עונת התפוזים החלה

03/11/2009, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכהאנחנו בתחילת החורף. בפרט בימים אילו, אחרי כמות הגשם שירדה וכמות הגשם שעדין מחכה לנו, אנחנו יכולים לחכות לפרי הדר טעים ביותר.

עונת התפוזים החלה

כאשר אין מספיק גשם, הפרי יבש מעט ופחות טעים. הגשם מעשיר את הטעם. ועל כן חיפשתי מה אפשר לעשות עם פרי הדר!.

פרי הדר עשיר מאד בוויטמין C. לאכלו זה כיף אמיתי. מינים רבים כלולים בשם פרי הדר. יש קליפים, אילו בעלי קליפה דקה שאפשר לקלפה ביד ללא צורך בסכין, ובהם המוכרים ביותר הן הקלמנטינות כמו מיכל, הסצומה שמופיעה ראשונה בשוק, האור וכד'. המון סוגים שונים והמאפיין אותם הוא קליפה דקה וקליפה ביד. אחריהם מגיעים התפוזים. תפוזים שונים כמו וושינגטון (טבוריים),  הם מבשילים תחילה ואחריהם השמוטי והולנסיה – התפוז המאוחר יותר. עונה מאד ארוכה אפשר למצוא את פרי ההדר בשווקים. הפרי זמין, טעים, בריא, משביע וזול. מומלץ בלום. היום אפשר למצוא במרכולים גם את הקומקוואט – אותם תפוזים סיניים שאןכלים יחד עם הקליפה, והלמונקווט אותו לימון קטן וטעים. את הפרי אוכלים וגם את הקליפה.

ישנם הרבה מתכונים הדורשים הוספת גרד של קליפת תפוז.
במקום לדאוג שיהיה תפוז זמין לגירוד בכל פעם שזקוקים לו, אפשר לדאוג לכמות מוכנה מראש:
קונים מספר תפוזים גדולים, עם קליפה עבה. רוחצים היטב במים, הפדנטים יכולים להוסיף גם סבון..
מנגבים היטב את הקליפה שתהיה יבשה, ומגרדים על פומפייה דקה את כל הסביב של 5-6 תפוזים.
מכניסים לקופסת טאפרוור ומאפסנים בפריזר.
בכל פעם שזקוקים לקליפת תפוז מגורדת, מבקעים קצת מתכולת הקופסה הקפואה עם סכין, כמו שמבקעים גוש קרח, במכות תיפוף קטנות של הסכין. 3-4 דקות המתנה על השיש, ויש בידיכם קליפה מגורדת מוכנה.
את התפוזים מגורדי הקליפה קולפים ואוכלים, או משתמשים לסלט פירות.
אפשר גם לסחוט אותם למיץ, ולשפוך לתוך שקית ניילון המיועדת ליצירה של קוביות קרח. שקיות כאלו נמכרות בכל המרכולים. קושרים את קצוות השקית, ומתקבלות כעשרים קוביות של מיץ תפוזים. שומרים בהקפאה. וכשצריך להשתמש במתכון מסוים בשתיים-שלוש כפות מיץ תפוזים, א-וואלה, יש לכם.

אפשר גם לשדרג משקאות קלים על ידי הוספה של קובייה או שתיים של מיץ תפוזים, גם בשביל הטעם, גם בשביל הקירור וגם בשביל היופי..

בתיאבון.