חילוף חומרים בגופנו

02/12/2009, מאת רותי ברקן - מנחת קבוצות תמיכההרבה פעמים מגיעים אנשים לקבוצת התמיכה שלי עם הטענה שהם אוכלים מעט מאד והם לא יודעים ממה הם שמנים.

חילוף חומרים בגופנו

"בטח זה בגלל שחילוף החומרים האיטי שלי " הם טוענים. הם משייכים זאת למספר היציאות שיש להם ביום. דבר נוסף שתמיד משמש תירוץ הוא " יש לי נפילת סוכר, או הייתה לי נפילת סוכר ועל כן אכלתי מתוק". אך היום נתעסק בנושא חילוף החומרים. אנחנו מדברים עליו המון. כל מי שהתנסה במהלך חייו דיאטה כל שהיא, שמע את המונח הזה פעמים רבות אך רבים אינם יודעים מה הוא חילוף החומרים.

 אם כן מהו אותו חילוף חומרים? - על מנת לקיים את תפקודן של המערכות החיוניות בגוף אנו זקוקים להשקעה אנרגטית לא מעטה. עלות אנרגטית זו, מכונה חילוף חומרים (מטבוליזם), וכוללת את כלל התהליכים הביולוגיים המתרחשים בגוף. חילוף החומרים בגוף מורכב מתהליכים בוני תאים, ומתהליכים מפרקים (קטבוליים). בנוסף לצורכי הקיום הבסיסי קיימים בגופנו ערוצי הוצאה אנרגטית נוספת כמו לדוגמה ההוצאה האנרגטית הנשרפת בפעילות גופנית. כמות הוצאת האנרגיה היומית מושפעת, אם כן, משלושה גורמים מרכזיים:
מקצב חילוף החומרים במנוחה (Resting Metabolic Rate); מורכב מההוצאה הקלורית בזמן השינה ומהעלות הקלורית הנוספת במצב ערות. זוהי ההוצאה האנרגטית הגדולה ביותר והיא  מהווה 75%-60% מההוצאה הקלורית  היומית. 
ההוצאה השנייה קשורה באכילה ובפירוק המזון.  היא כ- 10%  מההוצאה הקלורית היומית.
 והחלק השלישי - ההוצאה האנרגטית במהלך פעילות גופנית  ובמהלך ההתאוששות. ערך זה מהווה כ-30%-15%   מההוצאה הקלורית היומית וכולל את הפעילות הגופנית במהלך העבודה, פעילות גופנית בבית ופעילות גופנית יזומה כמו פעילויות ספורט ונופש. 

קצב חילוף חומרים בסיסי BMR  מוגדר כעלות האנרגטית המינימאלית הדרושה על מנת לקיים תפקוד תקין של המערכות החיוניות בגוף במצב ערות וללא שום פעילות.  זו הוצאה קלורית לא קטנה  -  1,152 קלוריות עד 2,060 קלוריות ביממה. כפי שראינו קודם לכן, מרבית ההוצאה הקלורית היומית מקורה בקצב חילוף החומרים במנוחה. קצב חילוף החומרים שונה מאדם לאדם ויכול אף להשתנות אצל כל אחד מאתנו לאורך זמן. קצב חילוף החומרים מושפע על ידי גורמים רבים, ביניהם: גנטיקה, הרכב הגוף (כמות השומן וכמות המסה השרירית בגופנו), משקל, גובה, גיל, מין,גם הפחתה במשקל הגוף או שינוי בהרכב הגוף יכולים להשפיע באופן משמעותי על קצב חילוף החומרים. 

חשוב להבין שירידה מסיבית במשקל (10%-5%) עלולה לגרום לירידה בקצב חילוף החומרים במנוחה. ההסבר לתופעה זו טמון בעובדה שגוף קל יותר צריך פחות אנרגיה לצורך שמירה על תפקודים חיוניים.