דיאטה ללא דיאטה

01/09/2009, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכה

עם ההתפתחות הטכנולוגית, התפתחו גם ניתוחים העוזרים לרדת במשקל

במקרים בהם ההשמנה מסכנת בריאות וחיים, ולאחר ניסיונות דיאטה ונסיונות אחרים שכשלו, יתכן שאפשר לשקול עשיית ניתוח.

דיאטה ללא דיאטה

בימנו – יש התפתחות טכנולוגית אדירה בנושא של שמירת המשקל( מה שלא משנה את העובדה שהמערב הופך שמן יותר משנה לשנה. השפע, הרכב, המחשב, ההורים העובדים המון שעות, אנשי הקריירה, ועוד.... כולם הסברים, סיבות ותירוצים כדי להעלות במשקל ומבלי להצליח לשמור עליו, וגם אלו שהצליחו לרדת במשקל – מאד קשה להם לשמור על המשקל החדש שהושג.  ואז נמצא פתרון "קל" לעניין. השמנה גבוהה היא מאד לא בריאה, ומכאן קצרה הדרך להמצאת הניתוחים לקצור קיבה – אותם ניתוחים בריאטרים! לאנשים קשה לעשות דיאטה. ועל כן נראה להם שהכי כדאי לעשות ניתוח ש"יעבוד" במקומם. - מה לעשות שדבר כזה עדיין לא הומצא??. יש הרבה דברים שליליים באותם ניתוחים אך ברור שיש בהם גם דברים חיוביים. בואו נעשה מעט סדר בנושא.

במקרים בהם ההשמנה מסכנת בריאות וחיים, ולאחר ניסיונות דיאטה ונסיונות אחרים שכשלו, יתכן שאפשר לשקול עשיית ניתוח. כדי להציל חיים עושים הכול אך יש לדעת לקראת מה הולכים. אנשים חושבים שהניתוח יוציא מהם את התאווה לאוכל, יסיר מהם את ההתמודדות, ולא כך הדבר. אם אפשר היה לנתח את האיזור האחראי לאכילה המוגברת – לנתח את המוח, יותר נכון את הראש , אולי היה טוב יותר כי כאשר מנתחים את הקיבה ללא עבודת חשיבה ושינוי הרגלים קשה מאד להתמיד באכילה מועטה ולא מעט מנותחים חוזרים למשקלם הקודם אך באיכות חיים רעה יותר. מומלץ לעבור טיפול פסיכולוגי במקביל או אפילו לפני ביצוע הניתוח.

ישנם מספר סוגים של ניתוחים אשר  מכונים על ידינו בשם הכולל קיצור קיבה, אנו נרחיב לגבי שלושה מהם.

מעקף קיבה, שרוול קיבה וטבעת מתכוננת.

הטבעת המתכוננת - הוא הניתוח הנפוץ והמקובל ביותר בארץ ובעולם. מתקינים טבעת סיליקון מתכוננת(מכאן שמו),סביב חלקה העליון של בקיבה, סמוך לוושט,  ויוצרים "כיס" קטן שהוא בעצם הקיבה החדשה של המטופל. הטבעת היא בעלת בלון פנימי , היוצר את קוטר הטבעת וניתן לכוונו. קוטר קטן מאפשר למעט מזון לעבור. ניתן לכוון את קוטר הטבעת אך הדבר נעשה ע"י רופא, תחת שיקוף. משך ההתאוששות מהניתוח הוא יום או יומיים בלבד.  אך קיימים הרבה הגבלים. אין לאכול מוצרי בצק, אין לאכול פירות עתירי סיבים, אין לשתות שתייה מוגזת, ואין לשתות כשעה וחצי לפני כול ארוחה. אך חיסרון נוסף הוא שממתקים עוברים נהדר. קצפת, גלידה ושוקולד עוברים ללא בעיות. ולכן ניתוח זה דורש משמעת עצמית מאד גבוהה מה שלא קיים, בדרך כלל, אצל אדם בעודף משקל גדול. קיימת גם סכנת פגיעה בטחול במעיים או בוושט במהלך הניתוח.

שרוול קיבה -  ניתוח חדש יחסית. בניתוח זה מוסר חלק ניכר מהקיבה, ובמכשיר הדומה לשדכן סיכות יוצרים מהקיבה מעין שרוול צר ומוארך. בעקבות הניתוח נפח הקיבה קטן, ולכן קטנה גם כמות המזון שניתן  לאכול. עדיין אין ניסיון רב שנים בניתוח זה ועל כן אין דברים ברורים ומוגדרים יחס לאיכותו ולבעיות הנוצרות בעטיו. אך יש חשש שהקיבה תתרחב חזרה.

מעקף קיבה  - בניתוח זה מחלקים את הקיבה לשני חלקים. המנתח תופר בתוך הקיבה כיס קטן, "פאוץ'", ומחבר אותו בלולאה ישירות אל המעי הדק. מטרת הניתוח – למנוע ככל האפשר היווצרות מפגש בין המזון למיצי הקיבה, ובכך לסכל את תהליך ספיגת המזון ועיכולו. ומה שלא מתעכל יוצא החוצה בדרך הטבע. הניתוח הזה לא פשוט. משך האשפוז – יום עד חמישה ימים. יש סכנת זיהום בשל פגיעה תוך - בטנית כלשהי ויש סכנת דליפה מאזור החיבור. בניתוח זה יש לקחת תוספי תזונה וויטמינים כל החיים.

רוב הניתוחים נעשים ללא פתיחת הבטן, בשיטה הלפרוסקופית – מספר פתחים קטנים  ודרכם מחדירים סיב אופטי דרכו רואה המנתח על צג המחשב את האברים הנדרשים ודרך פתחים קטנים אילו מוחדרים גם כלי ניתוח קטנטנים ואתם עובד המנתח. לדעתי ולדעת רבים אחרים יש להשאיר ניתוחים אילו רק למקרים אקוטיים –כאשר אין ברירה. הרבה יותר בריא וטוב יהיה ללמד את האוכלוסייה לאכול נכון, לעשות דיאטה ולהסתדר ללא הניתוח.