף ממיר לסרוטונין המפקח על פעילויות שונות במוח ובמערכת העצבים המרכזית וידוע כמרגיע משפר את מצב הרוח וגורם להרגשה טובה יותר. כך שבמקום גלולות מומלץ לאכול בננות

כאבי ראש: אחת הדרכים להיפטר במהירות מכאב ראש היא להכין בננה מילק שייק מומתקת בדבש הבננה מרגיעה את הבטן, הדבש מעלה את רמת הסוכר הנמוכה בדם, בעוד שהחלב מרגיע ומוסיף נוזלים למערכת העיכול.

צרבת: בבננה נוגדי חומצות טבעיים המשפיעות על הגוף, כך באם אתה סובל מצרב נסה לאכול בננה להרגשת הקלה.

בחילת בוקר: אכילת בננה בין הארוחות עוזרת להעלות את רמת הסוכר בדם ומונעת בחילה.

עקיצות יתושים: לפני שמשתמשים במשחה נגד עקיצות, נסה לשפשף את האזור הנגוע בחלק הפנימי של קליפת בננה. רבים מצאו שזאת דרך נפלאה ומוצלחת להפחתת הנפיחות והגירוי.

עצבים: הבננה מכילה כמות גדולה של ויטמין B6 העוזר להרגיע את מערכת העצבים.

עישון: הבננה יכולה לסייע לאלו שרוצים להפסיק לעשן. כמות הויטמינים B6 ו B12 שהבננה מכילה וכמו כן האשלגן ומגנזיום עוזרות לגוף להתאושש מהתופעות של ההפחתה בניקוטין.

עודף משקל ובעבודה: במחקרים שנעשו במכון הפסיכולוגי באוסטריה, נמצא שלחץ בעבודה מביא לאכילה של אוכל מתוק וטעים כמו שוקולד וטוגנים. בהסתכלות ב5000 מאושפזים בבתי חולים, החוקרים מצאו שהכי שמנים היו בעלי התפקידים והמשרות המלחיצות יותר. עפ"י ממצאי הדוח עולה שעל מנת למנוע ולגרום להשתוקק לאכול, אנו צריכים לשלוט ברמת הסוכר בדם ע"י אכילת מזון עשיר בפחמימות כל שעתים לשמור על רמת סוכר קבועה.

אולקוס: הבננה משמשת כמזון דיאטטי לבעלי ליקויים במערכת העיכול, מאחר והיא בעלת מבנה רך וחלקלק ומונעת גירוי של הציפוי הפנימי בקיבה ומערכת העיכול.

בקרת טמפרטורת הגוף: בתרבויות באזורים המקוריים של הבננות רואים בבננה פרי מקרר גם מבחינה פיזית ורגשית של נשים הרות. בתאילנד למשל נשים הרות אוכלות בננות להבטיח שתינוקם ייוולד עם טמפרטורה נמוכה

לחצים: האשלגן הינו מינרל אשר עוזר להסדיר קצב לב נורמאלי הנדרש לשגר חמצן למוח ולווסת את מאזן המים בגוף. כאשר אנו בלחץ ,קצב חילוף החומרים עולה ומפחית את כמות האשלגן.

התקפי שבץ: עפ"י מחקרים שפורסמו בירחון הרפואי של ניו אינגלנד, אכילת בננות באופן סדיר עשויה להקטין את מקרי המוות בעת התקף שבץ ב40%.

יבלות: אלו המשוגעים על חלופות טבעיות מוכנים להישבע שעל מנת להפטר מיבלת, יש לקחת חתיכת קליפת בננה ולהניחה על היבלת, כאשר הצד הצהוב של הקליפה כלפי חוץ והצמדת הקליפה באמצעות פלסתר.

 

לאחר כל זאת ניתן להיווכח שהבננה הינה מרפא טבעי של מחלות רבות. אם משווים בננה לתפוח עץ ,יש בה פי 4 פרוטאין, פחמימות בכמות כפולה, פי 3 זרחן, פי 5 ויטמיןA וברזל, וכמות כפולה של כל הויטמינים האחרים. אכילת בננה מאפשרת לקיים את המאזן הנדרש.הבננה עשירה באשלגן והיא אחת מהמאכלים האיכותיים הקיימים.נ.ב. אכילת הבננה אולי מסבירה למה קופים תמיד שמחים.

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il