סדר הארוחות ביום

17/11/2009, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכההאם יש חשיבות לסדר הארוחות ביום או לפיזור הארוחות על פני כל היום במהלך דיאטה ?

סדר הארוחות ביום

כל כך הרבה שנים אני עוסקת בתחום התזונה עד שנראה לי שאין אדם שעדיין לא מבין את חשיבות פיזור הארוחות על פני כל היום כול. לי נדמה היה שכולם כבר יודעים זאת אך מסתבר שעדין אין פיזור יידע כללי בכל הציבור וחשוב ויפה ששואלים על כך. כל הכבוד לאותו אדם שהחליט לברר זאת מבחינה מקצועית.

נשאלת השאלה -  "מומלץ שאוכל 2,000 קלוריות ליום!  האם יש הבדל מבחינת הירידה במשקל אם אוכל את כמות הקלוריות המומלצת פעם או פעמיים ביום או לאורך כל היום?".
 והתשובה - ההמלצה היא לאכול כל שלוש  שעות. את סה"כ המזון הנאכל, מומלץ לחלק לשש ארוחות במרווחים של שלוש שעות בערך.
ארוחה יכולה להיות מורכבת מיוגורט או מפרי ולעומת זאת מירקות + מנה עיקרית.

כאשר מתבוננים בתדירות של אכילה בתינוקות בכל העולם, ניתן ללמוד מהוא המקצב המולד המומלץ לאכילה – כל שלוש שעות – לא?.
לגבי חלוקת המזון לאורך היממה, כבר השיב הרמב"ם:  "אכול כמלך בבוקר, כנסיך בצהריים וכאביון בערב",
והתשובה המפורטת יותר לצורך ירידה במשקל  היא שיש הבדל! ואפילו הבדל גדול ביותר ועקרוני. כאשר אוכלים ארוחה אחת או שתים ביום שכל אחת מהן היא בת כאלף קלוריות בערך, נוצרת בבת אחת כמות רצינית של אנרגיה בגוף. אם במקרה אני ספורטאית על ועסוקה כעת בריצה או רכיבה קשה, אולי אצליח לנצל את כמות הקלוריות המרובה. אך אם אני אדם רגיל שחי חיים רגילים ללא הרבה פעילות – לגוף לא יהיה מה לעשות עם כל האנרגיה כולה והוא יעביר אותה למשמרת בתאי השומן שבגופנו. כמות גדולה של קלוריות בבת אחת לא ניתנת לניצול מיטבי ולכן מנותבת לצרכי עודף אנרגיה, כלומר אגירה ברקמת שומן. לעומת זאת אם אני אוכלת רק ארוחה אחת או שתיים ביום יש הרבה שעות ביממה ללא אנרגיה זמינה לתפקוד הגוף ואז הגוף פונה למקור זמין אחר – הוא יפרק שריר.  אנרגיה זמינה היא זו המגיעה במשורה מהאוכל. אנרגיה זמינה קצת פחות אך בכל זאת זמינה – מפירוק השריר. שכבת השומן בגופנו משולה למחסן חירום. לא בכל רגע נתון, כאשר נדרשת מעט אנרגיה – רצים למחסני החירום. – לא? ואז יפרק הגוף את השריר כדי שתהה לו אנרגיה זמינה. ולכן אכילה מרוכזת תגרום לעלייה ברקמת שומן ולירידה במסת שריר, דבר שאינו בריא בעליל. הוא מוביל להשמנה ולא לירידה במשקל. כאשר אנו מדלדלים את רקמת השרירים בגופנו, יורדת כמות האנרגיה הנשרפת ואז, כדי לרדת במשקל או כדי לשמור עליו ללא עליה צריך להוריד בכמות האוכל, בכמות האנרגיה הנוצרת וזה מאד קשה. גם כך, לאור הפיתויים הקיימים בשוק – מאד קשה לאכול מעט. ועל כן לא כדאי לנו לדלדל שרירים שתפקידם הוא להניע אות גופנו ולתמוך בשלד ובכל הגוף, הם וגם מאפשרים לנו לאכול מעט יותר. וזו גם הסיבה שאנו מציעים לאנשים לבנות שרירים על ידי פעילות גופנית – כדי שניתן יהיה לשמור על תפריט סביר ולא לעלות במשקל.

שאלה נוספת שנשאלה באותו עיתון הייתה של בחורה שהחלה להקפיד לאכול תזונה מאוזנת ובריאה והוסיפה גם פעילות גופנית אירובית הכוללת ריצה או הליכה מהירה בכל יום למשך כארבעים דקות.  .                 
. בשבועיים האחרונים היא ירדה  מעט יותר מקילו, אך הירידה מתבטאת בעיקר באזור הרגליים, והשינוי בבטן מועט ביותר. בעבר, רוב משקלה היה יורד מהבטן ומעט מהרגליים, אך עכשיו מצב זה השתנה.
האם שינוי זה חל בגלל הפעילות הגופנית המוגברת, והאם הירידה תתאזן?
והתשובה שנתנה לה היא שתהליך ירידה ברקמת שומן הנו מורכב ורב בו הנסתר על הגלוי – אך  האזור הפעיל אינו יורד מהר יותר. פעילות, כגון הליכה וריצה, אינן אמורות לזרז ירידה של שומן באזור הרגליים. .בדרך כלל הגוף עושה שימוש ראשון בשומן שנאגר לאחרונה . מה שבטוח זה שאם אותה בחורה תמשיך בפעילות האירובית המבורכת שהיא עושה, תוסיף מעט עבודה עם משקולות או אם מכשירים בחדר כושר, כדי למנוע ירידה במסת השריר שלה, ותמדוד, אחת לחודש את היקף הבטן היא תראה את השינוי. אתם כבר יודעים ששינויים אילו לוקחים הרבה זמן אך הם מאד כדאיים. .