ירידה במשקל ופחדים

09/02/2010, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכה

האנשים היורדים במשקל – האם הם פוחדים ואם כן אזי ממה הם פוחדים?

כאשר אני שואלת את האנשים בקבוצות התמיכה לשינוי הרגלי אכילה שלי את השאלה הזו הם ממש לא מבינים על מה אני מדברת.

ירידה במשקל ופחדים

האם תהליך הירידה במשקל מלווה באיזה שהם פחדים???
-  "מה פתאום מפחיד"?
-  "איזה פחד יכול ללוות  שיפור המראה"?
-  "איזה פחד יכול ללוות שינוי לטובה"?.

בואו ננסה לבדוק האם קיים איזה שהוא פחד המלווה ירידה במשקל.
לדוגמה, בין הדברים המפחידים את היורדים במשקל זה הפחד מפני אי ההצלחה. אולי לא אצליח לרדת במשקל ומפחיד  יותר שאולי אצליח לרדת במשקל אך בטח לא אצליח לשמור על המשקל החדש. הרבה אנשים כבר חוו על בשרם שהצליחו לרדת במשקל הרבה מאד קילוגרמים אך לא הצליחו לשמור על הירידה הגדולה שלהם. ואם בתוך תוכי אני יודעת שאיני מצליחה לשמור על אותה ירידה (לאור ניסיוני הקודם – "הרי כבר ירדתי כמעט חצי טון" – זה מה שהם אומרים כאשר הם מגיעים אלי) קשה להם להחליט להתחיל שוב. זו עבודה לא קלה, אתגר רציני, וכל ניסיון כושל שכזה מוביל לתסכול נוראי ומוביל לחוסר ביטחון, לחוסר אמונה שאני מסוגלת, וזו מובילה לעצירת ירידה במשקל.
פחד רציני נוסף הוא הפחד להתקמט בפנים. הרבה אנשים מדברים על כך שכאשר אנו יורדים במשקל נוספים לנו הרבה קמטים בפנים.("מגיל מסוים" הם אומרים "עדיף חמישה ק"ג יותר על הישבן מאשר קמטים בפנים.")
 אם אני מפחדת להתקמט – מה שנראה לי שיבגר אותי (שלא להגיד -  יזקין אותי) – הרי שברור שיהיה לי קשה לעשות מאמץ כדי לרדת במשקל. – לא?
אך  אם אבין שזה נכון שעור שמאבד שכבת שומן נעשה מתוח פחות  שהרי נוצר עודף עור ומכאן מגיעים הקמטים. אילו הן עובדות. אך עלי לדעת שכמות השומן לא יורדת רק בפנים אלא בכל תאי השומן בגוף. והשומן יורד לאט לאט . מכאן שבפנים יורד מעט שומן והם מתקמטות מעט.  אך זאת בתנאי שיורדים נכון במשקל – לא בדיאטות כאסח המלוות בחסרים תזונתיים לגוף, אלא באכילה מבוקרת המלווה בכול אבות המזון, בכול הויטמינים והמינרלים שהגוף זקוק להם, ירידה הדרגתית, שהיא לא דרסטית, היא מביאה להרבה פחות סיכון, להרבה פחות קמטים.אם אנו אוכלים נכון ושותים מספיק מים, אנו מרוויחים צבע בריא בפנים, עיניים קורנות, שמחת חיים, ובכלל הרגשה משופרת שמקרינה אור על פנינו. חיוך תמידי עושה עבודה נפלאה גם בהעלמת קמטים.
 וגם אם נוספים לנו מעט קמטים לפנים -  כאשר הגוף קליל יותר, וכאשר עושים גם פעילות גופנית, נראים הרבה יותר צעירים מאשר אנשים שמנים. שומן מאד מבגר אפילו כשהפנים מתוחות. ודבר נוסף – אם יהיו הרבה קמטים חדשים – יש דרכים לשנות גם זאת. יש קילוף פנים קל שעושים אחת לתקופה אצל קוסמטיקאיות שעוזר מעט. יש קילוף פנים עמוק שעושים רופאים שעוזר הרבה יותר.