הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - האם אני נראית כמו שאני שוקלת?
21/02/2012, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה לדיאטה
כבר לפני שנים נחשפתי לעניין. היו באים אנשים לקבוצה ואומרים לי:" את תופתעי מאד כאשר תראי כמה אני שוקלת. אני נראית הרבה יותר רזה. אף אחד לא מאמין שאני שוקלת כל כך הרבה!"
האם אני נראית כמו שאני שוקלת?

אני מסתכלת וחושבת... האם... הרי אני כבר שנים שוקלת אנשים. ....  אני כבר די יודעת מה אראה על המשקל...    אבל זה כנראה חלק מההכחשה של השמנים. לאחרונה קראתי באחד העיתונים שאנשים שמנים לא קולטים עד כמה הם שמנים.
בדקו 111 נשים ועוד 111 ילדים  חלקם שמנים וחלקם לא שמנים והוכח שרוב הנשים  ורוב הילדים חשבו שהם שוקלים פחות מאשר משקלם האמיתי. וזה ביסס את השערתי בנושא. אנשים רבים לא רואים איך הם נראים. לדוגמא – אני לא כירה את הפרופיל שלי. הרי כולם רואים אותי מכל הכיוונים ורק אני לא מכירה את הפרופיל. כל פעם שאני רואה אותו בתמונה או במראה אני לא מבינה מי זו הדמות הנראית. ואיך אני נראית מבחינה חיצונית – שמנה או רזה – אני מוצאת עצמי שואלת את בעלי – מי יותר שמנה היא, הבחורה שעוברת ברחוב או אני? כי לי אין מושג, גם היום , איך אני  נראית באמת.

אז מה הסיבה לכך? זה קשור בהכחשה ובדימוי הגוף שלי. דימוי הגוף נקבע בתקופת גיל מוקדמת. מהו אותו דימוי גוף? דימוי הגוף שלנו הוא הדרך בה אנחנו חושבים ומרגישים לגבי הגוף שלנו. הוא נוצר בקשר בין התגובות אותן אנו מקבלים מהסביבה לבין הדרך בה אנו מרגישים וחווים את הגוף שלנו. בעיניי זה אחד הדברים שהכי קשה לשנות. יש אנשים שהיו רזים מאד עד גיל מסוים כך הם חשים אפילו שבמראה מביטה עליהם דמות ששוקלת 100 ק"ג ולעומתם יש אנשים שנראים טוב ומרגישים שמנים היות שהיו שמנים בילדותם ונערותם ויש גם כאלו שמכחישים ומדחיקים את אשר קרה לגופם. אם זה לא היה כל כך חשוב לא הייתי כותבת על כך. אבל מסתבר שדימוי הגוף שלנו משפיע רבות על השגנו, על הערכה העצמית שלנו. אדם ובפרט ילד שמן גדל לתוך הערכה עצמית לא גבוהה במיוחד ממש לא מה שמגיע לו. גם אדם מבוגר שסובל מעודף משקל, בהרבה מקרים מרגיש הרבה פחות בטוח בעצמו מאשר אדם רזה ולפעמים ממש ללא סיבה. מחקרים שנעשו בתחום הוכיחו, כי קיים קשר נמוך ביותר בין האופן בו אנו תופסים את עצמנו לבין המראה החיצוני שלנו במציאות האובייקטיבית. גם כאשר אנו אומרת למישהי שרוצה לרדת במשקל שהיא נראית נהדר וגם כל חברי הקבוצה אומרים את אותו הדבר – היא פשוט לא מאמינה.

מה שהיא רואה בעיניה זה דמות שמנה מידי, היא לא רואה מה שכולם רואים אלא רק מה שנראה בעיניי רוחה. מכאן שדימוי הגוף  הוא עניין סובייקטיבי. גם אדם שנתפס בעיניי אחרים כבעל הופעה חיצונית מרשימה ואסתטית, יכול להרגיש חוסר בטחון ביחס לגופו. אפשר לראות זאת גם בשיחות עם ידוענים, דוגמנים שנראים נהדר (הלוואי עלינו), אך גם להם יש תלונות בקשר לגופם.
אחד הניסיונות שאני עושה לפעמים בקבוצה הוא לשים שני כסאות מסעד מול מסעד. הבקשה היא לשים את הכיסאות במצב כזה שהרווח ביניהם יהיה כמו שאתה חושב שתוכל לעבור בו, שהוא מראה את הרוחב של הגוף. אף אחד לא מצליח להניח את הכיסאות ברווח המתאים. ממש מדהים.

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il