הפורטל הישראלי לתזונה נכונה, דיאטה ופעילות גופנית
כתבה - D ויטמין
14/01/2011, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה
כבר כמה שנים מאז ש"גילו" מחדש את הויטמין הזה.
שנים גם חשבנו שבארצות חמות אין בעיית חוסר בו. אך בשנים האחרונות, לאחר קמפיין מוצלח ביותר לשמירה על עורנו מפני השמש, למניעת סרטן העור,
D  ויטמין

הגענו למצב בו גם בארצות חמות ברוכות שמש, אנשים רבים חיים עם מחסור גדול בו, בויטמין זה. היות שכיום עסוקים רבים בבדיקת השפעת המזון והחוסרים במרכיביו על בריאותנו – נחקר גם ויטמין  זה בצורה יסודית. ומה נמצא במחקרים אילו? שהוא אחראי על חלקים רבים וחשובים בבריאותינו – מסרטן ועד שפעת. היות שאנו עוסקים בדיאטה בדקתי את השפעתו גם בנושא זה. מסתבר ומסייע גם למניעת השמנה.


מסתבר שאצל אילו הסובלים מעודף משקל קיימים גם חסרים גדולים בויטאמין נעשו מחקרים רבים בנושא בשנים האחרונות(איך לא? הרי כל העולם המערבי עסוק בבעיית עודף המשקל.). מסתבר שרבים מאותם מחקרים הראו יחס הפוך בין כמות הויטמין לבין ההשמנה. אצל הרזים נמצא שיש בגופם יותר ויטמין   מאשר אצל השמנים – ביחס למשקל הגוף.
עדין לא ברור בדיוק מהו התהליך, איך הויטאמין עוזר לנו אך מה שידוע מעל לכול ספק הוא שהעשרת התפריט בויטמין זה ובסידן עוזרת בתהליך חילוף החומרים של השומן. וזאת בנוסף לכל מעלותיו האחרות שהן רבות וטובות בשמירה על בריאותנו.
מה שמדאיג יותר זה הנתון שחסרים בויטמין זה בתקופת ההתבגרות מביאים  להאטה בגדילה. ככל שהחוסר היה גדול יותר הנוער היה נמוך יותר ובעל ממסת גוף גבוהה יותר קריא שמנים יותר. אז נכון שאולי מנענו סרטן העור אך יצרנו בעיה חדשה.
לא בדקתי אך אולי יש מזל שגיל ההתבגרות הוא גיל המרד וכאשר אנו לא מרשים ללכת חשופים בשמש הם עושים לנו דווקא!  היום כבר מדובר על חשיפה לשמש, ללא מקדמי הגנה של לפחות רבע שעה כל יום ורצוי בשעות היותר חמות של היום.
בעיניי זו עוד הוכחה שהכול ניתן לעשות או לאכול אך הכול בגבולות ההיגיון. לא הרבה מידי אך גם לא מעט מידי. פעם ישבנו ימים שלמים בשמש וזה הזיק. כיום לא יושבים בכלל בשמש וזה מזיק. מידה היא התכונה הכי חשובה! אם נצליח לעשות הכול במידה חיינו ייראו אחרת.

     


      

שלח לחבר | הדפסה | חזרה למעלה
תגובות:
כל הזכויות שמורות ©2007-2021 Diets.co.il