פורים – חג של מסכות האם זה קשור אלינו השמנים???

23/02/2010, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכהאנחנו לפני חג פורים. חג שמח, עליז, משפחתי משהו, המון מסיבות, המון תהלוכות , המון משלוחי מנות עם המון אזני המן, אך המאפיין הגדול של החג הן המסכות.

פורים – חג של מסכות האם זה קשור אלינו השמנים???

הרחובות מלאים דוכני תחפושות. כבר חודש או יותר אני שומעת את נכדיי מתכננים למה יתחפשו. כל יומיים זה מתעדכן עד אותו רגע בו נקנו התחפושות. מאז רק מחכים לאפשרות להתחפש.
אך אם נבדוק  נמצא שאנו השמנים – אנו יודעים להתחפש גם במשך כל השנה! בואו נחשוב אילו מסכות מוכרות בעולמם של השמנים.
לדוגמה – מסכת ה"אני לא רוצה לרדת במשקל. טוב לי כך!"  - מוכר? הרבה מאד אנשים שמנים אומרים שזה לא מפריע להם, אין להם בעיה . אוהבים אותם גם כך. יש לי כבר בעל... וכד'

מסכה נוספת – "אני לא שמנה. יש לי רק עצמות כבדות! ". או "אני לא שמנה רק רחבה מאד".מצטערת – אך נדמה לי שלא קיים מצב כזה. אולי יש הפרש משקלי בין האנשים, אולי יש עצמות צפופות יותר או פחות. אך גודל השלד הוא פחות או יותר אותו הדבר ועל כן ההפרש לא יהיה גדול מאד!
או – " אני לא אוכלת כלום. ממש לא ברור לי ממה השמנתי. אם מישהו אחר היה אוכל כמוני היה יורד מאד במשקל". אדם לא רואה עד כמה הוא אוכל. קרה כבר שישבתי ליד בחור או בחורה והם אכלו ואכלו וכמעט התפוצצו אך מספר דקות אחר כך – הם לא זכרו שאכלו בכלל. רק בשבת, בערוץ 23, מצאתי מספר תכניות שעסקו בנושא תזונה, אנורקסיה וכד'. שוב ודגשו, ללא התחייבות שם ראיתי את התגלמות השכחה וההכחשה. איך אנו אוכלים ולאחר דקה לא זוכרים שאכלו. אנשים סופרים לא נכון את כמות הקלוריות שאכלו באותו יום. יש מספר מרכיבים שאותם לא זוכרים לספור. באותה תכנית ראיתי איך לא סופרים את כמות הקלוריות היומית ויודעים מתי לאכול ומתי לא!

אנשים שמנים צוחקים על עצמם בכול הזדמנות.  הם לובשים את מסכת השמח וטוב הלב. די להקשיב למערכונים של חנה לסלו. מאז ששמנה היא עסוקה כל הזמן בלצחוק על עצמה! ולמה? האם להיות שמן זה משמח כל כך??    נדמה לי שלא. אז למה אנו כל כך שמחים ועליזים? זאת רק כדי שמשהו אחר לא יצחק עליהם.  רק  המחשבה שמישהו אחר יצחק עלינו – מובילה אותנו לצחוק על עצמנו!

ילדים או נערים שמנים לובשים את מסכת החבר הטוב, הם "קונים" לעצמם חברים. הם נותנים לכל מי שרק רוצה ממתקים, מתנות קטנות, חטיפים וכד'... וזאת מהפחד שמא לא יהיו להם חברים.
 מי שזוכר את התקופה בה היו נערכים, מידי שנה, נשפי בחירת מלכת היופי של השמנים. כל המתמודדות טענו שאין להן בעיה אם כך שהן שמנות. להיפך -  הן מאד אוהבות את מראן. הרי שזו מסיכה נוספת  היות שרובן, מיד לאחר קבלת הפרס הן רצו לעשות ניתוח לקיצור קיבה.
יש מסכות רבות ושונות. גם זו שאומרת – אני אחרי לידה. (לא חשוב שהילד כבר בין עשרים או יותר). .
ועצתי לכולנו היא להיישיר מבט אל המראה בחג פורים זה ולהודות בזה שאני מחופש ולנסות להסיר את מרבית המסכות שהלבשתי !!!

שיהיה בהצלחה!