הריון דיאטה והשמנה

21/07/2009, מאת רותי ברקן מנחת קבוצות תמיכהלפני שנים היה ברור שאישה בהריון צריכה לאכול בשביל שניים. אסור לה לעשות דיאטה, היא חייבת להשמין והתוצאות נראו בשטח.

הריון  דיאטה והשמנה

אחרי הלידה נשארה האישה -  שמנה ואם היא עוד הניקה – הרי שבכלל נוספו לה עוד ועוד קילוגרמים. הרי כדי שייווצר החלב חייבים לשתות בירה שחורה. – לא?
כיום ברור שאישה הרה צריכה לאכול מאוזן, את כול אבות המזון, פירות וירקות, סידן אך להמעיט בממתקים, להמעיט בשומנים רוויים, להמעיט במיני מזונות שאינם מוסיפים לגוף ערכים תזונתיים ולהרבות במאכלים שאחראים על תוספת ויטמינים ומינראלים לגוף. לפני שנים לא רבות יצאו עם תכנית עליה במשקל לאישה בהיריון וידענו שניתן לעלות במשקל , שמומלץ לעלות במשקל עד שנים עשר או מכסימום חמישה עשר ק"ג במהלך הריון.

לאחר שני עשורים בהם לא עודכנו ההמלצות, קובעות המלצות חדשות כמה קילוגרמים מומלץ להעלות במהלך ההיריון. מגיפת ההשמנה בעולם המערבי אילצה להוסיף הנחיות חדשות נוספות לנשים הסובלות ממשקל יתר.  היות שאצלי בקבוצות יש היום מספר נשים בהריון בדקתי מה ההמלצות לגביהן.
הפרסום הקודם היה בשנת 1990 ואין שינוי מאד משמעותי מאז ועד היום. מה שהשתנה מאד זה משקל האוכלוסייה שנכנסת להריון. אותה אוכלוסייה השמינה, ומתברר גם שהמון הריונות  - כמחצית מהם הם הריונות לא מתוכננים, כך שנשים רבות סובלות ממשקל יתר כבר בתחילתו, לפני שהספיקו לחזור לגופן שמלפני ההיריון, ואז קשה יותר לרדת במשקל. 

 פעם עוד דאגו שאם האם לא עולה מספיק במשקל  ייוולד תינוק קטן מידי אך היום ברור שאין כמעט קשר בין הדברים. אותה אם שאוכלת הרבה ממתקים ועולה המון במשקל( "הרי במילא אני שמנה אז ארד במשקל אחרי ההיריון. עכשיו אוכל קצת". -  הן חושבות). לא תלד ילד גדול יותר. ילד "לוקח" מגוף אימו את החומרים שהוא זקוק להם במהלך ההיריון. אך היום ידוע וברור למדי שעלייה גדולה במשקל במהלך ההיריון טומנת סכנות רבות לאם וגם לעובר. נשים שמנות בהריון נמצאות בסיכון מוגבר ללידה קיסרית, ללידה מוקדמת או ללידת תינוק במשקל גדול. נשים שמנות נמצאות גם בסיכון יתר לפתח סוכרת היריונית וסיבוכי יתר לחץ דם. ההמלצות הקודמות כללו תת משקל של האישה ההרה, משקל תקין ומשקל יתר. ההמלצות החדשות עודכנו על פי ההמלצות האחרונות של ארגון הבריאות העולמי אשר הוריד את סף המשקל התקין..

אישה במשקל תקין (שנקבע ע"י BMI – אינדקס מסת גוף של בין 18.5 עד 24.9), צריכה להעלות במשקלה 11-15 ק"ג.
אישה בעודף משקל (BMI בין 25 ל- 29.9), צריכה להעלות 7 עד 11 ק"ג במהלך ההיריון.
אישה במשקל יתר (BMI של 30 או יותר) צריכה להעלות 5 עד 7 ק"ג במשקלה.
אישה בתת משקל (BMI פחות מ- 18.5) צריכה להעלות 13 עד 18 ק"ג במשקלה במהלך ההיריון
מומלץ להשתדל "לעמוד" בקריטריונים אילו כדי למנוע את הצורך לעשות דיאטה לאחר הלידה.