הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - אכילה נכונה ובלוטת הערמונית .
08/02/2011, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה
נכון, אנו עוסקים באכילה נכונה בכדי לרדת במשקל. אך כיום ידוע כבר שלאכילה נבונה יש מעלות רבות נוספות ואחת מהן היא שמירה על ערמונית בגודל המתאים
אכילה נכונה ובלוטת הערמונית .

היות שאני מתנגדת נמרצות ללקיחת תרופות – רק כאשר אין ברירה אני מוכנה לקחת כדורים, ואני "פריקית" גדולה של אכילה נבונה - הרי ששמחתי לקרוא את מאמרה של ברוריה טל -  דיאטנית קלינית שאני אישית מאד מעריכה-  העוסק במחקרים המקשרים תזונה נבונה עם שמירה על בלוטת הערמונית.
ממחקרים שנערכו באוניברסיטת וושינגטון כעשר שנים, נבדקו מעל לשלושים וחמישה אלף גברים, הסתבר שאלו שצרכו לפחות 15 מ"ג אבץ  ומעל 400 מ"ג ויטמין E ונוסף לכך צרכו יותר ירקות ופירות זכו בערמונית בריאה יותר.
מתברר שכמות האבץ בערמונית היא בכמות של פי עשרה יותר מאשר בכל רקמה רכה אחרת בגוף. האבץ בערמונית משמש גם כנוגד חמצון וכשומר על בריאותה. ירידה בצריכת האבץ כמו גם הפרעה בספיגה שלו במעי חושפת את הערמונית לתהליכי חמצון ולתחלואה.  נמצא גם שאכילת ירקות ממשפחת המצליבים כמו כרוב, צנון, כרובית, ברוקולי וקולרבי – ירקות מובילים בכל תכנית לירידה במשקל הם דלי קלוריות, טעימים, ניתן ליצור מהם מאות מתכונים טעימים, הם מאד משביעים והנה עוד סיבה טובה לאכלם. מתברר שאותם חומרים שהצמח מפתח כדי להרחיק מזיקים הם גם אלו שמסייעים לגוף לנטרל רעלים.

זה אולי נראה מוזר אך גם ההורמונים הצמחיים הקיימים בפולי הסויה ירוקה שמופיעים כיום בשם אדממה בין הירקות הקפואים במקפיאי המרכולים, גם הם עוזרים בשמירה על בריאות הערמונית. ברגע שמשתנה רמת ההורמון הגברי – הטסטוסטרון-  כאשר משתבשת פעילותו בתוך הערמונית, הבלוטה מתחילה לגדול.
מומלץ לצרוך גם אומגה 3 בכמות סבירה ועל כן מומלץ לאכול דגים מספר פעמים בשבוע.
מומלץ לאכול רימון, כוס אחת מכל ירק מהירקות שכתבתי למעלה, ולהוסיף חופן של פולי סויה אדממה. גם שני אגוזי ברזיל יכולים להועיל ואפילו חופן קטן של גרעיני חמנייה או גרעיני דלעת. גם אשכול קטן של ענבים אדומים בעונה או מעט יין (עד חצי כוס ליום) מומלץ בריאותית. נמצא גם שפטרוזיליה, פלפל ירוק, עגבניות, אשכולית אדומה או גויאבה אדומה, וגם שקדים. אין מאכל משמין כי אנו עסוקים בכמויות. שימו לב שבכל משפט מדובר על כמויות קטנות מכל מין ולכן זה מתאים מאד גם לגבינו.

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il